یك مسئول استانی: مدیریت زباله های مراكز درمانی خراسان شمالی مطلوب نیست

بجنورد-ایرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از نبود زیرساخت های لازم برای تفكیك و دفن اصولی زباله های مطب ها و مراكز درمانی را تهدید جدی برای محیط زیست استان دانست.

علی اصغر مطهری شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه زیرساخت های مناسب برای تفكیك زباله از مبدا كه منشا آلودگی های عفونی هستند وجود ندارد، افزود: به همین علت كارگروه مدیریت پسماند استان موضوع جمع آوری پسماندها را در دستور كار قرار داده است.
وی خاطرنشان كرد: در سال های گذشته پیمانكار برای سرمایه گذاری در زمینه اجرای طرح جمع آوری این زباله ها و تفكیك از مبدا اعلام آمادگی كرده كه متاسفانه تاكنون اقدام موثری در این زمینه انجام نشده است.
وی خاطرنشان كرد: در آخرین نشست كارگروه پسماند استان دانشگاه علوم پزشكی و نظام پزشكی موظف شدند نسبت شروع عملیات مدیریت، جمع آوری و بازیافت این زباله ها با شركت پیمانكار به تفاهم لازم برسند.
به گفته وی، در حال حاضر در بیمارستان های با استفاده از دستگاه زباله سوز اتكلاو آلودگی زباله ها برطرف و پس از آن نسبت به دفع زباله اقدام می شود.
مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تصریح كرد: مطب ها به دلیل مقرون به صرفه نبودن دستگاه زباله سوز از خرید آن خودداری می كنند و به همین علت با پسماند خروجی از این مراكز مانند زباله های عادی برخورد می شود.
مطهری دفن ناقص، رها سازی و تماس حیوانات با این زباله ها را منشا اصلی آلودگی های عفونی و میكروبی دانست و گفت: در تكلیفی كه برای رفع منشا آلودگی این زباله ها مشخص شده این است كه خاصیت عفونی و بیماری زایی این پسماندها خنثی و تبدیل به زباله عادی شوند.
وی اظهار امیدواری كرد: با توجه به دستور كارگروه مدیریت پسماند استان در ماه جاری در خصوص مشخص شدن وضعیت پیمانكار جمع آوری زباله های مطب ها و مراكز درمانی از سطح شهر، دانشگاه علوم پزشكی و نظام پزشكی استان اقدام لازم را در این خصوص انجام دهند كه در صورت ممانعت و بی توجهی به این موضوع سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان دستگاه نظارتی در مسئله ورود پیدا خواهد كرد.
هم اكنون 420 پزشك در 137 مركز بهداشتی و درمانی استان مشغول به فعالیت هستند كه شمار زیادی از این پزشكان دارای مطب خصوصی هم هستند.
استان 936 هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق كشور واقع است.
7182/ 6042 خبرنگار:عباس فتوره چی** انتشار دهنده: سیدحسین قدسی