قم در سالروز رحلت رسول رحمت(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) غرق در عزا و ماتم است

قم - ایرنا - عزادان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در قم همزمان با سالروز رحلت جانسوز پیامبر اكرم(ص) و شهادت جانگداز امام حسن مجتبی(ع) با برپایی و شركت در آیین های عزاداری غرق در عزا و ماتم هستند.

به گزارش ایرنا، مردم ولایتمدار قم در روز 28 صفر با برگزاری آیین های عزاداری در حرم كریمه اهل بیت(س) كه یكپارچه سیاه پوش شده است، در سوگ رحلت پیامبر اكرم(ص) و شهادت دومین امام شیعیان امام حسن مجتبی(ع) اشك ماتم می ریزند و ارادت خود را به اهل بیت(ع) به نمایش گذاشته اند.
عزاداران در قالب هیات های سینه زنی و زنجیرزنی ضمن تسلیت رحلت پیامبر اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) به حضرت فاطمه معصومه(س)، بر سر و سینه می زنند و عزاداری می كنند.
صدای نوحه سرایی مداحان اهل بیت(ع) نیز به گوش می رسد و سخنرانان ضمن بیان گوشه هایی از زندگانی گهربار پیامبر اكرم(ص) و امام حسن مجتبی(ع)، مردم را به الگو گرفتن از زندگی این بزرگواران توصیه می كنند.
آیین عزاداری همچنین در بیوت مراجع تقلید و دفتر رهبر معظم انقلاب در قم برگزار شد و مراجع تقلید میزبان عزادارانی هستند كه برای عرض تسلیت به بیت آن ها مراجعه كرده اند.
آیین های مشابهی نیز با حضور عاشقان اهل بیت(ع) در مسجد مقدس جمكران، بقاع متبركه، مسجدها و تكیه های استان قم برپاست و مشتاقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) با نوای مداحان اهل بیت(ع) در سوگ رحلت پیامبر مهربانی ها و شهادت فرزند امام اول شیعیان اشك ماتم می ریزند.
در سایر بخش ها و روستاهای قم نیز آیین های عزاداری روز 28 صفر با حضور عاشقان و ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت برپا شد.
حضرت محمد(ص) در 17 ربیع الاول عام الفیل در شهر مكه چشم به جهان گشود؛ پدر پیامبر(ص)، عبدالله فرزند عبدالمطلب و مادرش آمنه دختر وهب و هر دو از قبیله بزرگ قریش بودند؛ آن حضرت در سن 40 سالگی به مقام رسالت رسید و به مدت 23 سال عهده ‏دار امر رسالت و نبوت بود؛ پیامبر(ص) در 28 صفر سال 11 هجری قمری و در سن 63 سالگی از دنیا رفت.
امام حسن(ع) فرزند امام علی بن ابیطالب(ع) و حضرت فاطمه(س) در شب نیمه ماه مبارك رمضان، سال سوم هجرت در شهر مدینه دیده به جهان گشود؛ ایشان در سن 37 سالگی به مقام امامت رسید؛ آن حضرت در 28 صفر سال 50 هجری قمری و در 47 سالگی به شهادت رسید.
/2085/ 1175 خبرنگار: سمیه حیدری ** انتشار دهنده: رضا علیمحمدی