۶ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۲۵
کد خبر: 82322930
۰ نفر
افزايش ابتلا به سرطان دهان به واسطه شيوه ناسالم زندگي

تهران- ايرنا- محققان انگليسي در جريان مطالعه اي متوجه شدند كه شيوه هاي ناسالم زندگي عامل مهم افزايش ابتلا به سرطان دهان است، به طوري كه نقش مهمي در افزايش 68 درصدي ابتلا به اين سرطان در انگليس در 20 سال گذشته داشته است.

به گزارش روز شنبه گروه علمي ايرنا از روزنامه اينديپندنت، سرطان دهان عنواني فراگير است كه شامل سرطان لب ها، زبان، دهان (لثه و كام)، لوزه ها و بخش مياني گلو مي شود.
افراد سيگاري در معرض بيشترين خطر ابتلا به سرطان دهان قرار دارند؛ اما داشتن يك رژيم غذايي كم ميوه و سبزيجات و آلودگي به ويروس پاپيلوماي انساني (HPV) و مصرف نوشيدني هاي الكلي نيز در اين خصوص نقش دارد.
مركز تحقيقات سرطان انگليس با اعلام افزايش 68 درصدي ابتلا به سرطان در اين كشور در 20 سال گذشته، عامل اصلي آن را شيوه ناسالم زندگي ذكر كرد.
براساس اعلام مركز ياد شده، از هر 10 مورد ابتلا به سرطان دهان، 9 مورد با شيوه هاي ناسالم زندگي ارتباط دارد.
جسيكا كربي مدير اطلاعات سلامت ارشد موسسه تحقيقات انگليس با ابراز نگراني از افزايش اين نوع سرطان، در توضيح علائم ابتلا به آن گفت: وجود يك زخم يا درد در دهان يا زبان كه از بين نمي رود، يك توده در لب و يا در دهان، يك لكه قرمز يا قرمز سفيد در دهان و يا وجود يك توده بي دليل در گردن همه از علائم ابتلا به سرطان دهان هستند. بايد در مورد همه تغييراتي كه نامعمول هستند و يا از بين نمي روند با پزشك عمومي و يا دندانپزشك مشورت كرد.
وي در خصوص راهكارهايي براي كاهش خطر ابتلا به سرطان دهان نيز گفت: پيروي از شيوه هاي سالم زندگي مي تواند به كاهش خطر كمك كند. سيگار نكشيدن، مصرف نكردن نوشيدني هاي الكلي و مصرف مقادير زياد ميوه و سبزيجات همگي مي توانند خطر ابتلا را كاهش دهند.
در ايران نيز به گفته دكتر 'مهدي خواجوي' مدير گروه گوش، حلق، بيني و جراحي سروگردن دانشگاه شهيد بهشتي، 5 تا 6 درصد موارد ابتلا به سرطان را سرطان هاي ناحيه سر و گردن و دهان و حلق تشكيل مي دهند.
علمي**2038**
مترجم: درنا محمديان*انتشار: زهره محتشمي پور
براي اطلاع از اخبار متنوع علمي و فناوري، با كانال علمي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
irnaelm@
https://telegram.me/