چين در صدر درخواست‌هاي كسب امتياز انحصاري جهان قرار گرفت

پكن - ايرنا - تازه ترين آمارها نشان مي دهد كه چين با پيشي گرفتن از كشورهاي ديگر در زمينه درخواست هاي كسب امتياز انحصاري كالاها و توليدات، رتبه اول جهان در اين زمينه را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ايرنا، سازمان جهاني حق مالكيت معنوي در گزارشي اعلام كرده كه درخواست امتياز انحصاري چيني ها بخصوص در باره بازار مسكن در سال گذشته ميلادي به ركورد يك ميليون رسيده است.
در سال ۲۰۱۵ ميلادي در مجموع 2 ميليون و ۹۰۰ هزار درخواست كسب امتياز انحصاري ثبت شده كه يك مورد از سه مورد آن مربوط به چين بوده است و پس از اين كشور آمريكا و ژاپن رتبه هاي بعدي را به خود اختصاص داده اند.
در شرايطي كه اقتصاد دنيا هنوز وضعيت كاملا مطلوبي پيدا نكرده است، ثبت چنين درخواست هايي نشان مي دهد كه موضوع حق مالكيت معنوي بيش از قبل از سوي كشورها مورد توجه قرار گرفته است.
اين سازمان در گزارشي كه تارنماي ژاپن تودي منتشر كرده، آورده است كه رشد اقتصادي كماكان كند است و با بهبود رشد تقاضا براي امتيازهاي انحصاري، بالاتر هم خواهد رفت.
اين سازمان در گزارش خود افزوده كه موتور جديد حفاظت از حق مالكيت معنوي در جهان چين است و درخواست هاي فراوان اين كشور براي كسب اين امتياز چشمگير و فوق العاده مي باشد.
با اين حال بيشتر تقاضاها براي كسب امتيازات انحصاري در بازار داخلي بوده و بخش ها و نهادهاي مختلف كشور چين فقط ۴۲ هزار مورد حق مالكيت معنوي در بازار خارجي كسب كرده اند در صورتي كه اين رقم براي آمريكايي ها ۲۳۸ هزار مورد بوده است.
همچنين بيشترين بخش از درخواست ها مربوط به قلمروهاي فناوري رايانه، ماشين آلات الكتريكي و تجهيزات ارتباطاتي ديجيتالي بوده است.
تقاضا براي ثبت امتياز برندهاي تجاري و همچنين صنعتي در سال گذشته ميلادي به ترتيب 15.3 درصد و 2.3 درصد در مقايسه با يك سال قبل از آن رشد داشته است.
آساق**۲۳۱**1597*انتشاردهنده: فرهاد راستي

سرخط اخبار جهان