۴ آذر ۱۳۹۵،‏ ۹:۵۰
کد خبر: 82320426
۰ نفر
نگاه ترامپ به آسياي شرق و شبه قاره هند

تهران- ايرنا- شعارهاي انتخاباتي دونالد ترامپ رييس جمهور منتخب آمريكا، نشان از تغيير در سياست هاي كلي آمريكا نسبت به كشورهاي آسياي شرقي و شبه قاره هند، دارد.

پنجاه و هشتمين دوره انتخابات رياست جمهوري آمريكا روز هشتم نوامبر(18 آبان ماه) برگزار و «دونالد ترامپِ» سرمايه دار از حزب جمهوري خواه با كسب 274 راي الكترال، در رقابتي تنگانگ با «هيلاري كلينتون» رقيب دموكرات به عنوان چهل و پنجمين رييس جمهور ايالات متحده انتخاب شد.
شعارهاي انتخاباتي ترامپ از سياست و رويدادهاي داخلي آمريكا تا جنگ سوريه و وجود تروريسم در عراق را شامل مي شود. در گزارش پيش رو، مواضع ترامپ درخصوص آسياي شرق و شبه قاره هند در بازه زماني اول دي ماه 94 تا پايان آبان ماه 95 مطرح شده است.
در بخش هايي از اظهار نظرهاي ترامپ آمده است: «[ترامپ] چين را به «تعرض» اقتصادي به آمريكا متهم كرد»، «نمي توانيم به چين اجازه دهيم به كشور ما تجاوز كند»، « اهرم هاي قدرت زيادي در مقابل چين در اختيار داريم»، «[ترامپ] كشور چين را متهم ساخت كه با پول هايي كه با خبرگي و از طريق دستكاري در نظام پولي خود از آمريكا بيرون كشيده، توانسته است اقتصاد خود را بازسازي كند»، «ترامپ اعلام كرد كه وي مايل به مذاكره با «كيم جونگ اون» رهبر جوان كره شمالي براي متقاعد كردن وي به دست برداشتن از برنامه سلاح هسته اي است»، «مي خواهم با كيم صحبت كنم و من هيچ مشكلي براي مذاكره با وي ندارم»، «سئول را براي افزايش هزينه هاي نظامي و تقبل بودجه حضور نظاميان‌ آمريكايي در كره جنوبي تحت فشار قرار مي دهد»، «فيليپين يك مكان بالقوه براي استخدام گروه هاي تروريستي است»، «مهاجرت از كشورهايي مانند فيليپين به آمريكا بايد ممنوع شود»، «امريكا و هند بهترين دوستان يكديگر خواهند شد»، «جامعه هند و هندوها يك دوست واقعي در كاخ سفيد پيدا خواهند كرد و من مي توانم آن را تضمين كنم»، «شانه به شانه هند در ايمن نگه داشتن متقابل مردم از گزند تروريسم كنار هم خواهيم ايستاد».

** ترامپ و چين
- به گزارش شبكه «بي بي سي» دونالد ترامپ در تاريخ سيزدهم دي ماه 94 در ارتباط با روابط آمريكا و چين، با تكرار انتقادها از سياست تجاري چين، اين كشور را مسئول «بزرگترين سرقت در تاريخ جهان» دانست. وي در جمع هوادارانش در ايالت اينديانا، چين را به «تعرض» اقتصادي به آمريكا متهم كرد.
ترامپ گفت: نمي توانيم به چين اجازه دهيم به كشور ما تجاوز كند و اين همان چيزي است كه اكنون انجام مي دهيم. ما مي توانيم اين رويه را به شيوه مطلوب آمريكا تغيير دهيم و برگ برنده را در اختيار داريم. ما اهرم هاي قدرت زيادي در مقابل چين در اختيار داريم.
ترامپ در كمپين انتخاباتي اش وعده داده كه روابط بهتري با چين برقرار كند به نحوي كه به رقابت بيشتر فعالان تجاري آمريكايي كمك كند.
وي در پيشبرد چنين رويكردي چند هدف را تعيين كرده كه شامل اعلام فوري چين به عنوان يك «متقلب ارزي» و پايان دادن به «يارانه هاي صادراتي غيرقانوني چين و استانداردهاي محيط زيستي» است.
- همچنين در گزارش منتشر شده روزنامه «نيويورك تايمز» در تاريخ نهم فروردين 1395 آمده است: وي كشور چين را متهم ساخت كه با پول هايي كه با خبرگي و از طريق دستكاري در نظام پولي خود از آمريكا بيرون كشيده، توانسته است اقتصاد خود را بازسازي كند.

