۲۵ آبان ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۲۵
کد خبر: 82309272
۰ نفر
ابراز آمادگی سودان برای مذاكره مشروط با آمریكا

تهران - ایرنا - 'كمال اسماعیل' وزیر مشاور در امور خارجه سودان امروز( سه شنبه) برآمادگی كشورش برای 'مذاكره مشروط' با آمریكا در موضوع تحریم ها تاكید كرد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای خبری 'آفریكا نیوز'، اسماعیل در این ارتباط گفت: احترام متقابل و توجه به منافع مشترك دو شرط 'خارطوم' برای از سرگیری مذاكرات با آمریكا عنوان شده است.
وزیر مشاور در امور خارجه سودان در ادامه بر اراده جدی كشورش برای از سرگیری مذاكرات با آمریكا تاكید كرد.
وزارت خارجه سودان پیشتر با صدور بیانیه ای تصریح كرده بود كه تمدید تحریم ها از سوی 'باراك اوباما' رییس جمهوری آمریكا علیه این كشور برای یك سال دیگر، نشان از رفتار ناعادلانه و تناقض آمیز واشنگتن دارد.
بیانیه وزارت خارجه سودان افزود: این اقدام با اذعان دولت آمریكا مبنی بر نقش فعال سودان در برقراری ثبات و صلح در منطقه، در تناقض آشكار است.
بیانیه خارطوم، رفتار واشنگتن در مقابله با تروریسم را تناقض آمیز دانست و تاكید كرد كه رفتار اخیر دولت آمریكا پذیرفتنی نیست.
افزایش اعتراض در محافل دیپلماتیك سودان پس از آن شدت یافت كه دفتر اوباما رییس جمهوری آمریكا مدعی شد كه در راستای حفاظت از امنیت ملی آمریكا در سودان، تحریم واشنگتن علیه خارطوم یك سال دیگر تمدید خواهد شد.
اوباما پس از تمدید لایحه تحریم ها علیه سودان به مدت یك سال دیگر٬ هشدار داد كه درگیری ها در ایالت 'دارفور' همچنان مانع خطرناكی در راه عادی سازی روابط واشنگتن و خارطوم است .
بر اساس گزارش های منتشر شده، تبعات این تصمیم آمریكا تنها شامل حال مردم سودان نمی شود، بلكه منافع آمریكا و همپیمانانش در كشورهای مجاور سودان، همچنین منافع همپیمانان بین المللی آمریكا نیز به خطر می افتد.
بنابر این گزارش، این لایحه٬ تحریم های آمریكا را كه از سال 1997 علیه سودان اعمال شده٬ تمدید كرده است . این تحریم ها شامل محدودیت در تجارت و سرمایه گذاری آمریكا در سودان و مصادره دارایی های دولت خارطوم و شماری از مسوولان این كشور می شود.
در همین خصوص، 'عمرالبشیر' رییس جمهوری سودان بر ضرورت برقراری ثبات و امنیت در همه مناطق شرق قاره آفریقا تاكید كرد.
رییس جمهوری سودان تاكید كرد كه به تلاش های خود برای احقاق حقوق ملت های منطقه شرق آفریقا و مقابله با چالش های پیش رو ادامه خواهد داد.
البشیر همچنین بر نقش همه كشورهای آفریقایی در برقراری امنیت و ثبات و تداوم مقابله با بحران های سیاسی تاكید كرد.
رییس جمهوری سودان پیشتر از مخالفان دولتش خواسته بود كه عاقلانه تصمیم بگیرند و تاكید كرده بود كه با گفت وگوی ملی می توان بسیاری از مشكلات را حل كرد تا در نهایت همه در مورد اصولی به توافق برسند كه آن را قبول دارند.
گروه های شورشی سودان اعلام كرده اند كه نقشه راهی در زمینه صلح برای پایان دادن به درگیری های خونبار در مناطق دارفور، 'نیل آبی' و 'كردفان جنوبی' امضا كرده اند.
خاورم**9377**1651
مترجم: حمید اوضح-انتشاردهنده:مسعودجعفریان

سرخط اخبار جهان