ستاد فوق تخصص مبارزه با بيماري طيور 'نيوكاسل' در بانه تشكيل مي شود

سنندج- ايرنا- رئيس شبكه دامپزشكي بانه گفت: با توجه به شروع فصل سرما و احتمال بروز بيماري در طيور، ستادهاي فوق تخصص مبارزه با بيماري 'نيوكاسل' در بانه تشكيل مي شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا بختيار محبوبي شامگاه دوشنبه در نشست اجراي طرح ملي واكسيناسيون طيور در مبارزه با بيماري 'نيوكاسل' كه در سالن جلسات فرمانداري بانه تشكيل شد، افزود: طرح واكسيناسيون طيور روستايي در 12 استان كشور اجرا مي شود و در اين راستا ستاد فوق تخصص مبارزه با بيماري طيور روستايي در شهرستان بانه هم تشكيل مي شود.
وي اظهار كرد: در يكي از مرغداري هاي تهران دو مورد بيماري طيور مشاهده شده كه نياز است طرح واكسيناسيون در استان كردستان بويژه در بانه كه يك شهر مرزي است، اجرا مي شود.
محبوبي مشاهده اين موارد در شهر تهران را هشداري براي شهرستان دانست و افزود: در اين راستا بايد آمادگي لازم را داشته باشيم و شبكه دامپزشكي در زمينه پايش، مراقبت و هماهنگي با بهورزان را انجام مي دهد و در صورت مشاهده مواردي از تلفات به اداره دامپزشكي اعلام شود.
وي اجراي اين طرح را در راستاي كمك به اقشار كم درآمد روستايي بيان كرد و گفت: با توجه به اينكه بيماري نيوكاسل بيشتر در طيور روستايي و مرغداري ها شايع مي شود، واكسن آن براي جلوگيري از اين بيماري به طيور تزريق مي شود.
محبوبي افزود: در صورتي كه يكي از طيور به اين بيماري آلوده شود اكثر مرغداري ها آلوده مي شود و اولين صنعت شهرستان بانه كه صنعت مرغداري است دچار مشكل و ضرر مي شود.
وي با اشاره به اينكه امروزه بيمارهاي واگير براي انسان وجود ندارد، اظهار كرد: در صورتي كه انسان آلوده به ويروس نيوكاسل شود سوزش چشم و تورم در پلك و لب ها ايجاد مي شود و خطري براي انسان ندارد.
اين دامپزشك گفت: اجراي طرح واكسيناسيون طيور با همكاري پايگاه مقاومت بسيج سازندگي و كمك نيروهاي بومي اجرا مي شود و اداره دامپزشكي تجهيزات مورد نياز را آماده و نيروها را آموزش مي دهد.
وي با بيان اينكه واكسن نيوكاسل آشاميدني است و نياز به تخصص ندارد، افزود: يكي از مسائل مهم در اين طرح تشنگي هشت ساعته به طيور است كه با آشاميدن واكسن بعد از مرحله تشنگي پروسه ايمني زايي را طي مي كند.
محبوبي خاطر نشان كرد: اداره دامپزشكي امكانات مورد نياز اجراي طرح را در اختيار بسيج سازندگي قرار مي دهد و اين طرح فقط در يك روز انجام مي شود.
در ادامه اين جلسه معاون هماهنگ كننده سپاه بانه گفت: شهرستان بانه شامل 138 روستا در قالب چهار بخش و هشت دهستان است كه در طرح تحت پوشش اجراي واكسيناسيون طيور قرار مي گيرند.
سرهنگ رضا كتابعلي افزود: يكي از مسائلي كه در اجراي اين طرح اهميت دارد تامين نيروي انساني و خودرو است كه به 44 نفر نيرو با 11 خودرو نياز داريم.
وي هفتم آذر را روز اجراي طرح واكسيناسيون بيان كرد و گفت: در اين روز بيش از 80 هزار طيور بومي كه در شهرستان وجود دارد واكسن مي شود.
وي، اجراي طرح واكسيناسيون طيور بومي با همكاري تيم هاي آموزش ديده را كمك به اقشار كم درآمد روستاي در بانه دانست.
در ادامه اين جلسه معاون عمران و برنامه ريزي فرماندار بانه گفت: مواد غذايي نقش اساسي در زندگي انسان ها دارد و يكي از نيازهاي ضروري انسان تامين پروتئين است كه از مواد غذايي گوشتي تامين مي شود.
جعفر توان افزود: گوشت مرغ به دليل كم هزينه بودن، و حمل نقل آسان طيور و توليد آسان و زود بازده بيشتر مصرف مي شود.
وي با بيان اينكه بيماري نيوكاسل نوعي بيماري طيور است كه در جهان همواره وجود داشته است، خاطر نشان كرد: بيماري هاي طيور بيشتر در فصل پاييز و زمستان افزايش مي يابد كه علائمي مانند تغيير در فضولات و صداي خس خس سينه در پرنده ايجاد مي شود.
وي با اشاره به اينكه راه انتقال بيماري ويروسي است كه از طريق فضولات حيوانات و پرندگان سريع سرايت مي كند، افزود: يكي از مهمترين راه هاي مبارزه با اين بيماري تزريق واكسيناسيون است.
توان بر همكاري ارگان هاي مرتبط در اين زمينه تاكيد كرد و گفت: انتظار داريم زير مجموعه جهاد كشاورزي كه اداره دامپزشكي جزيي از اين مجموعه است با تمام امكانات در اين زمينه همكاري كنند.
وي وجود قرنطينه را در شرايط حاد ضروري دانست و اظهار كرد: شهرستان بانه در زمينه قرنطينه بويژه در بخش مركزي مشكلي ندارد و در جايي كه نياز به قرانطينه باشد بايد ادارات همكاري لازم را داشته باشند.
وي گفت: در بانه در بحث قرنطينه بويژه قرنطينه دام تجربه اي بسيار خوب داريم و ضد عفوني كردن سالن هاي مرغداري بايد با توجه به نياز و در شرايط مختلف انجام شود.
بانه در 242 كيلومتر غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
7469/6108
**خبرنگار: زينب طلايي**/انتشار دهنده: اميد بهمني

سرخط اخبار استان‌ها