۲۹ آبان ۱۳۹۵،‏ ۷:۳۲
کد خبر: 82313863
۰ نفر
'بن لادن' میانمار: ترامپ شبیه من است

كوالالامپور- ایرنا- 'آشین ویرانتو' رهبر ضد اسلامی بودائیان افراطی میانمار كه پیش از این خود را 'بن لادن' میانمار می دانست، گفت 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری منتخب آمریكا شبیه من است.

به گزارش ایرنا، ویرانتو كه سردمدار و رهبر اكثر آشوب ها و مخالفت ها علیه مسلمانان میانماری است در تازه ترین اظهارات خود دیدگاه های ترامپ در مورد اسلام را شبیه دیددگاه های خودش دانست.
به نوشته روز شنبه تارنماهای 'خائوسود' تایلند و 'اتوسان' مالزی، وی همچنین اعلام كرد از تمامی رای دهندگان به د ترامپ در آمریكا حمایت می كند.
وی بیشترین شباهت خود و ترامپ را در مخالفت با مسلمانان و جلوگیری از ورود مسلمانان به كشورشان (آمریكا و میانمار) دانست.
ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریكا در كارزارهای انتخاباتی اش گفت كه تصمیم دارد مانع ورود مهاجران مسلمان به خاك آمریكا شود و مردم آمریكا در آینده خواهند گفت او حق داشته است از ورود مسلمانان جلوگیری كند.
راهب ضد اسلامی و افراطی بودائیان میانمار نیز گفت، آمادگی دارد با ناسیونالیست های آمریكایی در این زمینه ها همكاری كند و به آنها پیشنهاد كرد از روش هایی كه در میانمار برای مبارزه با اسلام بهره می برند، استفاده شود.
وی گفت: جهان ما را مقصر می داند، اما ما فقط از مردم و كشور خود حفاظت می كنیم.
وی با اشاره به تفكرات افراطی اش كه مورد انتقاد جهان قرار گرفته است، گفت كه ترامپ نیز اولویتش ناسیونالیسم است و انگشت اشاره جامعه بین الملل كمتر به سمت اوست.
ویرانتو گفت: میانمار لازم نیست به دنبال دیدگاه های كشورهای دیگر باشد، اما آنها می توانند ایده از میانمار دریافت كنند.
وی بودائیان میانمار را كه حدود 55 میلیون نفرند طی سال های گذشته به خشونت علیه مسلمانان روهینگیا دعوت كرد.
شورش بودایی ها به رهبری 'آشین ویرانتو' از سال 2012 میلادی تاكنون بیش از 600 كشته از مسلمانان روهینگیا برجای گذاشته و صدها هزار نفر این كشور را ترك كرده اند و بسیاری از مسلمان روهینگیا در ایالت راخین مجبور به ترك خانه های خود شده اند.
نفوذ این رهبر افراطی میانمار اكنون به نسبت قبل كاهش یافته است. وی پیش از این از دولت تحت حمایت ارتش پشتیبانی می شد، اما در انتخابات سال 2015 میلادی حزب وابسته به 'آنگ سان سوچی' كه اكنون وزیر خارجه میانمار است پیروز انتخابات شد و قدرت این رهبر بودایی كاهش یافت.
ویراتو پیش از انتخابات میانمار نیز با اعلام حمایت آشكار از حزب حاكم در انتخابات 17 آبان سال گذشته كه شكست خورد، مدعی شد كه حزب 'آنگ سان سوچی' حرفی برای گفتن ندارند و احتمالا در انتخابات پیروز نمی شوند.
ویراتو 48 ساله از راهبان تندور و ملی گرای میانمار است كه حدود 10 سال از عمر خود را به جرم ایراد سخنان تحریك آمیز كه خشم مسلمانان را در پی داشته، در زندان گذرانده است.
این راهبر افراطی پوشش اسلامی و آداب و رسوم مسلمانان میانمار از قبیل قربانی گاو در مراسم عید قربان و سایر اعیاد را متضاد با دیدگاه های انجمن وطن پرستان میانمار می داند كه وی یك عضو برجسته این انجمن است و سال 2014 تاسیس شد.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی