خسرو معتضد: فیلم «یتیم خانه ایران» تاریخ واقعی كشور را روایت می كند

تهران-ایرنا-مورخ و نویسنده كتاب «كمیته مجازات» با بیان اینكه فیلم «یتیم خانه ایران» تاریخ واقعی ایران را روایت می كند، گفت: مردم باید این فیلم را ببینند و از تاریخ كشور اطلاع پیدا كنند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، خسرو معتضد در نشست نقد و بررسی فیلم «یتیم خانه ایران» در فرهنگسرای رسانه و شبكه‌های اجتماعی افزود: مردم باید واقعیت های تاریخ كشور را بشناسند و فریب روایت های دیگر را نخورند.
وی با تاكید برآشنایی با تاریخ و داشتن منبع برای ساخت فیلم های تاریخی اظهار كرد: كارگردان فیلم «یتیم خانه ایران» در مورد تاریخ كشور اطلاع داشته و تمام صحنه های این فیلم واقعی است و به عقیده من این فیلم مانند فیلم «لورنس عربستان» است.
معتضد با اشاره به موضوع قحطی، خشكسالی و بیماری در فیلم «یتیم خانه ایران» گفت: براساس اسناد تاریخی بهداری جامع ملل در تاریخ 1303(1935) بیماری طاعون در كشور بوده و همچنین كتاب «تاریخ 18سال آذربایجان» و گزارش داخله وزارت امور خارجه تمامی اطلاعات تاریخی را در مورد این حوادث مطرح كرده است.
نویسنده كتاب «یكصد سال فراز و فرود» با بیان اینكه ایران، كشوری كم آب است، افزود: كشور در گذشته با مشكلات خشكسالی و قحطی و بیماری هایی همچون وبا، تیفوس و طاعون مواجه بوده و زمانی توسط كشورهای آلمان، عثمانی، انگلیس، روسیه اشغال شده بود كه فیلم «یتیم خانه ایران» این بخش از تاریخ را روایت می كند.
این كارشناس مسائل تاریخ با بیان اینكه در سال 1296 كشورهای اشغالگر گندم كشور ایران را احتكار می كردند، افزود: در روسیه هم قحطی وجود داشت كه نقطه ضعف متفقین محسوب می شد، در عین حال انگلیسی ها حقوق روس ها را برای ایجاد جنگ پرداخت می كردند.
وی گفت: فیلم یتیم خانه ایران از نظر تاریخی مورد تاكید من است و در طول تاریخ سیاست انگلیسی ها نیز ایجاد مشكلات، بدبختی و بیچارگی برای مردم ایران بود و عقیده داشتند برای سلطه بر ایران باید مردم این كشور را گرسنه نگه داشت.
معتضد با اشاره به اینكه اطلاعات و اسناد كتاب سبز وزارت امور خارجه در تمامی صحنه های فیلم «یتیم خانه ایران» منعكس شده، اظهار كرد: در این فیلم تمام مشكلات ایران و بدرفتارهای كشورهای اشغالگر با مردم ایران به نمایش گذاشته شده، در عین حال امروز این كشورهای اشغالگر در مورد حقوق بشر سخن می گویند.
وی این سوال را مطرح كرد كه آیا شبكه های بیگانه كه در پی بیان و نمایش گذاشتن بدبختی های ایران هستند، حاضر هستند فیلم «یتیم خانه ایران» را به نمایش بگذارند؟
این نویسنده و مورخ، آمار 9 میلیونی كشته شدگان ایرانی به دلیل بیماری و قحطی در فیلم «یتیم خانه ایران» را نادرست عنوان كرد و گفت: جمعیت ایران در سال های 1295 تا 1297 ، 18میلیون نفر نبود و این ایرادی به فیلم است كه ما در تاریخ اعلام شده فیلم 'یتیم خانه ایران' 3میلیون نفر كشته دادیم.
معتضد با اشاره به دشواری های ساخت فیلم های تاریخی اظهار كرد: امروزه بهترین كارگردانان به سراغ فیلم آپارتمانی می روند كه ماجرای آن ازدواج و طلاق است و شاید در بسیاری از جشنواره ها نیز جوایزی دریافت كنند اما كسی به سراغ فیلم های تاریخی دشوار و پرزحمت نمی رود.
این مورخ با بیان اینكه مردم ایران از تاریخ و حوادث تاریخی اطلاعی ندارند، افزود: در تلویزیون و رادیوی ایران در مورد تاریخ صحبت نمی كنند هر چند مردم علاقه مندند كه در این مورد آگاهی پیدا كنند.
معتضد با بیان اینكه رادیو و تلویزیون باید مسایل تاریخی را به درستی بیان كند، اظهار كرد: انجمن تاریخ و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید هنرمندان و كارگردانان را برای ساخت فیلم های تاریخی تشویق كنند و به این كارگردانان مهر دولتی نخورد.
وی به دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توصیه كرد: ضمن انجام تبلیغات لازم برای فیلم 'یتیم خانه ایران'، زمینه ای فراهم كنند تا تمام مردم ایران این فیلم را ببینند.
معتضد اظهار كرد: به دلیل اینكه ایران باقی بماند، تجزیه نشود و به دست دشمن نیفتد، باید كارگردانانی فیلم های تاریخی همچون ابوالقاسم طالبی مورد حمایت قرار گرفته و مردم نسبت به تاریخ كشور خود آگاهی پیدا كنند.
نشست نقد و بررسی فیلم «یتیم خانه ایران» به كارگردانی ابوالقاسم طالبی و تهیه كنندگی محمدرضا تخت كشیان با حضور خسرو معتضد كارشناس مسائل تاریخی و پژوهشگر شامگاه چهارشنبه در فرهنگسرای رسانه و شبكه‌های اجتماعی برگزار شد.
فیلم 'یتیم خانه ایران' قطعه‌ای حذف شده از تاریخ معاصر ایران و داستان قحطی و خشكسالی عظیم ایران را در سال‌های 1295 تا 1297 در كوران جنگ اول جهانی و در زمان اشغال ایران به دست قوای بیگانه روس و انگلیس روایت می‌كند.
این قحطی كه همراه با فقر، بدبختی و در نهایت كاهش جمعیت بود، در تعیین سرنوشت جامعه ایران به ویژه ظهور رضاخان نقش بسزایی داشت.
علیرام نورایی، فرخ نعمتی، جعفر دهقان، داریوش اسدزاده، بهار محمدپور، علی شادمان، محسن حسینی، اصغر حیدری، ایمان صفا، شهرام تیموریان، مهری آل آقا، والا شهیدی، ملیكا شعبان، مصطفی بهشتی، مجید معافی، حمید تاج دولتی، برایان طرفه، برت جان كورن و درشن آناند در این فیلم نقش آفرینی می كنند.
خبرنگار: معصومه جوان معبودی - انتشاردهنده:فاطمه نوری جهانگرد
تهرام/7245//1042

سرخط اخبار فرهنگ