ایران و ژاپن یادداشت تفاهم همكاری در خصوص نظارت و بازرسی امضا كردند

كوالالامپور - ایرنا - ایران و ژاپن عصر جمعه در پایان یازدهمین اجلاس جهانی موسسه آمبودزمان بین المللی در بانكوك پایتخت تایلند یادداشت تفاهم همكاری در موضوعات نظارت، بازرسی و رسیدگی به شكایات مردمی امضا كردند.

به گزارش ایرنا، این یادداشت تفاهم همكاری را 'ناصر سراج' رئیس سازمان بازرسی كل كشور با رئیس هیأت ارزیابی اداری وزارت كشور و ارتباطات (آمبودزمان) ژاپن امضاء كردند.
ایران و ژاپن طی سال های گذشته در نهادهای منطقه ای آمبودزمان آسیایی و موسسه آمبودزمان بین المللی همكاری های مشترك داشته اند.
با توجه به این تجربه مشترك و ظرفیت سازمان بازرسی جمهوری اسلامی ایران و آمبودزمان كشور ژاپن، این تفاهم نامه همكاری برای ارتقاء سطح كیفی امور نظارت و بازرسی و رسیدگی به شكایات مردمی در دستگاه های اجرایی دو كشور به امضاء طرفین رسید.
از جمله مفاد مهم این تفاهمنامه، همكاری دوجانبه در زمینه فعالیت های آمبودزمانی و رسیدگی به شكایات مردمی و دیگر وظایف مرتبط با تكالیف و اهداف دو طرف است.
تبادل تجارب و اطلاعات در حوزه فعالیت های آمبودزمانی از جمله اطلاعات مربوط به قوانین و مقررات و تصمیمات مهم كه مراجع و نهادهای اجرایی در ایران و ژاپن اتخاذ می كنند، اعزام هیأت ها و كارشناسان دو كشور برای به اشتراك گذاشتن تجارب در حوزه های كاری فعالیت های آمبودزمانی و دعوت از یكدیگر برای شركت در مجامع، هم اندیشی های آموزشی، نشست ها و اجلاس های بین المللی از مفاد مهم این تفاهم نامه است.
در این مراسم، 'محسن محمدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در تایلند، 'علی كرمی' رئیس منطقه پنج سازمان بازرسی كل كشور، 'منصور آقامحمدی' معاون حوزه ریاست و همكاری های بین المللی این سازمان و دبیر كل آمبودزمان كشور پادشاهی تایلند به همراه هیات های آمبودزمان ژاپن و تایلند حضور داشتند.
'ناصر سراج' رئیس سازمان بازرسی كل كشور در یازدهمین اجلاس جهانی آمبودزمان بین المللی، علاوه بر ارائه سخنرانی با موضوع نحوه ارزیابی و سنجش عملكرد آمبودزمانی كشورهای عضو، با رئیس جدید و دبیر كل موسسه آمبودزمان بین المللی، رئیس انجمن آمبودزمان آسیایی و رئیس آمبودزمان كشور تایلند به طور جداگانه دیدار و پیرامون موضوعات مهم آمبودزمانی رایزنی كرد.
در حاشیه این اجلاس رئیس آمبودزمان جمهوری اتریش نیز از برقراری ارتباط بیشتر با سازمان بازرسی كل كشور جمهوری اسلامی ایران ابراز علاقه كرد.
وی تاكید كرد این ارتباط به زودی بر مبنای همكاری ها و توافقات دوجانبه بطور رسمی آغاز می شود.
یازدهمین اجلاس جهانی آمبودزمان بین المللی با حضور بیش از 150 آمبودزمان از سراسر جهان روز جمعه با صدور بیانیه بانكوك، در كشور تایلند به كار خود پایان داد.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی