يخ زدن پيش بيني ها در سرماي منهاي 15درجه مازندران

ساري – ايرنا – سرماي فراتر از پيش بيني ها ، حال و روز ناخوشي را اينروزها براي مردم استان مازندران رقم زده است به طوريكه بخشي از مردم با مشكلاتي براي تامين خدمات اوليه زندگي مواجه شدند .

مردم استان مازندران به پيش بيني هاي هواشناسي مبني بر نهايت سرما تا منفي 3 درجه اي خوشبين بودند تا بعد از چند سال شاهد بارش برف در استان شان باشند ولي دريغ از آن كه به يكباره همه اين ذوق بارش برف به تله اي از مشكلات قطعي خدمات اوليه به علت سرماي تا منهاي 15درجه ختم شد .
بارش برف كه از عصر روز يكشنبه اين هفته در مازندران آغاز شد و همچنان در برخي نقاط از جمله ارتفاعات ادامه دارد ،سرماي بي سابقه اي را به همراه داشت كه باعث مصرف بيشتر گاز و به دنبال آن افت فشار گاز در برخي نقاط مازندران شده و هم اكنون مشتركان خانگي شهروندان بابل و آمل بدون گاز هستند .
هرچند مسئولان شركت گاز قول بازگشت دوباره گاز براي اين مشتركان داده اند اما مردم همچنان دل نگران از اين مساله هستند .
مدير عامل شركت گاز مازندران گفت: با تقويت 10 ميليون متر مكعب گاز از طريق 2 خط لوله گاز رشت و گرگان و ايجاد پايداري در خطوط اصلي استان ،گاز قطع شده مشتركان خانگي شهروندان بابل و آمل تا قبل از ظهر امروز پنجشنبه وصل مي شود .
محمد اسماعيل ابراهيم زاده در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: با هماهنگي شركت ملي گاز ايران از شامگاه روز گذشته 5ميليون متر مكعب گاز از ايستگاه دشت شادگان گرگان به سمت لوله گاز مازندران شيفت داده شده است.
وي با اظهار اينكه 5ميليون متر مكعب نيز از ايستگاه رشت قزوين نيز به سمت لوله هاي اصلي گاز مازندران هدايت شده است، ادامه داد: با توجه به مصرف بالاي شب گذشته هنوز فشار لوله هاي گاز به حالت نرمال نرسيده است.
ابراهيم زاده به قطع گاز تمام سي ان جي ها ، صنايع بزرگ و برخي از نانوايي ها در مسير افت فشار گاز اشاره كرد و بيان داشت: با توجه به تعطيل شدن امروز ادارات استان مازندران ،پايداري گاز در داخل لوله ها تا قبل ازظهر بوجود خواهد آمد و در نتيجه گاز قطع شده تمام مشترگان خانگي بابل و آمل وصل مي شود.
وي افزود : بيش از 50 اكيپ از ماموران بخش امداد و عمليات شركت گاز هم در مناطق داراي افت فشار گاز حضور دارند تا به شهروندان كمك كنند .
مازندران يك ميليون و 215 هزار مشترك گاز دارد و روزانه 22تا 26ميليون مترمكعب در استان گاز مصرف مي شود.
***چشم اميد برف زدگان مازندراني به خاموشي گراييد
بخاري هاي برقي كه سالهاست در پستوي خانه مردم مازندران خاك مي خورد اين روزها رونقي پيدا كردند اما در اين پناه گيري براي استفاده از اين نوع بخاري ، باز هم تير به هدف نخورد .
مدير عامل شركت توزيع برق مازندران با اظهار اينكه 95درصد برق استان وصل است، گفت: اكنون حدود 20 درصد شهروندان جنوب آمل و 5درصد مردم منطقه لفور سواد كوه شمالي برق ندارند .
قاسم شهابي روز پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا افتادن شاخه هاي سنگين درختان روي شبكه ها و سيم هاي اصلي برق را دليل قطعي برق از بامداد ديروز چهارشنبه تاكنون اعلام كرد و افزود: در حال حاضر 40 گروه از همكاران و پيمانكاران در اين 2 منطقه مشغول هستند.
شهابي با اظهار اينكه تا ظهر امروز برق 2 منطقه آمل و لفور وصل خواهد شد، بيان داشت: بيش از پنج درصد از سيم هاي خطوط اصلي برق استان براثر برف سنگين پاره شد كه بخش زيادي از آن تعويض و ترميم شده است.
