استاندار قم: مردم از شبكه فاضلاب شهري استفاده كنند

قم - ايرنا - استاندار قم با اشاره به اين كه با تكميل طرح فاضلاب مناطق 3 و 6 شهري قم 50 درصد كلان ‌شهر قم زيرپوشش شبكه فاضلاب قرار مي‌گيرند، گفت: تنها حدود 24 درصد مردم از اين خدمات استفاده مي‌كنند و 16 درصد هم همچنان بلااستفاده است و مردم از شبكه فاضلاب شهري استفاده كنند.

به گزارش عصر يكشنبه ايرنا از روابط عمومي شركت آب و فاضلاب استان قم، سيد مهدي صادقي در بازديد از عمليات اجرايي طرح فاضلاب مناطق 3 و 6 شهري قم با اشاره به حجم سنگين عمليات اجرايي و هزينه‌هاي هنگفت طرح هاي فاضلاب، تاكيد كرد: انصاف نيست با اين حجم عمليات و بودجه و اعتبارات مردم در استفاده از شبكه جمع‌آوري فاضلاب در مناطقي كه آماده بهره‌برداري است تعلل كنند.
وي ابراز اميدواري كرد: مردم همچنان كه در گذشته همكاري‌هاي لازم را داشته‌اند در اين خصوص نيز مشاركت داشته باشند تا هر چه زود اهداف طرح محقق شود.
استاندار قم سلامت و بهداشت محيط، استفاده از پساب فاضلاب در فضاي سبز شهري و صنعت و صرفه‌جويي در مصرف آب شرب را از مزاياي استفاده از شبكه جمع‌آوري فاضلاب برشمرد و اظهار داشت: لازمه اين كار مشاركت مردم در استفاده از شبكه جمع‌آوري فاضلاب است.
وي با ابراز رضايت از روند اجراي طرح خاطرنشان كرد: در صورت همكاري ساير سازمان‌ها با روندي كه هم اكنون اين طرح دارد شاهد اتمام آن طبق برنامه زمان‌بندي خواهيم بود.
صادقي با بيان اين كه شهرداري بايد منطقه را در اختيار پيمانكار طرح قرار دهد تا كار به سرعت انجام شود، گفت: شهرداري همكاري لازم را در اين زمينه داشته است و اگر هم مشكلي باشد استان پيگيري خواهد كرد و اجازه نمي‌دهد تعللي در اجراي طرح به وجود آيد.

** 100 كيلومتر شبكه فاضلاب در مناطق 3 و 6 قم اجرا مي‌شود
مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان قم نيز در اين بازديد به ارائه گزارشي از اجراي شبكه فاضلاب در مناطق و 6 شهر قم پرداخت و ابراز اميدواري كرد: با اجراي اين طرح معضلات ناشي از دفع غير اصولي فاضلاب در اين مناطق برطرف شود.
علي جان صادق پور با بيان اين كه در اجراي اين طرح 100 كيلومتر لوله‌گذاري به قطرهاي 200 تا 600 ميلي متر همراه با 15 هزار انشعاب فاضلاب پيش‌بيني شده است، خاطرنشان كرد: هزينه اجراي طرح شبكه فرعي فاضلاب در مناطق 3 و 6، نزديك به 600 ميليارد ريال برآورد شده كه از محل اعتبارات بانك توسعه اسلامي تامين مي‌شود.
وي مناطق اجراي طرح را حد فاصل ميدان نواب تا ميدان زين‌الدين به سمت كمربندي امام علي(ع) و از ابتداي خيابان سوم خرداد تا بعثت و خيابان تهراني مقدم به سمت شهرك فاطميه تا حريم راه‌آهن عنوان كرد.
وي برخي از مشكلات پيش روي اجراي اين طرح را مورد توجه قرار داد و گفت: با اين وجود تاكنون بيش از 6 كيلومتر لوله گزاري در خيابان‌هاي انصار، تند گويان و مرصاد در منطقه سه و خيابان بعثت در منطقه 6 انجام شده و به زودي جبهه جديدي نيز در خيابان حاجي‌زاده باز خواهد شد.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان قم، مدت اجراي اين طرح را 24 ماه اعلام و تاكيد كرد: با توجه به اين كه اعتبار اين طرح از محل بانك توسعه اسلامي تامين مي‌شود در صورت همكاري ساير دستگاه‌هاي استان، اين طرح را در موعد مقرر به اتمام مي رسانيم.
وي از تمامي شهرونداني كه در حوزه خدمات فاضلاب قرار گرفته‌اند و در فازهاي قبلي امكان اتصال آن‌ها به شبكه فاضلاب فراهم شده، درخواست كرد هر چه سريع‌تر نسبت به خريد انشعاب و اتصال آن به شبكه جمع‌آوري اقدام كنند تا از سرمايه‌گذاري‌هاي صورت گرفته به نحوه مطلوبي بهره‌مند شوند.
صادق پور با بيان اين كه در حال حاضر مشتركين زيادي، با وجود اجراي شبكه فاضلاب نسبت به خريد و نصب انشعاب اقدام نكرده‌اند، تصريح كرد: در صورت ادامه روند خودداري شهروندان از خريد و نصب انشعاب فاضلاب كه با تسهيلات ويژه‌اي نيز واگذار مي‌شود، علاوه بر بي تاثير بودن نتايج اجراي طرح ها، در رفع مسائل بهداشتي و زيست‌محيطي مشاركت نكرده‌اند.
1175/ انتشاردهنده: رضا عليمحمدي