رسانه های روسی: رهبر ایران به آمریكا برای نقض تعهدهای برجام هشدار داد

مسكو - ایرنا - رسانه های روسی گزارش دادند: رهبر عالی ایران با هشدار نسبت به تكرار تخلف های آمریكا در باره برجام، تاكید كرد كه واشنگتن تعهدهای خود را برای اجرای این توافق بین المللی نقض می كند.

** راسیسكایا گازتا:
به گزارش ایرنا، روزنامه رسمی راسیسكایا گازتا روز پنجشنبه نوشت: آیت الله خامنه ای روز چهارشنبه در جمع گروهی از بسیجیان اعلام كرد كه تمدید تحریم های ضدایرانی از سوی آمریكا نقض كننده برجام است.
این روزنامه ادامه داده است: هفته پیش مجلس نمایندگان آمریكا به تمدید تحریم ها علیه ایران رای داد كه شامل یك دوره 10ساله دیگر می شود و سنا نیز باید آن را بررسی كند.
راسیسكایا گازتا نوشت: آیت الله خامنه ای با اشاره به اقدام های قبلی آمریكا، تاكید كرد كه واشنگتن بارها توافق در باره برنامه هسته ای ایران را نقض كرده است و آخرین مورد هم تمدید تحریم ها برای یك دوره 10 ساله دیگر است كه در صورت تائید نهایی، تهران نیز اقدام متقابل را اتخاذ می كند.

**رادیو وستی اف.ام:
رادیو دولتی وستی اف.ام روسیه نیز در یك برنامه سیاسی ضمن بازتاب سخنان مقام معظم رهبری با اشاره به تائید 10 ساله تمدید تحریم های ایران در مجلس نمایندگان آمریكا، گفت: اما باراك اوباما تصمیم به تمدید یك ساله تحریم ها گرفته كه از سال 1979یعنی زمان پیروزی انقلاب اسلامی به تهران تحمیل شده است.
این رادیو افزود: آیت الله خامنه ای اعلام كرد كه تمدید تحریم ها در مورد ایران برای 10 سال دیگر نقض برجام خواهد بود و جمهوری اسلامی چنین اقدامی را پاسخ خواهد داد.
وستی اف.ام ادامه داد: رهبر عالی ایران به این موضوع اشاره كرد كه دولت آمریكا بارها برجام را نقض كرده در حالیكه خود امضا كننده و متعهد به اجرای تعهدهای مطرح در این پیمان است.

**روسیا سگودنیا:
خبرگزاری روسیا سگودنیا نیز در این باره نوشت: آیت الله خامنه ای بر این نكته تاكید كرد كه تمدید شدن تحریم های ایران برای یك دوره 10 ساله، پاسخ جمهوری اسلامی ایران به اقدام آمریكا در نقض برجام را در پی خواهد داشت.
رسانه روسی با تاكید بر اجرای تعهدهای برجامی از سوی تهران، افزوده است: ایران و گروه 1+5 توافق تاریخی حل مساله هسته ای را امضا كردند كه در چارچوب یك برنامه جامع و انجام تعهدهای تمامی طرف ها، تحریم های اقتصادی و مالی شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریكا علیه جمهوری اسلامی باید لغو شود.
روسیا سگودنیا نوشته است: بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز ماه فوریه سال جاری تائید كردند كه ایران به تعهدهای خود در چارچوب برجام عمل می كند و ذخایر آب سنگین با سطح پیش بینی شده مورد توافق طرفین همسان است.

**وزگلیاد
روزنامه اینترنتی وزگلیاد روسیه نیز در گزارشی ویژه نوشت: رهبر ایران به آمریكا در باره اقدام پیش رو برای نهایی كردن تمدید 10 ساله تحریم ها علیه تهران هشدار داد.
این رسانه افزود: مجلس نمایندگان آمریكا تمدید تحریم های ضدایرانی را تائید كرده و اكنون این مصوبه در انتظار بررسی مجلس سنا است كه باید در باره آن تصمیم بگیرد.
وزگلیاد نوشت: آژانس تائید كرده كه ایران اقدام های لازم را در چارچوب پیش بینی شده برجام انجام داده است و در همین رابطه، اتحادیه اروپا و آمریكا زمستان سال گذشته بخش هایی از تحریم های ضدایرانی را لغو كردند.
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای همچنین در رسانه های دیگر روسیه بازتاب یافته كه بیشتر دربرگیرنده محورهای مورد توجه در خبرگزاری های این كشور است.
اروپام 391 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

سرخط اخبار جهان