لاریجانی: ایران از هیچ گونه كمكی برای امنیت در عراق دریغ نخواهد كرد

تهران- ایرنا- رئیس مجلس شورای اسلامی ناامنی در عراق، ناامنی در منطقه است و جمهوری اسلامی ایران از هرگونه كمكی برای برقراری امنیت و آرامش در عراق دریغ نخواهد كرد.

به گزارش ایرنا، علی لاریجانی امروز- چهارشنبه- در دیدار با «شیخ همام حمودی» نایب رئیس مجلس نمایندگان عراق با اشاره به مناسبات گرم و برادرانه میان مردم و مسئولین دو كشور بر لزوم تلاش مشترك برای كمك به حل و فصل مسائل و مشكلات عراق تاكید كرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تبریك پیروزی های اخیر نیروهای مسلح و مردمی عراق علیه تروریسم گفت: امیدوارم گام آخر را در میدان مبارزه با تروریست ها به خوبی بردارید.
لاریجانی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره در كنار ملت و دولت عراق ایستاده است و برای ارائه هر گونه مساعدت آمادگی كامل دارد.
رئیس قوه مقننه گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در عراق حمایت از تمامیت ارضی و تقویت وحدت وهمدلی میان تمام گروه های عراقی اعم از سنی، شیعی و كرد می باشد و بی تردید عراق با تمركز بر وحدت و انسجام میان همه گروه های عراقی می تواند بر مشكلات كنونی غلبه كند.
رئیس مجلس گفت: بزرگترین تهدید برای امنیت و ثبات در جهان اسلام، دامن زدن به اختلافات مذهبی و ایجاد درگیری بین برادران مسلمان می باشد.
لاریجانی در همین راستا، نقش ائتلاف ملی را در اعتمادسازی، تحكیم و تقویت فضای وحدت و همدلی در بین اقشار مختلف مردم عراق، مهم ارزیابی كرد.
رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنانش، بر اهمیت تقویت همكاری های اقتصادی، مالی و بازرگانی دو كشور تاكید كرد و آن را لازمه رونق فعالیت های تجاری میان بازرگانان دو كشور خواند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به توافقنامه 1975 اظهار داشت: منافع مشترك دو كشور ایجاد می كند، لایروبی اروند و احیای مجدد كشتیرانی در آن با همكاری دو كشور هر چه سریع تر انجام گیرد.
** انگیزه مبارزان عراقی در مبارزه با داعش هر روز بیشتر می شود
شیخ حمودی نایب رئیس مجلس نمایندگان عراق نیز در دیدار با علی لاریجانی رئیس مجلس با تقدیر از كمك های همه جانبه و انساندوستانه جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت عراق گفت: انگیزه مبارزان عراقی در مبارزه با داعش هر روز بیشتر می شود و انشاءالله در آینده نزدیك، ثبات و آرامش فراگیر در عراق برقرار خواهد شد.
وی افزود: امروز تروریسم چالش بزرگ عراق است و عراق با مشكلات فراوانی مواجه است و رهبران عراق مصمم هستند بر این مشكلات فائق آیند.
نایب رئیس مجلس نمایندگان عراق بیان داشت: نقش مرجعیت دینی در عراق همواره برای ملت ما نجات بخش بوده است.
شیخ حمودی در ادامه افزود: امروز افراط گرایی و تروریسم در منطقه آفت بزرگی است كه تنها با همكاری همه كشورهای منطقه می توان بر آن غلبه كرد.
نایب رئیس مجلس نمایندگان عراق در این دیدار از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از عراق به ویژه مواضع حكیمانه مقام معظم رهبری، تشكر و قدردانی كرد.
سیام**3061**1449**تنظیم كننده: میترا بلندقامتی*انتشاردهنده: امیر كاردان راد