۱ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۱۰
کد خبر: 82316290
۰ نفر
آلبوم «مي رسد باران» منتشر شد

تهران- ايرنا- آلبوم موسيقي «مي رسد باران» بر اساس شعرهاي نيما يوشيج، به آهنگسازي سيامك جهانگيري و خوانندگي حسين عليشاپور منتشر شد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار موسيقي ايرنا، آلبوم «مي رسد باران» به آهنگسازي سيامك جهانگيري و با صداي حسين عليشاپور در پاييز منتشر شد.
اين آلبوم كه همه قطعه هاي آن بر اساس شعرهاي نيما يوشيج پديد آمده، 10 قطعه دارد كه اغلب اين قطعه ها در فضايي معلق بين آواز و تصنيف اجرا شده است و آنچه به آشكارا مي توان از شنيدن اين قطعه ها دريافت، تلاش آهنگساز براي نزديك كردن موسيقي به شعرِ گاه سرد و سخت نيما است.
در آلبوم «مي رسد باران» تنها صداي چهار ساز شنيده مي شود؛ سه ساز ملوديك و يك ساز ريتميك. در اين اثر سيامك جهانگيري ني و سه تار زده و نگار بوبان عود نواخته است. بهزاد ميرزايي نيز در اين آلبوم نوازندگي تنبك را بر عهده داشته است.
سيامك جهانگيري، آهنگساز اين آلبوم، در بروشور اثر درباره «مي رسد باران» نوشته است:
«مي رسد باران»، روايتي است ساده از اشعار تصويرگونه نيما بر بستري از نغمه هاي آشنا و بي پيرايه موسيقي ايراني كه سعي در رهايي از قالب فرم ها و فضاهاي آشناي سازي و آوازي دارد. اين فضاي تصويرگر و روايت گونه ي اشعار كه با در هم آميزي جمله هاي آوازي ساخته و طراحي شده، سعي در به هم پيوستگي موسيقي آوازي در لايه ها و خطوط مختلف سازها، از يك جهت؛ و عرضه ي بيان محتوايي شعر، از سوي ديگر دارد.
بنابراين، با قرار گرفتن پياپي قطعه ها، اين روايت به اوج خود رسيده، در نهايت به خاتمه مي رسد و شايد شنيدن اين قطعه ها، به تنهايي، از كم و كيف روايت داستان بكاهد.
«قصه»، «بر فراز دشت»، «در فرو بند»، «باز آي»،‌ »ني تنها»،‌ »ديدار»، «عود تنها»، «پرده ي شب»،‌ »مي رسد باران» و «توكا»، عنوان قطعه هاي اين آلبوم است. پديد آورندگان اين آلبوم قطعه «قصه» را به حسين عليزاده، آهنگساز و نوازنده نامدار تار ايران، تقديم كرده اند و جلو نام اين قطعه نوشته اند: «براي نيماي موسيقي، استاد حسين عليزاده».
قطعه «مي رسد باران» نيز كه با الهام از ملودي مازندراني ساخته شده، به روانشاد استاد احمد محسن پور، موسيقي دان و نوازنده كمانچه ي مازندراني، تقديم شده است.
آلبوم موسيقي «مي رسد باران» در پاييز 1392 ضبط شده و به همت نشر نوفه در پاييز 1395 منتشر شده است.
فراهنگ**3067**1027**خبرنگار: اميرحسين دولتشاهي**انتشاردهنده:محمدجواد دهقاني