۴ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۲۸
کد خبر: 82320837
۰ نفر
شكوفه زدن مركبات خنج فارس، خارج از فصل شكوفایی

شیراز- ایرنا- پدیده ای استثنایی در شهرستان خنج استان فارس رخ داد و درختان مركبات این شهرستان در نیمه های فصل پاییز كه فصل شكوفایی مركبات در این شهرستان نیست، شكوفه كردند.

اولین روزهای آخرین ماه فصل پاییز و آغازین روزهای فصل سرد سال، به شكوفه نشستن تعداد زیادی از درختان مركبات همچون نارنج، لیموترش، پرتقال در شهرستان گرمسیری خنج در جنوب فارس موجب شگفتی شد.
كارشناس مدیریت باغبانی جهاد كشاورزی شهرستان خنج در مصاحبه با ایرنا گفت:یكی از دلایل این امر تغییرات جوی و دمایی و بالاتر بودن دمای هوا بیشتر از میانگین فصل ناشی از پدیده خشكی وخشكسالی است.
مهندس محسن فیل وندی پنجشنبه در این مصاحبه افزود:به شكوفه نشستن این نوع درختان دراین موقع از سال نادر و ناشی از تغییرات هرمونی هم هست و شرایطی موجب می‌شود تا جوانه‌های زایشی و رویشی درختان فعال شوند و به گل بنشینند.
وی ادامه داد:گرم شدن ناگهانی هوا در اواخر تابستان امسال و ادامه آن در اوایل پاییز زمینه را برای شكوفه ‌دهی تعدادی از درختان این منطقه فراهم كرده است.
فیل وندی گفت:گرم شدن هوا موجب تغییر در مكانیزم درخت و ایجاد اشتباه در زمان باروری درختان می‌ شود و البته دراین مناطق بعضی از درختان گاه شكوفه می دهند ولی نادراست ولی سرمای زمستان مانع از ثمردهی این نوع شكوفه ها می شود .
به بار نشستن این درختان در حالی صورت می‌گیرد كه اینك زمان برداشت بیشتر محصولات پاییزی در خنج است.
باغبانان خنج درحال برداشت محصولات پاییزی همچون لیموترش و لیموشیرین و دیگر محصولات پاییزی هستند.
خنج Khonj در 265 كیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.
خبرنگار: عبدالله اعظمی ** انتشاردهنده: غلامرضا مالك زاده
7367/ 1876