۷ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۴۶
کد خبر: 82324471
۰ نفر
همه پرسی درباره انرژی هسته ای در سوئیس آغاز شد

وین - ایرنا - مردم سوئیس امروز (یكشنبه) در همه پرسی با موضوع تسریع در توقف بهره برداری از نیروگاههای هسته ای این كشور به پای صندوق های رای می روند و در صورت رای مثبت اكثریت به این طرح، سه نیروگاه از پنج نیروگاه هسته ای فعال سوئیس سال آینده تعطیل خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری 'سوئیس انفو'، ممنوعیت احداث نیروگاههای هسته ای جدید و محدود كردن دوره بهره برداری از نیروگاههای هسته ای كنونی سوئیس به 45 سال، موضوعی است كه مردم سوئیس طبق پیشنهاد حزب سبز این كشور و موسسه «صلح سبز» باید به آن آری یا نه بگویند.
تازه ترین نظرسنجی ها از رقابت نزدیك موافقان و مخالفان طرح حكایت دارد، بطوری كه نتیجه همه پرسی قابل پیش بینی نیست. رای گیری در اكثر حوزه های كشور سوئیس ساعت 10 صبح به وقت محلی (12 و 30 دقیقه به وقت ایران) آغاز می شود و تا ظهر ادامه خواهد داشت. اما اكثر مردم بطور پیش از موعد رای خود را ثبت كرده اند. نتایج این همه پرسی عصر امروز یكشنبه اعلام خواهد شد.
به گزارش ایرنا ، چند ماه پس از سانحه نیروگاه هسته ای فوكوشیما ژاپن در مارس 2011 ، سوئیس تصمیم گرفت كه بتدریج نیروگاههای هسته ای را تعطیل كند اما برنامه زمانی مشخصی برای این كار مشخص نشد. برنامه دولت این است كه پنج رآكتور هسته ای كه یك سوم برق این كشور را تامین می كنند را پس از پایان دوره فعالیت ایمن آنها تعطیل كند. این درحالی است كه تمام نیروگاههای هسته ای سوئیس مجوز نامحدود دارند به این معنا كه دولت تا زمانی كه آنها را ایمن بداند می تواند به بهره برداری از آنها ادامه دهد.
اما حزب سبز سوئیس در سال 2012 با جمع آوری بیش از 100 هزار امضاء موفق شد برگزاری همه پرسی درباره این موضوع را برنامه ریزی كند.
بر اساس طرح توقف انرژی هسته ای كه امروز یكشنبه به رای مردم سوئیس گذاشته شده است، نیروگاههای هسته ای نباید بیش از 45 سال مورد بهره برداری قرار گیرند.
اگر این پیشنهاد رای مثبت مردم را دریافت كند، از پنج نیروگاه هسته ای كنونی سوئیس سه مورد آن یعنی نیروگاههای «بیزنو»1 و 2 (Beznau) و همچنین نیروگاه «مولیبرگ» (Muhleberg) باید در سال 2017 تعطیل شوند. همچنین نیروگاه هسته ای گوشگن (Gosgen) باید در سال 2024 و نیروگاه «لایبشتات» (Leibstadt) در سال 2029 تعطیل شود.
مخالفان این طرح نگران هستند كه در صورت تصویب و اجرایی شدن این پیشنهاد، كشور سوئیس با كمبود انرژی روبرو و مجبور به واردات بیشتر سوخت های آلاینده فسیلی شود.
طرفداران این طرح در سوئیس همچنین می گویند علاوه بر موضوع ایمنی، این اقدام موجب تلاش بیشتر برای افزایش بهره وری انرژی و حركت به سمت منابع انرژی باد و خورشید می شود.
در همین حال دولت سوئیس نیز كه با تعطیلی تدریجی نیروگاههای هسته ای موافق است، آشكارا مخالفت خود را با پیشنهاد حزب سبز برای تعطیلی نیروگاههای هسته ای اعلام كرده است.
دوریس لوتارد (Doris Leuthard) وزیر انرژی سوئیس اواخر مهرماه در یك كنفرانس خبری در شهر بِرن گفت: دولت سوئیس طرح چنین موضوعی را بسیار زودهنگام می داند، زیرا ما قادر به جایگزین كردن انرژی هسته ای با انرژی تولیدی از منابع تجدیدپذیر نیستیم.
وی تاكید كرد كه تعطیلی شتاب زده نیروگاههای هسته ای در سوئیس موجب به مخاطره افتادن امنیت انرژی این كشور و افزایش وابستگی به واردات برق از نیروگاههای با سوخت زغال سنگ در آلمان می شود.
افزایش هزینه های انرژی برای خانوارهای سوئیسی نیز یكی دیگر از پیامدهای ملموس برای مردم این كشور در صورت رای مثبت به همه پرسی هفتم آذر خواهد بود.
در اتحادیه اروپا تصمیم گیری درباره انرژی هسته ای بر عهده خود كشورهای عضو اتحادیه است و این در حالیست كه نیروگاههای هسته ای هم اكنون حدود 30 درصد از برق مصرفی در اتحادیه اروپا را تولید می كنند و 130 رآكتور هسته ای در 14 كشور از 28 كشور عضو اتحادیه اروپا مورد بهره برداری است.
اروپام**1078**1479
مترجم: بابك جعفری **انتشاردهنده:حسن سالك رضائی

سرخط اخبار جهان