** ترامپ و كره شمالي
- به گزارش خبرگزاري «رويترز» ترامپ در تاريخ بيست و هشتم ارديبهشت 1395، در ارتباط با كره شمالي اعلام كرده بود كه وي مايل به مذاكره با «كيم جونگ اون» رهبر جوان كره شمالي براي متقاعد كردن وي به دست برداشتن از برنامه سلاح هسته اي است. مي خواهم با كيم صحبت كنم و من هيچ مشكلي براي مذاكره با وي ندارم.
- همچنين به گزارش «دي پي آر كي تودي»، در تاريخ 12 خرداد 1395، ترامپ بيان كرد: گفت وگو با رهبر كره شمالي و استفاده از كمك هاي چين مي تواند باعث توقف برنامه تسليحات هسته اي كره شمالي شود.

**ترامپ و كره جنوبي
- در گزارش منتشر شده روزنامه «نيويورك تايمز» در تاريخ نهم فروردين 1395، ترامپ در ارتباط با سياست هاي پيش روي خود در برابر كره جنوبي گفت: در صورت پيروزي در اين انتخابات، اگر كشورهاي ژاپن و كره جنوبي پول بيشتري به كشورش نپردازند، نيروهاي آمريكايي را از اين كشورها بيرون خواهد كشيد.
- همچنين به گزارش خبرگزاري «يونهاپ» در تاريخ هجدهم آبان ماه 1395، به نقل از ترامپ آمده است، كه اگر رهبري آمريكا را در دست گيرد سئول را براي افزايش هزينه هاي نظامي و تقبل بودجه حضور نظاميان‌ آمريكايي در كره جنوبي تحت فشار قرار مي دهد. چنانچه كره جنوبي حاضر به قبول چنين شرطي نباشد آمريكا بيرون كشيدن 28 هزار و 500 نيروي نظامي خود را از اين كشور مد نظر قرار خواهد داد.

** ترامپ و فيليپين
- به گزارش «خبرگزاري رسمي فيليپين (پنا)» در تاريخ هجدهم مرداد 1395، ترامپ گفت: فيليپين يك مكان بالقوه براي استخدام گروه هاي تروريستي است. مهاجرت از كشورهايي مانند فيليپين به آمريكا بايد ممنوع شود. وي از افغانستان، عراق، مراكش، پاكستان، سومالي، سوريه، ازبكستان و يمن نيز نام برده بود.

** ترامپ و هند
-«خبرگزاري رويترز» در گزارشي كه در تاريخ 25 مهرماه 1395 منتشر كرده است، نوشت: ترامپ قول داد كه اگر در انتخابات پيروز شود، امريكا و هند «بهترين دوستان» يكديگر خواهند شد و وي همكاري اطلاعاتي با دهلي را به منظور مقابله با تروريسم تقويت خواهد كرد.
ترامپ تاكيد كرد: اگر من رئيس جمهوري شوم، جامعه هند و هندوها يك دوست واقعي در كاخ سفيد پيدا خواهند كرد و من مي توانم آن را تضمين كنم. ما تروريسم افراطي را پس از رئيس جمهوري شدن شكست خواهيم داد. ما شانه به شانه هند در ايمن نگه داشتن متقابل مردم از گزند تروريسم كنار هم خواهيم ايستاد.
* گروه نشريات خبري
پژوهشم**3211**1732
خبرنگار: سميه اليكايي/ انتشار دهنده: ليلا رضوي

سرخط اخبار پژوهش