۳۰ آبان ۱۳۹۵،‏ ۶:۰۷
کد خبر: 82315191
۰ نفر
برگزاری آئین سوگواری اربعین در شرق آسیا

پكن - ایرنا - مراسم عزاداری و سوگواری اربعین سیدالشهداء و یاران باوفایش شنبه شب با حضور گسترده دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در كشورهای شرق آسیا برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم كه در حسینیه های سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهرهای پكن، سئول و توكیو برپا شد، صدها تن از ایرانیان مقیم این كشورها حضور داشتند.
بر اساس گزارش های دریافتی، آیین سوگواری اربعین حسینی در شهرهای مزبور با اقامه نماز مغرب و عشاء و همچنین قرائت زیارت عاشورا آغاز شد و سپس با نوحه خوانی مداحان اهل بیت (ع) ادامه یافت.
در این آیین همچنین كاركنان و مسئولان سفارت، سازمانها و نهادهای ایرانی و خانواده هایشان، بازرگانان و تجار و همچنین گروهی از دانشجویان شاغل به تحصیل در كشورهای كره جنوبی، چین و ژاپن حضور داشتند.
حسن طاهریان سفیر جمهوری اسلامی ایران در كره جنوبی در سخنانی به نقش و اهمیت حركت تاریخی امام حسین (ع) و نقش تداوم این سوگواریها در زنده نگه داشتن قیام عاشورا پرداخت.
وی با اشاره به گستردگی فرهنگ عاشورا و اربعین در جامعه اسلامی، بر اهمیت پاسداشت از این فرهنگ و انتقال آن به نسل جوان تاكید كرد.
طاهریان همچنین نقش قیام عاشورا را در شكل گیری پایه های مبارزاتی و جنبش های دینی در مقابل ظلم و استكبار جهانی از جمله نقش عاشورا در الهام بخشی و حركت موج بلند به رهبری امام خمینی (ره) در پایه گذاری انقلاب اسلامی ایران را غیرقابل انكار دانست.
همچنین در مراسمی كه در شهر پكن پایتخت چین و در محل حسینیه این سفارت برگزار شد، حجت الاسلام «صدرالدین شریعتی» نیز در سخنانی علاوه بر تشریح قیام عاشورا، در وصف رشادتهای امام حسین و اصحاب با وفایش سخنانی ایراد كرد.
بر اساس گزارش های دریافتی، مراسم های مشابهی نیز توسط ایرانیان دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در شهرهای شانگهای و گوانگجوی چین در محل كنسولگری های این دو شهر برگزار شده است.
آساق**1597*انتشاردهنده: فرهاد راستی