علت برخورد قطارهای مسافری در دامغان در حال بررسی است/ مسیر تا چند ساعت آینده بازگشایی می شود

سمنان- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی درباره سانحه برخورد 2 قطار مسافری در استان سمنان، گفت: علت رخداد سانحه برخورد قطارها در حال بررسی دقیق است و مسیر تا 2 یا سه ساعت آینده بازگشایی می شود.

عباس آخوندی، عصر جمعه در نشست ستاد مدیریت بحران استان سمنان در سالن مدیریت بحران استانداری به منظور بررسی علت سانحه برخورد قطارهای مسافری و اقدامات پس از آن، گفت: به محض اطلاع از این حادثه، كمیسیون عالی بررسی سوانح در راه آهن كشور تشكیل شد.
وی درباره علت رخداد این سانحه گفت: باید تمام مسایل مانند سرعت قطارها، مذاكرات رانندگان قطارها و علائم راهنمای خطوط كه در مركز كنترل ضبط شده اند، بررسی شود تا علت دقیق حادثه بیان شود.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینكه با نصب و تجهیر سامانه های خودكار از سال 93 در منطقه راه آهن شمالشرق كه از خطوط شلوغ كشور است ایمنی تردد تا حدودی ایجاد شده بود، گفت: اكنون با این حادثه باید بررسی شود كه علت برخورد قطارها چه بوده و این سامانه چه اشكالی داشته است.
وی درباره شرایط مجروحان و تعداد جان باختگان سانحه برخورد قطارها، خاطرنشان كرد: از 103 مجروح برخورد قطارهای مسافری در ایستگاه هفتخوان در استان سمنان، اكنون هشت بیمار در بیمارستان كوثر سمنان و 18 بیمار در بیمارستان ولایت دامغان بستری هستند و بقیه مجروحان با دریافت خدمات درمانی، مرخص شده اند.
آخوندی ادامه داد: به دلیل شرایط واگن هایی كه در این سانحه آتش گرفت، مراحل بررسی این واگن ها ادامه دارد و به همین دلیل آزادسازی و جستجوی پیكرهای جان باختگان زمان می برد و اكنون تعداد جان باختگان به طور دقیق قابل بیان نیست.
وی با اشاره به اینكه تعدادی از جان باختگان این سانحه از استان آذربایجان شرقی هستند یادآور شد: پیكر این جان باختگان پس از مشخص شدن هویت، اخذ مجوز از مراجع قضایی و پزشكی قانونی، به استان یا خانواده ها تقدیم می شود.
وی با بیان اینكه در حال حاضر عملیات جابه جایی، ایمن سازی و اصلاح خط آهن در حال انجام است، تصریح كرد: با تكمیل این مراحل و ایمن شدن كامل خط، تردد تا دو تا سه ساعت آینده در این خطوط برقرار می شود.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به رسیدگی امدادی و درمانی به مجروحان از ساعات اولیه سانحه، گفت: اكنون عملیات ایمن سازی خطوط آهن برای امكان تردد مجدد قطارها در حال انجام است.
وزیر راه و شهرسازی پس از این نشست، با حضور در بیمارستان كوثر سمنان، در حال عیادت از مجروحان حادثه برخورد دو قطار مسافری است.
برخورد قطارهای تبریز- مشهد و سمنان- مشهد در ساعت هشت صبح امروز در محدوده ایستگاه هفتخوان در مسیر دامغان- سمنان رخ داد.
7470/6103
خبرنگار: علیرضا عربی ** انتشاردهنده: مصطفی دهقان