40 هزار هكتار از اراضی قزوین به سامانه آبیاری نوین مجهز می شود

قزوین - ایرنا - سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری قزوین گفت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان سال 96 بالغ بر 40 هزار هكتار از اراضی استان به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز می شود.

به گزارش ایرنا، منوچهر حبیبی روز پنجشنبه در دومین نشست پیگیری مصوبات سفر دولت در بخش كشاورزی، افزود: این طرح بزرگ در حوزه آبیاری نوین 23 درصد از اعتبارات استانی سفر ریاست جمهوری را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: از 9 هزار 30 میلیارد ریال اعتبار تخصیصی سفر رئیس جمهوری به استان، 2 هزار و 30 میلیارد ریال آن در بند 9 حوزه كشاورزی ابلاغ شده كه كار بسیار سنگین و مهمی در این بخش است.
وی با بیان اینكه آب تولید نمی شود بلكه باید در مصرف آن مدیریت صورت پذیرد، یادآور شد: 90 درصد منابع آبی استان در بخش كشاورزی مصرف شده و اجرای سامانه نوین آبیاری در اصلاح الگوی مصرف نیز بسیار موثر است.
حبیبی ضمن تقدیر از اقدام های صورت گرفته در زمینه اجرای سامانه های نوین آبیاری، گفت: امسال و سال آینده 40 هزار هكتار از اراضی كشاورزی استان باید به سامانه آبیاری تحت فشار مجهز شوند كه برای انجام این كار به همكاری دستگاه ها و سازمان های ذیربط نیازمندیم.
وی ادامه داد: علی رغم اینكه امتیازهای این طرح هنوز تخصیص نیافته اما چهار هزار و 500 هكتار از اراضی استان تحت پوشش این سامانه قرار گرفته است.
به گفته حبیبی، با توجه به زمان بر بودن پاسخگویی به استعلام های سازمان جهاد كشاورزی، با همكاری سازمان آب منطقه ایی در خصوص كوتاه كردن این فرآیند و اصلاح آن اقدام لازم باید انجام شود.
وی اضافه كرد: اتاق مشترك جهاد كشاورزی و آب منطقه ای برای حل اختلاف میان این دو دستگاه باید تداوم داشته باشد.
حبیبی با اشاره به كاربرد اتصالات و لوله در این طرح، یادآور شد: با توجه به اینكه 70 درصد از اجرای سامانه آبیاری تحت فشار به استفاده از اتصال و لوله ها باز می گردد، باید در خصوص كیفیت ابزار مصرفی دقت كافی به عمل آمده و با نظارت كامل بر كیفیت و سرعت نیز تاكید شود.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان قزوین نیز در این نشست گفت: تفاهم نامه های لازم در این زمینه با سازمان همیاری شهرداری ها برای اجرای 5 هزار هكتار از اراضی شهرستان های بوئین زهرا و تاكستان منعقد شده و ما به دنبال شیوه نامه اجرای آبیاری قطره ایی نیز هستیم.
علی اكبر متقی فرد سقف اعتبارهای یاد شده برای اجرای این طرح را سه هزار و 800 میلیارد ریال اعلام و افزود: تاكنون 180 میلیارد ریال این میزان ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: قبل از تخصیص اعتبارهای یاد شده در این زمینه، به پیمانكاران اجازه آغاز اجرای عملیات داده شده و بیش از 95 درصد مسائل حقوقی این طرح نیز مرتفع شده است.
متقی فرد اضافه كرد: ما قدم های زیادی را در این زمینه برداشته و برای اجرای آن در یك هزار و 375 هكتار از اراضی استان در قالب تفاهم نامه های خود اجرایی و مشاركت سازمان همیاری ها اقدام لازم را انجام داده ایم.
وی با بیان اینكه طی سال جاری دو هزار و 195 هكتار از اراضی استان و سال آینده نیز 20 هزار هكتار از اراضی باید به سیستم آبیاری مجهز شوند، یادآور شد: این طرح در دو هزار و 525 هكتار از اراضی كشاورزی استان در حال اجرا، 5 هزار و 791 هكتار در حال مطالعه و در 13 هزار و 350 هكتار نیز در حال تكمیل پرونده هستیم كه امیدواریم هرچه سریع تر شاهد تكمیل و اتمام آن باشیم.
6101/8054* خبرنگار: هادی درزی رامندی**انتشار دهنده: رضا اسدی