اظهارات معاون استاندار خراسان رضوی در خصوص لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد

مشهد -ایرنا -معاون استاندار خراسان رضوی گفت: برگزاری مراسم اربعین با سخنرانی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی هیچ مشكل و مساله ای از نظر سیاسی، امنیتی و اجتماعی نداشت.

سید جواد حسینی عصر روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مراسم قرار بود از سوی یك تشكل مجوز دار و قانونی در مشهد برگزار شود و موضوع آن از حدود 2 هفته قبل به دستگاه های مربوطه اعم از فرمانداری و استانداری و نیروی انتظامی اعلام شده بود.
وی عنوان كرد: مقرر شده بود كه برنامه با موضوع عزاداری و محوریت اربعین حسینی در محیط و فضایی مسقف با حضور شخصیتی رسمی -نایب رئیس مجلس شورای اسلامی- برپا گردد از این رو هیچ منعی برای آن وجود نداشت.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی افزود :حتی برگزار كنندگان این مراسم به لحاظ حساسیتی كه برای برگزاری بدون حواشی و بر محوریت عزاداری اربعین حسینی تاكید داشتند محل برگزاری مراسم كه در ابتدا قرار بود در تالار ابن هیثم دانشگاه فرهنگیان برگزار شود را به دلیل همزمانی با مراسم شهدای گمنام در این مركز برای جلوگیری از تداخل برنامه ها، تغییر دادند.
وی گفت : از این رو محل مراسم را با هماهنگی و پیگیری با مسئولان استان به تالار رازی كه فضایی مسقف در داخل دانشكده پزشكی بود ،منتقل كردند.

** تماس های متعدد استاندار با مسئولان و مقامات كشوری
حسینی افزود : حوالی ساعت 15روز گذشته در پی اطلاع از اعلام كتبی دادستان به نیروی انتظامی مبنی بر ممانعت از برگزاری این مراسم در تالار رازی مشهد ،این موضوع از سوی استاندار و اینجانب پیگیری شد و تلاش گردید تا با دادستان پیرامون این موضوع گفت و گو شود اما با وجود تماس های مكرر با دفتر و تلفن همراه وی ، به این تماس ها هیچ پاسخی داده نشد .
وی عنوان كرد : به ناچار به صورت كتبی به دادستان اعلام شد كه این مراسم مشكلی نداشته و لغو آن آثار سوء سیاسی و اجتماعی در پی دارد و از این رو خواستار همكاری دادستانی در برگزاری این برنامه شدیم .
معاون استاندار خراسان رضوی تصریح كرد : در پی ارسال نامه باز هم پاسخی دریافت نشد و استاندار شب گذشته موضوع را با حجت الاسلام مظفری رئیس كل دادگستری استان مطرح كرد و مقرر شد با دادستان گفت و گو شده و نتیجه را اعلام كنند اما باز هم خبری نشد.
حسینی افزود : در پی این شرایط استاندار خراسان رضوی با دادستان كل كشور هم طی گفت و گویی آثار سوء این عملكردها را مطرح نمود .
به گفته وی، همچنین صبح امروز استاندار با روسای دو قوه قضاییه و مقننه نیز مذاكراتی داشت و طی دونامه جداگانه كه یكی از سوی معاونت سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار به دادستان و دیگری توسط استاندار برای رئیس كل دادگستری استان نوشته شد تاكید مجدد گردید كه برگزاری این مراسم منع و مشكلی ندارد و تدابیر لازم برای برگزاری اندیشیده شده و خواستار همكاری در برگزاری آن شدیم.
وی تصریح كرد : در پیگیری های انجام شده نیروی انتظامی و دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی هم منع و مشكلی در برپایی آن ندیدند .
وی ادامه داد : در این میان چون پاسخی دریافت نشد و در حكم دادستانی به نیروی انتظامی هم عنوان شده بود كه از برگزاری مراسم در تالار رازی در ساعت 9 صبح ممانعت شود برگزار كنندگان با این تصور كه مكان برنامه به دلیل قرارگیری در مركز شهر مشكل دارد برنامه را طی هماهنگی ها به محل ساختمان ساپكو منتقل كردند.
این مقام مسئول عنوان كرد : ساعت 9 صبح امروز مقارن با زمان برگزاری مراسم در تالار ساختمان ساپكو دوباره دادستانی طی اعلام به نیروی انتظامی تاكید كرد كه این برنامه در هیچ نقطه ای از شهر اجازه برگزاری ندارد و این ساختمان را هم پلمب كرد و پیرو آن حتی فضای پذیرایی ناهار میهمانان این مراسم هم پلمب شد.
وی گفت :با وجود همه این تلاش ها و پیگیری های گسترده استاندار خراسان رضوی، هیچ جوابی به نامه ها هم داده نشد و این برنامه لغو و در پی آن اقدامات دیگری چون پلمب دفتر مجمع مشورتی اصلاح طلبان و محل پذیرایی از میهمانان و غیره هم رخ داد.
معاون استاندار خراسان رضوی با ابراز تاسف از این شرایط ، افزود : انتظار می رود در مراسمی از این دست كه دارای ابعاد سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی در استان و حتی ابعاد فرامرزی است ، همكاری بیشتر تمهید و اقدام شود.
تلاش خبرنگار ایرنا برای آگاهی از نظرات مقامات قضایی در این خصوص همچنان ادامه دارد.
6012/1906
خبرنگار:فاطمه یوسفی ** انتشار دهنده : علی حیدر شاه حسینی