خبازان و رستوران هاي سلامت در كردستان تجليل مي شوند

سنندج- ايرنا- كارشناس مسئول تغذيه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكي كردستان گفت: خبازان و رستوران هاي سلامت در استان همزمان با بسيج ملي كاهش مصرف نمك، قند و چربي تجليل مي شوند.

به گزارش ايرنا، امين اميني روز پنجشنبه در آيين هماهنگي برگزاري همايش بسيج ملي كاهش مصرف نمك، قند و چربي در دانشكده علوم پزشكي كردستان در سنندج افزود: رستوران ها و خبازاني كه اقدام به كاهش مصرف نمك و نوآوري كنند مي توانند در فراخوان اين دانشكده شركت كنند.
همزمان با سراسر كشور بسيج ملي كاهش مصرف قند، نمك و چربي از 30 آذر تا 14 دي برگزار مي شود.
كارشناس مسئول تغذيه معاونت درمان دانشكده علوم پزشكي كردستان با اشاره به اينكه مصرف استاندارد براي هر انسان روزانه حدود 2 گرم نمك ادامه داد: چربي مورد نياز از 35 درصد از كالري بدن بوده و بيشتر اين نيازها در مواد غذايي كه خانواده ها در تهيه آن نقشي ندارند تامين مي شود.
به گفته اميني، از جمله اين مواد غذايي مي توان به كنسروهاي آماده، غذاهاي طبخ شده در رستوران ها و خبازها اشاره كرد كه اگر بتوان مصرف سه فاكتور روغن، چربي و قند را در آنها كاهش داد مي توان در بروز بسياري از بيماري ها جلوگيري كرد.
وي افزود: در جامعه حاضر بيماري هاي غير واگير از جمله بيماري هاي قلبي و عروقي، ديابت و فشار خون به دليل فرهنگ تغذيه رو به رشد است و طبق اعلام سازمان بهداشت جهاني با كاهش اين سه فاكتور مصرفي مي توان ميزان ابتلا به بيماري غير واگير را كاهش داد.
به گفته كارشناس مسئول تغذيه معاونت درمان دانشكده علوم پزشكي كردستان، اين دانشكده با همكاري سازمان هاي مختلف از جمله صنعت، معدن و تجارت، آموزش و پرورش، استانداري و بهزيستي از 30 آذر تا 14 دي برنامه هاي خود را در 20 موضوع برگزار مي كند.
اميني افزود: اين برنامه ها در محورهاي آموزش در جامعه هدف دانش آموزان، كاركنان دولت و جامعه عمومي، ايده هاي برتر كاهش مصرف سه فاكتور نمك، قند و چربي در اماكن عمومي و كارخانه ها انجام مي دهد.
به گزارش ايرنا، 76 درصد از مرگ‌ها بر اثر بيماري‌هاي غير واگير و 14درصد حوادث غيرمترقبه و ترافيكي و بقيه مربوط به مرگ‌هاي طبيعي است و سازمان جهاني بهداشت براي همه كشورها برنامه‌اي در نظر گرفته كه تا چند سال آينده آمار بيماري‌هاي غيرواگير را كاهش دهند.
كردستان با وسعتي معادل 28 هزار و 817 كيلومتر مربع در غرب ايران واقع شده و 227 كيلومتر با كشور عراق مرز دارد.
اين استان در مجموع يك ميليون و 493 هزار و 645 نفر جمعيت دارد كه در 29 شهر و هزار و 703 روستا ساكن هستند.
3034/1904
** خبرنگار: حسن حسين زاده/**انتشار دهنده: مسعود احمدي

سرخط اخبار استان‌ها