استان مازندران با 2 شركت توزيع برق تحت عنوان مازندران و غرب استان در شهر ساري و نوشهر بيش از يك ميليون و 700 هزار مشترك دارد .
***يخ زدگي لوله هاي آب شرب مزيد بر علت مشكلات
مدير عامل شركت آب و فاضلاب روستايي مازندران از مشتركان خواست تا مواظب يخ زدن كنتورهاي آب باشندو گفت كه با عايق بندي تأسيسات آبرساني در فضاي باز مي توان از اين يخ زدگي جلوگيري كرد .
مجيد عبدالهي افزود: براي عايق بندي مي توان از كيسه خاك اره، پوشال، كيسه محتوي كاه، پشم شيشه همچنين الياف طبيعي و مصنوعي در محفظه استقرار كنتور آب استفاده كرد.
مهندس عبدالهي ادامه داد: رعايت عمق نصب در حوضچه كنتور، جلوگيري از ورود آب هاي سطحي به داخل محفظه كنتور و عايق بندي لوله هاي آب در فضاي باز نيز از ديگر اقدامات لازم براي جلوگيري از يخ زدگي است.
مدير عامل شركت آب و فاضلاب روستايي مازندران بهترين شيوه براي جلوگيري از آسيب ديدن تاسيسات آبرساني در برابر سرما و يخ زدگي را پوشاندن اصولي تاسيسات تصريح كرد و گفت: مشتركين از ريختن آب جوش و روشن كردن آتش در محل يخ زدگي جدا خوداري كنند.
*** چشمان چشم انتظار باغداران مازندران به اميد بازگشت گرما
دراين ميان درد باغداران مازندراني آناني كه بعد از يكسال تلاش در تكاپوي برداشت دسترنج خود بودند بيشتر است و اين روزها سخت در حال دعا براي رفع سرما و بازگشت گرما هستند .
بسياري از باغداران استان از ديروز و با اوج گرفتن سرما ، تمام شبانه روز را براي نجات دسترنج يك ساله اشان از هجوم ناگهاني سرما و يخبندان به كار پرداختند .
باغ هاي مركبات مازندران شبها با روشن شدن آتش و نصب باد شكن در برابر سرماي ناگهاني محافظت شد و تلاش براي مصون سازي محصولات و نهال ها همچنان ادامه يافته است .
باغداران مازندران كه هميشه در پايان پاييز خود را براي برداشت مركبات آماده مي كردند امسال نيز بر همان روال بدنبال آماده كردن مقدمات براي اين كار بودند كه به ناگاه پرونده كارهايشان با برف و سرماي سنگين به يكباره بسته شد .
سرمايي كه غافلگيرانه به باغ مركبات آنها تاخت و امروز براي نجات هرآنچه از محصولات سردرختي شان باقي مانده است در تكاپو هستند .
اخبار دريافتي از خبرنگاران ايرنا در شهرستان هاي مازندران به ويژه قائمشهر نشان مي دهد كه با توجه به فعاليت يكباره و سريع باغداران براي برداشت مركبات ، براي يافتن كارگر مورد نياز با مشكلاتي مواجه هستند و بطوريكه با كاير ( همكاري خانوادگي ) مبادرت به برداشت محصولاتشان مي كنند .
110 هزار هكتار از باغ هاي مازندران را درختان مركبات شامل انواع پرتقال و نارنگي تشكيل مي دهد كه امسال پيش بيني شده است افزون بر 2 و نيم ميليون تن محصول از آنها برداشت شود.
*** مازندراني ها 16 درجه زير صفر را امشب تجربه مي كنند
معاون اداره كل هواشناسي مازندران در گفت و گو با ايرنا با تاييد كاهش دماي امشب هواي استان گفت: با صاف شدن آسمان ،برودت هواي دشت وجلگه امشب مازندران تا 6درجه زير صفر و در مناطق بالادست تا 16درجه زير صفر خواهد رسيد.
احمد اسدي افزود: شهرهاي سياه بيشه چالوس و بلده نور شب گذشته به ترتيب با منفي 13 و 10 درجه سانتيگراد و رامسربا 2 درجه سانتيگراد بالاي صفر سردترين و گرمترين نقطه استان بودند.
خبرنگار : فاطمه قنبري قاديكلايي ** انتشار دهنده:سيد محسن حسن نيا
/1899/2096

سرخط اخبار استان‌ها