۴ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۵۴
کد خبر: 82320903
۰ نفر
اتمام حجت استاندار قزوین با مدیران بانكی كم كار

قزوین-ایرنا- استاندار قزوین گفت: برای تغییر مدیران بانك های عامل كه در پرداخت تسهیلات طرح رونق ضعیف و دور از انتظار عمل كرده اند با مركز مكاتبه می كنیم.

به گزارش ایرنا، فریدون همتی ظهر پنجشنبه در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان قزوین كه با محوریت بررسی عملكرد بانك ها در اعطای تسهیلات طرح رونق تولید به واحدهای صنعتی و كشاورزی برگزار شد، افزود: در گام نخست فهرست سه تن از مدیران بانكی كه ضعیف ترین عملكرد را در بخش اعطای تسهیلات رونق تولید داشته اند را به تهران اعلام می كنیم تا شاهد تغییر آنها و حضور مدیران كارآمد باشیم.
وی اظهاركرد: اگر بانك ها در پرداخت تسهیلات طرح رونق كه مورد تاكید دولت بوده و در راستای اقتصاد مقاومتی است كوتاهی كرده و یا ضعیف عمل كنند چاره ای جز تغییر مدیران آنها و آمدن نفرات جدید وجود ندارد.
نماینده عالی دولت در استان قزوین به مدیران بانك های حاضر در این نشست هشدار داد: اگر عملكرد بانك ها در حوزه اجرای طرح رونق تولید به همین شكل، ضعیف و دور از انتظار پیش برود مجبور به انجام خانه تكانی مدیریتی در آنها خواهیم بود.
وی اظهاركرد: روند فعلی فعالیت بانك های استان در پرداخت تسهیلات رونق تولید به بنگاه های اقتصادی رضایت بخش نبوده و با اهداف دولت و خواست مسئولان عالی كشور سازگار نیست.
همتی اضافه كرد: با توجه به موقعیت اقتصادی استان و جایگاه ویژه قزوین در بخش تولید كشور، انتظار داریم عملكرد بانك های استان در ردیف استان های مهمی چون خراسان رضوی، خوزستان، اصفهان، آذربایجان شرقی و فارس باشد بنابراین مدیران بانكی استان عملكرد خود را با استان های كوچك به لحاظ صنعت و تولید مقایسه نكنند.

** اولویت بانك ها پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید است
استاندار قزوین، پرداخت تسهیلات طرح رونق به بنگاه های اقتصادی را در راستای تقویت صنعت و كشاورزی و اشتغال به عنوان اولویت اصلی بانك ها در زمان حاضر اعلام كرد و گفت: متاسفانه در بعضی بانك ها این موضوع به عنوان اولویت نخست شناخته نمی شود و شاهدیم اعتبار آنها به جای ارائه تسهیلات به طرح های متقاضی در طرح رونق تولید در جای دیگر صرف می شود.
وی اظهاركرد: تسهیلات طرح رونق در كنار كمك به تكمیل بنگاه های اقتصادی نیمه كاره با تامین سرمایه در گردش مورد نیاز واحدهای صنعتی و كشاورزی به حفظ اشتغال موجود كه كمتر از ایجاد فرصت های شغلی اهمیت ندارد، كمك می كند.
مقام عالی اجرایی استان قزوین در ادامه از مدیران بانك های عامل خواست تا به تعیین و تكلیف پرونده های در حال انعقاد با بنگاه های اقتصادی برای دریافت تسهیلات طرح رونق تولید سرعت ببخشند.
استاندار قزوین ادامه داد: باید آن دسته از متقاضیانی كه تمایل به دریافت تسهیلات طرح رونق ندارند از سوی بانك ها مشخص و به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان معرفی شوند.
همتی همچنین گفت: عملكرد آن دسته از بانك هایی كه در خارج از طرح رونق تولید به واحدهای بزرگ صنعتی استان با بیش از 100 نیروی كار تسهیلات ارائه داده اند را نیز در قالب طرح یاد شده لحاظ خواهیم كرد.

**صدا و سیما عملكرد بانك ها در اجرای طرح رونق تولید را پوشش دهد
نماینده عالی دولت در استان قزوین همچنین از صدا و سیما خواست تا عملكرد بانك های استان در پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید را برای مردم منعكس كرده و پرداختن به این موضوع را با توجه به اینكه اجرای این طرح خواست مسئولان ارشد كشور و در راستای رونق اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی است را برنامه تبلیغاتی تلقی نكنند.
همتی در ادامه از شركت گاز استان قزوین خواست تا پیش از هرگونه قطع یا كاهش فشار گاز واحدهای تولیدی به دلیل تامین انرژی خانگی در فصل سرما، هماهنگی لازم را با استانداری و مدیران حوزه صنعت داشته باشد چرا كه در غیراین صورت واحدهای صنعتی استان دچار مشكل و خسارت می شوند.
وی بابیان اینكه سوخت جایگزین واحدهای تولیدی كه قرار است گاز آنها قطع یا محدود شود باید از قبل تامین شده باشد، اظهاركرد: محدودیت گازرسانی به واحدهای تولیدی استان باید منطقی بوده و به گونه ای نباشد كه این موضوع تنها در قزوین اجرا و اعمال شود.
استاندار قزوین در این نشست همچنین خواستار گزارش مستمر مدیران عامل بانك های توسعه تعاون و توسعه صادرات و مسكن از وضعیت اعطای تسهیلات به بخش های تعاون، صادرات و مسكن در نشست های آتی ستاد تسهیل شد.
دو هزار و 131 بنگاه اقتصادی در استان قزوین متقاضی دریافت تسهیلات طرح رونق تولید شده اند كه از این تعداد تاكنون 766 واحد به میزان هشت هزار و 10 میلیارد ریال از بانك ها وام دریافت كرده اند.
3013/ 6128 *خبرنگار: رضا اولادی ** انتشار دهنده: وحید مقدم سلیمی

سرخط اخبار اقتصاد