چهار دهم هكتار منطقه حفاظت شده هلن در آتش سوخت

شهركرد- ايرنا- مديركل حفاظت محيط زيست چهارمحال وبختياري گفت: در آتش سوزي روز گذشته در منطقه حفاظت شده جنگلي هلن چهار دهم هكتار از اين منطقه طعمه حريق شد.

شهرام احمدي روز چهارشنبه با اعلام اين خبر به رسانه هاي استان افزود: اين آتش سوزي روز دوشنبه و سه شنبه هفته جاري در اين منطقه به وقوع پيوست كه آتش سوزي روز دوشنبه به سرعت مهار و ميزان خسارت برآورد شده مربوط به اتش سوزي روز گذشته است.
به گفته وي، بخش عمده اين آتش سوزي ها مربوط به زيرآشكوب جنگلي بوده است كه به دليل خشكسالي هاي اخير اين ميزان افزايش داشته است.
وي اظهار كرد: براي نظارت بيشتر و عدم بروز حريق دوباره، ماموران اجرايي اين اداره كل، شب گذشته را در محل آتش سوزي بيتوته كردند.
به گفته احمدي، علت وقوع آتش سوزي در اين منطقه از سوي كارشناسان در دست بررسي است.
احمدي با اشاره به كاهش 83 درصدي بارندگي نسبت به سال گذشته در استان افزود: خشكسالي بستر لازم براي وقوع آتش سوزي را فراهم آورده است و نيروهاي اين اداره كل براي مقابله با حريق در مناطق حفاظت شده درحال آماده باش قرار دارند.
مديركل حفاظت محيط زيست استان چهارمحال وبختياري با قددراني از كمك هاي مردمي و تشكل هاي محيط زيست در مهار آتش سوزي در مناطق حفاظت شده استان افزود: مشاركت تشكل هاي مردمي و جوامع محلي در زمان بحران مهم است.
احمدي اظهار كرد: در شش ماه نخست امسال 11.5هكتار از اراضي جنگلي منطقه حفاظت شده هلن طعمه حريق شد كه بيشترين خسارت مربوط به زيرآشكوب بوده است.
منطقه حفاظت شده هلن در استان چهارمحال و بختياري با 40 هزار هكتار وسعت، پوشيده از جنگل بلوط غرب و يك چهارم آن مرتعي است.
اين منطقه در شهرستان‌هاي اردل، لردگان و كيار از توابع استان چهارمحال و بختياري با فاصله تقريبي 110 كيلومتري از شهركرد واقع شده ‌است.
دريافت كننده: سميه پناهنده** انتشاردهنده:جهانبخش صفري دهكردي
7360/6021

سرخط اخبار استان‌ها