چشم اميد بيماران كليوي استان مركزي به آيه هاي محبت و مهرباني خيران

اراك - ايرنا - بيماران كليوي با مشكلات مختلفي مواجه هستند كه پشتيباني و ايجاد آرامش براي اين دسته از بيماران استان نيازمند نگاه حمايتي مسئولان درماني و مشاركت هاي متعهدانه خيران نيك انديش است.

به گزارش ايرنا، كُليه به عنوان يكي از اندام‌هاي دروني بدن انسان وظيفه تصفيه خون از و دفع متابوليت‌هاي بدن را بر عهده دارد.
بيرون راندن مواد زائد توليد شده براثر متابوليسم به عنوان يكي از اصلي ترين وظايف كليه در بدن انسان، كنترل حجم و تركيبات مايعات بدن را بر عهده دارد.
دفع مواد زائد متابوليسي از جمله اوره، كراتينين، اسيداوريك، توسط كليه ها انجام مي گيرد و كم كاري اين عضو حياتي، زندگي را براي هر انساني ناممكن و و در نهايت به عمل جراحي پيوند منجر مي شود.
بيش از ۵۰۰ ميليون نفر در جهان از انواع آسيب‌هاي كليوي رنج مي‌برند و سالانه ميليون‌ها نفر به خاطر حملات قلبي و مغزي ناشي از بيماري‌هاي مزمن كليوي جان خود را از دست مي‌دهند.
از هريك ميليون نفر در ايران، 75 نفر به نارسايي كليوي مبتلا هستند و سال گذشته 24 هزار بيمار دياليزي شناسايي كه اين تعداد در سال جاري به 5500 بيمار افزايش يافت.
پارسال 2400 پيوند كليه در كشور انجام شده كه 30 درصد اين پيوندها از اهدا كنندگان مرگ مغزي تامين شده كه پيش‌بيني مي شود تا دو سال آينده اين رقم به 50 درصد برسد.
هم اينك 24 هزار بيمار دياليزي در كشور وجود دارد و 31 هزار بيمار نيز پيوند كليه شده‌اند.
نارسايي كليوي به عنوان يكي از بيماري هاي فراگيري است كه به دلايل مختلفي سالانه بخش قابل توجهي از جمعيت انساني را درگير مي كند.
علائم نارسايي كليه با جمع شدن مواد سمي در بدن ايجاد مي شوند كه خود را با ضعف، بي حالي، خستگي، بي اشتهايي، بوي بدن دهان و رنگ پريدگي نشان مي دهند و در اين مرحله اگر دياليز و يا پيوند كليه انجام نشود، چه بسا مرگ زودرس را به دنبال دارد.
بيماران كليوي استان مركزي همواره چشم انتظار مدد و حمايت مسئولان در پيگيري روند درماني خود هستند.
مدير انجمن بيماران كليوي استان مركزي گفت: 714 بيمار كليوي در اين استان زير پوشش خدمات اين انجمن هستند كه 317 نفر آنان زن و مابقي مرد هستند.
داود نوروزخاني افزود: هم اينك 344 نفراز بيماران كليوي استان مركزي از خدمات دياليز بهره مند مي شوند و 355 نفر عمل جراحي پيوند شده اند.
وي با بيان اينكه انجمن بيماران كليوي استان مركزي از نخستين انجمن هاي بيماران خاص در استان محسوب مي شود گفت: تاكنون 158 زن و 197 مرد در استان مركزي پيوند كليه شده اند.
وي توضيح داد: از 344 بيمار دياليزي استان مركزي، نيمي مستعد پيوند كليه هستند كه به دليل نبود بخش پيوند و امكانات، چالش هاي زيادي در اين خصوص وجود دارد.
وي، با بيان اينكه مراكز درماني و بيمارستاني استان مركزي از داشتن امكانات بخش پيوند محروم است، گفت: هزينه پيوند كليه ناشي از مرگ مغزي رايگان است ولي تامين كليه از شيوه هاي ديگر، هزينه هاي هنگفتي را براي خانواده ها به همراه دارد.
