۱ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۰۵
کد خبر: 82316790
۰ نفر
میانگین قیمت نفت ایران در 2016 به بشكه ای 39.8 دلار رسید

تهران- ایرنا- میانگین قیمت نفت خام سبك ایران از ابتدای سال 2016 ( 12 دی 1394 ) تا 11 نوامبر (٢١ آبان ماه) به بشكه ای ٣٩ دلار و ٨٣ سنت رسید.

به گزارش ایرنا، هفته های گذشته به دلیل ایجاد ابهام در اجرای فریز نفتی، نرخ نفت در مسیری كاهشی قرار گرفته بود، به طوری قیمت ها به مرز بشكه ای 40 دلار نزدیك شد.
علاوه بر كاهش قیمت نفت، انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رییس جمهوری جدید آمریكا نیز باعث بروز نگرانی هایی در بازارهای بین المللی شد كه تاثیر منفی بر قیمت نفت داشت و موجب كاهش نرخ آن شد.
به گزارش مدیریت كل امور اوپك و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، قیمت نفت خام سبك ایران در هفته منتهی به 11 نوامبر (٢١ آبان ماه ) با یك دلار و ١٠ سنت كاهش به ٤١ دلار و ٩٣ سنت در هر بشكه رسید، در حالی كه میانگین قیمت نفت خام سبك ایران از ابتدای امسال تاكنون ٣٩ دلار و ٨٣ سنت بود .
قیمت نفت خام سنگین ایران با یك دلار و ٦ سنت كاهش به ٤٠ دلار و ٧٦ سنت برای هر بشكه رسید؛ میانگین قیمت نفت سنگین ایران امسال تاكنون ٣٧ دلار و ٨١ سنت برای هر بشكه بوده است.
قیمت سبد نفتی اوپك نیز در هفته مورد بررسی، به ٤٢ دلار و ٦ سنت برای هر بشكه رسید كه نسبت به هفته پیش از آن، یك دلار و ٥٢ سنت كاهش نشان می دهد.
هر بشكه نفت خام دبلیو.تی.آی آمریكا در هفته منتهی به ١١ نوامبر با ٨٨ سنت كاهش، ٤٤ دلار و ٦٤ سنت برای هر بشكه معامله شد، نفت خام شاخص برنت دریای شمال با یك دلار و ٣٢ سنت كاهش، ٤٣ دلار و ٤٨ سنت در هر بشكه بفروش رسید و قیمت های نفت خام شاخص دوبی نیز با یك دلار و ٨٠ سنت به ٤٢دلار و ٩٣ سنت در هر بشكه فروخته شد.
به گزارش ایرنا، به تازگی عربستان، روسیه و سایر تولیدكنندگان نفت، حمایت خود از اجرای فریز نفتی اعلام كرده اند كه سبب شده، قیمت نفت اندكی بهبود یافته و دوباره افزایش یابد.
پیش بینی می شود كه در صورت توافق نهایی اوپك برای اجرای فریز نفتی (تثبیت تولید) در نشست 10 آذر، قیمت نفت از مرز بشكه ای 50 دلار عبور كرده و در كانال 50 تا 60 دلاری قرار بگیرد.
اقتصام**2022** 1559 ** تنظیم كننده:میثم طاهری ** انتشار دهنده: حسین عضدی فسا