آيت الله جوادي آملي: افشاگري برخي رسانه ها به نام اخلاق، ترويج بي اخلاقي است

قم - ايرنا - آيت الله عبدالله جوادي آملي از مراجع تقليد با بيان اين كه با نيش قلم نمي توان فضايل اخلاقي را در جامعه زنده كرد گفت: افشاگري برخي رسانه ها به نام اخلاق، ترويج بي اخلاقي است.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا از مركز خبر حوزه، وي در ديدار جمعي از اعضاي هيات موسس و گروه هاي علمي انجمن «انديشه و قلم» اظهار كرد: امروزه در برخي رسانه ها، افشاگري هايي به نام اخلاق و با هدف تحقق اخلاق صورت مي گيرد، در حالي كه بسياري از افشاگري ها، كنايه ها، تهمت ها و بي آبرو كردن ها گرچه به نام اخلاق است اما اخلاقي عمل كردن نيست و در حقيقت ترويج بي اخلاقي است.
وي تلاش براي متخلق كردن فضاي رسانه اي را گامي بلند دانست و افزود: خدا در آيات قرآن كريم در ابتداي بعثت، به علم و اخلاق اشاره كرده است و فرموده است جامعه را همين دو بال حفظ مي كند.
آيت الله جوادي آملي گفت: در طرح مباحث علمي، بايد عالمانه سخن بگوييم نه اين كه از موضع علم سخن بگوييم اما سخن ما غير علمي باشد، و نيز در كرسي اخلاق بايد متخلقانه سخن بگوييم و دست به قلم ببريم نه اين كه دم از اخلاق بزنيم اما اخلاقي حرف نزنيم.
وي ادامه داد: انسان جامه كرامت در بر دارد و كرامت در فرهنگ قرآن وصف فرشتگان است، بايد كرامت با قلم و انديشه ما آميخته باشد، هرگز نبايد به وسيله كلماتي كه مي نويسيم كسي را برنجانيم و به وسيله قلم خود به او نيش بزنيم، خداوند به قلم قسم ياد كرده و اين تقديس قلم را مي رساند، در نتيجه رعايت اين نكات و حفظ حرمت قلم يك توجه دقيقي مي خواهد.
وي با تاكيد بر توجه به طهارت روح و رعايت اخلاص در امور فرهنگي اذعان داشت: براي اين جهاد فرهنگي اول بايد خود را منزه كنيم؛ اعتقاد و باور كامل به اين كه مرگ پايان كار انسان نيست و انسان در مواجهه با مرگ، مرگ را مي ميراند نه اينكه بميرد در نتيجه يك موجود ابدي است لذا بايد در گفتار و عمل خود مراقبت كامل داشته باشد.
اين مرجع تقليد گفت: اخلاص، آنقدر معطر است كه خود جاذبه دارد، اگر خلوص باشد رسانه ما ديگر رسانه ها را كنار مي زند و اين تبليغ نيازي ندارد؛ قلم طيب و طاهر اين خصلت را دارد.
آيت الله جوادي آملي هم چنين كاربرد لفظ «مجازي» براي رسانه هاي سايبري را نادرست برشمرد و اظهار داشت: فضاي مجازي در حقيقت مجازي نيست، بلكه جايي كه انديشه مبادله مي شود و مي تواند تاثير بپذيرد و اثر بگذارد فضاي حقيقت است لذا ما با فضاي حقيقي رو به رو هستيم.
1175 / انتشاردهنده: رضا عليمحمدي

سرخط اخبار استان‌ها