ثبت نام شش هزار و 900 نفر در استان اردبيل براي حفظ  قرآن كريم

اردبيل- ايرنا- مديركل اوقاف و امور خيريه استان اردبيل گفت:‌ شش هزار و 900 نفر در استان اردبيل براي حفظ قرآن كريم درطرح حافظان قرآن ثبت نام كرده اند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، حجت‌الاسلام اكبر قيامي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: يكي از اولويت هاي اداره كل اوقاف و امور خيريه ترويج فرهنگ قرآني در جامعه است و در اين راستا در طرح حافظان قرآن كريم در استان اردبيل تاكنون شش هزارو 900 نفر ثبت نام كرده اند كه توسط 150 مربي متخصص حافظ قرآن كريم مي شوند.
وي با اشاره به برگزاري باشكوه سي و نهمين دوره مسابقات حفظ و ترتيل قرآن كريم در استان اظهار كرد: نفرات برتر استاني به مسابقات كشوري كه در گيلان برگزار شد اعزام شدند و 2 نفر از استان اردبيل به عنوان نفرات برتر در كشور معرفي شدند.
وي بيان كرد: امسال براي ترويج فرهنگ قرآن در سطح استان 15 محفل انس با قرآن با حضوري قاريان بين المللي از كشور مصر و داخل كشور برگزار شده است.
وي با بيان اين كه موقوفات بايد با نياز هاي امروز جامعه مناسب سازي شود، اضافه كرد: براي اين كار چهار مركز مشاوره در استان ايجاد شده تا مشاوره لازم را براي واقفين به منظور مناسب سازي موقوفات با نيازهاي روز جامعه ارائه دهند.
حجت‌الاسلام قيامي تامين هزينه بيماري هاي صعب العلاج افراد مستمند، تامين هزينه تحصيلي دانشجويان،طلاب و دانش آموزان نيازمند، نشر معارف ديني و اسلامي، تامين هزينه هاي عزاداري و احسان و نذري و تامين جهيزيه نوعروسان بي بضاعت را از جمله نيازهاي امروز جامعه عنوان كرد.
مديركل اوقاف و امور خيريه استان اردبيل اجراي نيات واقفين، احياي و مراقبت از موقوفات و ترويج فرهنگ وقف را از جمله وظايف مهم اداره كل اوقاف و امورخيريه بيان كرد.
وي با اشاره به طرح هاي در دست اجراي اوقافي در استان گفت: در شهرستان خلخال طرحي با زيربناي سه هزار مترمربع كه داراي 75 باب مغازه و 18 واحد خدماتي است با 45 درصد پيشرفت فيزيكي در حال ساخت است.
وي افزود: عمليات اجرايي طرح ديگري در ميدان پليس اردبيل با 2 هزارو 600 متر مربع زيربنا در هشت طبقه آغاز شده و در شهرستان سرعين هم زائر سرايي با 2 هزارو 400 متر مربع زيربنا در 9 طبقه در حال احداث مي باشد و مطالعات و تهيه طرح هاي عمراني ديگر اوقاف و امور خيريه با 6 هزار مترمربع در حال اجرا است.
وي از طرح توسعه 17 امامزاده در استان خبر داد و اظهار كرد: با اجراي اين طرح در مجموع شش هزارو 650 متر مربع 17 امامزاده استان توسعه خواهد كرد كه شامل شش امامزاده در شهرستان اردبيل، پنج امامزاده در خلخال، چهار امامزاده در مشگين شهر و 2 امامزاده در گرمي مي شود.
وي از خلع يد عده ايي افراد سودجو از موقوفات استان با همكاري قوه قضائيه خبر داد و بيان كرد: امسال محاكم قضايي 15 راي به نفع اداره كل اوقاف و امور خيريه استان صادر كرده است.
حجت‌الاسلام قيامي اضافه كرد: در راستاي حفاظت و پاسداري از موقوفات براي 870 موقوفه و رقبه در استان اردبيل سند رسمي گرفته شده و همچنين به جاي يكصد سند قديمي هم سند تك برگي اخذ شده است.
مديركل اوقاف و امور خيريه استان اردبيل از برپايي دو موكب در اربعين حسيني خبر داد و گفت: يكي از اين موكب ها در مرز مهران و استان ايلام با مشاركت اداره كل اوقاف و امور خيريه استان اردبيل و استان البرز براي پذيرايي و اطعام و خدمت به زائران حسيني راه اندازي شد و ديگري در امامزاده سيد صدرالدين اردبيل براي ارائه خدمات به عزاداران حسيني برپا شده بود.
وي افزود: امسال 12 نفر از همشهريان با درآمد موقوفات به كربلاي معلي اعزام شدند و تامين هزينه قابل توجهي از فقرا توسط در آمد موقوفات استان است.
وي با اشاره به اين كه وقف صدقه جاري است، اظهار كرد: تفاوت وقف با ساير صدقات در واقع ماندگاري آن است كه حتي فرد در زمان مرگ مال خود را مديريت و احسان در كارهاي خير مي كند به طوري كه موقوفه 700 ساله‌ در استان هست و هنوز اثرات آن باقي است.
وي اظهار كرد: بزرگترين موقوفات دنيا در آمريكا است در حالي كه اين سنت حسنه در اسلام به مسلمانان سفارش شده و بايد همه تلاش كنيم اين سنت الهي در جامعه فراگير شود تا مشكل هموطنان نيازمند برطرف گردد.
وي با اشاره به نقش رسانه ها در ترويج فرهنگ وقف در جامعه بيان كرد: اگر كسي مالي براي وقف نداشته باشد مي تواند با قلم و زبان خود در ترويج فرهنگ وقف در جامعه تاثيرگذار باشد.
خبرنگار: نعمت محسن زاده** انتشار دهنده : سيفعلي موسي زاده
6130/6016

سرخط اخبار استان‌ها