معاون رئیس جمهوری: آیت الله موسوی اردبیلی از سرمایه های انقلاب بود

قم - ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: آیت الله سید عبدالكریم موسوی اردبیلی از سرمایه های انقلاب بود كه فقدان ایشان، جای خالی عالمی وارسته را برای نظام جمهوری اسلامی ایران به همراه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، زهرا احمدی پور روز پنجشنبه در شانزدهمین جلسه اقتصاد مقاومتی در تالار امام جواد(ع) استانداری با تسلیت ارتحال این مرجع گرانقدر افزود: تاسی گرفتن از وارستگی عالمان فرزانه هم چون آیت الله موسوی اردبیلی موجب تداوم روحیه انقلابی در حوزه های علمیه می شود.
آیت الله موسوی اردبیلی از روز دوشنبه هفته جاری به دلیل عارضه قلبی و گوارشی در بیمارستان لاله تهران بستری شده بود و روز چهارشنبه سوم آذرماه پس از سكته مجدد قلبی و وخامت حال، دعوت حق را لبیك گفت. آیین تشییع پیكر این عالم فرزانه، روز جمعه پنجم آذرماه جاری از ساعت 9 صبح از بیت ایشان در خیابان شهدای قم به سمت حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار می شود.
آیت الله سید عبدالكریم موسوی اردبیلی از مراجع تقلید، متولد سال 1304 در اردبیل است كه پس از شهادت آیت الله بهشتی از سال 1360 تا 1368 به ریاست دیوان عالی كشور به عنوان عالی ترین مقام قضایی كشور رسید.

** توجه به صنعت گردشگری با رعایت مسائل زیست محیطی از اولویت های دولت تدبیر و امید است
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت های دریاچه نمك در استان قم گفت: یكی از اولویت های دولت تدبیر و امید توجه به صنعت گردشگری با رعایت مسائل زیست محیطی است كه این موضوع در خصوص دریاچه نمك باید مورد توجه قرار گیرد، هم چنین راه های دسترسی به این دریاچه باید برای گردشگران تسهیل شود تا بتوان از این ظرفیت عظیم بهره برد.
دریاچه نمك در جنوب غربی استان قم مابین سه استان قم، اصفهان و سمنان واقع شده است. وسعت این دریاچه در حدود 200 هزار هكتار می باشد. زمین این دریاچه پوشیده از رسوبات نمك است كه بر اثر انباشته شدن سیلاب ها و آب های سطحی در طول قرن ها پدید آمده است. این دریاچه سرشار از املاح و مواد معدنی مختلف است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: گردشگری در حوزه كویر نوردی در استان قم به خاطر شرایط اقلیمی باید مورد توجه قرار گیرد تا با احداث هتل ها و اقامتگاه های مختلف باعث جذب سرمایه گذاران و حضور گردشگران در مناطق مختلف این استان باشیم.
وی، نقش صنایع دستی در رونق اقتصادی را مورد اشاره قرار داد و گفت: صنایع دستی باید به عنوان شاخص استان قم اولویت بندی شود و با احیای كارگاه های صنایع دستی بتوانیم از ظرفیت تولیدی آنها استفاده كنیم.
احمدی پور اضافه كرد: چرخه آموزش باید به صورت جدی استمرار پیدا كند، نباید برخی از رشته های صنایع دستی از چرخه تولید خارج شوند.
وی با بیان این كه یكی از اولویت های جدی دولت اتمام طرح های نیمه تمام است گفت: این طرح ها باید به سرانجام برسد و در هر استان اولویت بندی شود.
وی ابراز داشت: در مرحله بعد راه اندازی واحدهایی كه فعالیت آنها دچار مشكل شده است باید در دستور كار قرار گیرد ضمن این كه كسب و كار كوچك به خاطر سودآوری سریع برای جذب سرمایه گذاری و ایجاد اشتغالزایی نیز مورد توجه قرار گیرد.
معاون رئیس جمهوری با اشاره به برنامه های اقتصاد مقاومتی گفت: در این نوع اقتصاد نباید به سمت كسب و كار دیربازده رفت، چراكه مانع جذب سرمایه گذار می شود.
احمدی پور تاكید كرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ستاد اقتصاد مقاومتی كشور، به عنوان دستگاه معین فعالیت و توسعه استان های قم و همدان را رصد می كند تا مشكلات با جدیت رفع شود.
وی بیان داشت: استان قم باید سند توسعه برای رونق اقتصادی را ارائه كند تا بر اساس آن كارگروه ها برنامه ریزی و فعالیت كنند تا شاهد ارتقای وضعیت اشتغالزایی در این استان و رونق فضای كسب و كار باشیم.
احمدی پور با اشاره به این كه استان قم در سه خوشه سنگ، فرش و مبلمان ورود پیدا كرده است گفت: برای توسعه در این حوزه ها نیازمند هدف گذاری و اقدام كارشناسی هستیم.
وی خاطر نشان كرد: همكاری نكردن بانك های خصوصی در ارائه تسهیلات، مشكلاتی را به وجود می آورد كه این موضوع باید مورد بررسی قرار بگیرد.
8138/ 1175 خبرنگار: فرزانه پیری ** انتشاردهنده: رضا علیمحمدی

سرخط اخبار استان‌ها