وي اظهار كرد: انجمن بيماران كليوي استان مركزي هزينه دارويي بيماران را پرداخت مي كند و بيماران داروي مورد نياز را از سه داروخانه اراك تامين مي كنند.
وي گفت: بيماران كليوي استان مركزي در مراكز درماني براي دياليز مشكلي ندارند و تعداد دستگاه ها جوابگو است و تاكنون كمبود دستگاه هاي دياليز و معطلي در صف انتظار گزارش نكرده است.
مدير انجمن بيماران كليوي استان مركزي گفت: توزيع سبد غذايي به ارزش يك ميليون ريال، اعزام بيماران به سفر زيارتي مشهد، تامين هزينه رفت و آمد و جهيزيه فرزندان بيماران از ديگر خدماتي است كه انجمن به جامعه هدف ارايه مي كند.
يك بيمار كليوي گفت: به دليل شرايط خاص ساختار بدني، عمل پيوند كليه بر روي بدن من موفقيت آميز نبوده و زندگي با چالش هاي سختي همراه است.
محمد سجادي با 55 سال سن كه 17 سال است با بيماري كليوي دست و پنجه نرم مي كند، گفت: به علت شرايط خاص فيزيولوژي بدن، عمل پيوند كليه ناموفق انجام بوده است.
وي افزود: بيماران دياليز در تردد به مراكز در رفت و آمد و با مشكل مواجه هستند و اين درحالي است كه بر اساس تعهد دانشگاه علوم پزشكي اراك مقرر شده بود، چند دستگاه تاكسي ون تردد بيماران كليوي پيش بيني شود.
وي افزود: بعد از هر بار دياليز با خروج مواد از بدن؛ ضعف، رخوت، سستي و بي حالي به وجود مي آيد كه نيازمند داروي تقويتي است و اين داروها مشمول پوشش بيمه اي نيست.
سجادي گفت: داروهاي مكمل غذايي، كه حاوي مقادير تنظيم شده اي از ويتامين ها و املاح مورد نياز در سلامت و نگهداري بافت ها، تقويت و بهبود عملكرد سيستم ايمني و عصبي و حفظ سلامت بيماارن موثر است كه تامين آن با مخاطراتي همراه است.
اين بيمار كليوي گفت: استان مركزي به عنوان قطب صنعتي كشور از داشتن مركز درماني پيوند محروم است و بيماران براي انجام پيوند بايد هزينه رفت و آمد به تهران و ساير استان ها را متحمل شوند.
يك بيمار ديگر كليوي نيز گفت: 32 سال است به بيماري كليوي مبتلا هستم و سال 69 با انجام ناموفق يك عمل جراحي پيوند گذاران زندگي كرده ام .
محمد مرادي افزود: بيماران كليوي علاوه بر مشكلات درماني، مشكلات اجتماعي از جمله اشتغال نيز دارند كه اين امر نيازمند حمايت دستگاه هاي متولي است.
مرادي گفت: برخي بيماران كليوي نيازمند همراهي دستگاه ها و تجهيزات درماني براي بازگشت به زندگي عادي هستند.
مريم لطفي 54 ساله مبتلا به بيماري كليوي نيز گفت: 16 سال پيش به علت فعاليت نامطلوب كليه، كانديد عمل جراحي پيوند شدم.
وي افزود: زخم معده باعث شده تا يك سوم معده ام جراحي شود و اين امر سبب شده تا از دستگاه دياليز براي تصفيه خون استفاده كنم .
وي اظهار كرد: بيمارن دياليزي هزينه هاي مختلفي براي تامين دارو و هزينه رفت و آمد متحمل مي شوند كه حمايت دستگاه هاي متولي لازم است.
لطفي افزود: با 54 سال سن و انجام عمل دياليز و تردد هاي هفتگي، رسيدگي به امور خانواده و فرزندان با كاستي همراه باشد.
يك بيمار كليوي متولد 71 نيز مي گويد: تاكنون دو بارعمل جراحي پيوند سال 81 و 90 را انجام داده ام و ظرف 10 سال با اولين پيوند با آرامش زندگي كردم تا اينكه پيوند پس زده شد.
فرشته تاج آبادي گفت: پيوند دوم هم به علت بيماري مادرزادي ناموفق بود و اكنون از دستگاه دياليز استفاده مي كنم.
وي افزود: ماهانه پنج ميليون ريال بابت هزينه دارويي شامل آمپول كم خوني و غيره پرداخت مي كنم كه تامين مخارج مشكل است.
وي، با گلايه از مركز درماني كه بيمه ايرانيان را پذيرش نمي كنند، اظهار كرد: بيماران كليوي به علت شرايط خاص بدني براي انجام پيوند نيازمند تهيه آزمايشهاي خوني و سونوگرافي هستند اما مراكز درماني بيمه ايرانيان را پذيرش نمي كنند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي اراك گفت: ايجاد مركز پيوند كليه در استان مركزي نيازمند جذب افراد متخصص در اين زمينه و تهيه امكانات و تجهيزات درماني مناسب است.
دكتر حسين سرمديان افزود: براي استقرار اين مركز دراين استان اقدام هايي صورت گرفته ولي تاكنون محقق نشده است.
وي اظهار كرد: برپايي يك مركز پيوند كليه نيازمند بهره گيري از افراد متخصص در اين زمينه است.
سرمديان توضيح داد: در برخي استان ها نيز كه مركز پيوند وجود دارد به علت هزينه بالا و هدر رفت منافع انساني و فيزيكي در سال تنها يك يا دو مورد پيوند كليه انجام مي شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي اراك گفت: سياست كلان درماني در اين زمينه انجام عمل پيوند در تهران است تا از منابع انساني و تجهيزات مطلوب، بهينه استفاده شود.
دكتر سرمديان افزود: قطب بندي درماني مي تواند در اين زمينه كارگشا باشد و استان مركزي قطب ششم، شامل استان مركزي، ساوه، خمين، قم، البرز، قزوين و زنجان است.
وي گفت: براي كمك به كاهش تردد بيماران، مقرر شده تا چند استان مجاور به صورت قطب درماني از امكانات و تجهيزات پزشكي به صورت مشترك استفاده كنند.
وي با يادآوري اينكه اكنون اراك قطب خدمات و حمايت از بيماران سرطاني است، افزود: 40 درصد از بيماران سرطاني بيمارستان آيت الله خوانساري اراك شامل بيماراني است، كه از استان هاي مجاور به اراك سفر مي كنند.
مديرعامل انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوي ساوه گفت: 400 بيمار كليوي در اين شهرستان شناسايي شده كه بيش از 55 درصد آنان را زنان تشكيل مي دهند.
محمد حسين اميدي افزود: امسال هشت بيمار كليوي شهرستان ساوه موفق با اهداي عضو از ديگران، موفق به پيوند كليه شدند.
وي اظهار كرد: هم اكنون 10 نفر بيمار كليوي در ساوه در نوبت پيوند قرار دارند كه به علت مشكلات قند و اوره در خون نيازمند شرايط خاص براي عمل جراحي پيوند هستند.
مديرعامل انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوي ساوه گفت: 100 بيمار كليوي در اين شهرستان دياليز مي شوند و دستگاه هاي دياليزجوابگو مراجعان است اما نياز به دو دستگاه با آنتي ژن مثبت در ساوه جدي است.
اميدي، پرداخت نقدي ماهانه 200 تا 500 هزار ريال به اعضا، چند نوبت توزيع خواربار، پرداخت عيدي و كمك هاي موردي و تحصيلي را از جمله خدمات انجمن به اعضا در ساوه عنوان كرد.
وي دستگيري و حمايت از خانواده‌هاي بي‌ بضاعت و توسعه خدمات ‌دهي به مددجويان و اطعام آنان در مناسبت هاي مختلف را از اهداف انجمن برشمرد.
وي با يادآوري اينكه، تمامي خدمات به بيماران كليوي به صورت رايگان ارايه مي‌شود، گفت: اين انجمن براي تامين نيازهاي اساسي اعضاي از افراد خير درخواست همياري دارد.
23 تا 30 آبان ماه، با عنوان هفته حمايت از بيماران كليوي نامگذاري شده است.
6991/3075/ خبرنگار: معصومه ابراهيمي ** انتشار دهنده: حسين مهدي زاده اصفهاني