افزایش تولید گندله سنگ آهن به بیش از 29 میلیون تن در دولت تدبیر و امید

كرمان - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: میزان تولید گندله سنگ آهن در دولت تدبیر و امید از 21 میلیون تن به 29 میلیون و 500 هزار تن در كشور رسیده است.

به گزارش ایرنا، محمدرضا نعمت زاده عصر دوشنبه در آیین افتتاح كارخانه گندله سازی شماره 2 مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان و مجموعه ورزشی این شركت در سیرجان كه با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، افزود: كارخانه گندله سازی شماره 2 گل گهر یكی از واحدهای كلیدی است و قبل از راه اندازی این كارخانه دچار كمبود گندله بودیم كه با راه اندازی آن زنجیره تولید فولاد كشور تكمیل می شود.
وی بیان كرد: در دولت یازدهم تولید كنسانتره در كشور از 31 میلیون تن به 45 میلیون تن در سال رسیده و در زمینه آهن اسفنجی نیز میزان تولید از 22 میلیون تن به 28.8 میلیون تن افزایش یافته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: میزان تولید شمش در كشور از 22 میلیون تن به 27 میلیون تن افزایش یافته است و در این زمینه طرح های مختلفی تا پایان سال به بهره برداری می رسد.
'مراحل مختلف تكمیل زنجیره فولاد پس از سنگ آهن كه از معدن استخراج می شود، شامل تبدیل سنگ آهن به كنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش و محصولات فولادی است.'
نعمت زاده ادامه داد: یكی از سیاست های مورد نظر در اقتصاد مقاومتی جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و ایجاد ارزش افزوده برای كشور است.
وی گفت: دوستان ما در مجموعه گل گهر سیرجان، گل می آفرینند و اینجا به عنوان یك مركز، مجموعه معدنی و صنایع وابسته را ایجاد می كنند.
وی خاطرنشان كرد: در این مجموعه در آینده شاهد پیشرفت های بسیار زیادی خواهیم بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینكه در زمینه مس نیز تكمیل زنجیره تولید دنبال می شود افزود: تا حد ممكن برای حل مشكلات حوزه حمل و نقل معدنی و صنعتی با همكاری راه و شهرسازی در حال حل مشكلات موجود هستیم.
وی یادآور شد: صنایع و معادن كشور علاوه بر وظایف ذاتی خود به سایر بخش ها نیز كمك می كنند كه این امر موجب شده سوددهی این مجموعه ها كاهش یابد و تقاضا داریم كمك شود هر بخش وظیفه خود را انجام دهد.
نعمت زاده گفت: در قانون پیش بینی شده كه وزارت نیرو باید آب و برق را تا پشت دیواره شهرك ها بیاورد اما این كار انجام نمی شود.
وی افزود: در سفر رئیس جمهوری به البرز حدود 12 صنعت با اهمیت راه اندازی می شود.
كارخانه گندله سازی شماره 2 شركت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان با ظرفیت تولید پنج میلیون تن گندله امروز - دوشنبه - با حضور معاون اول رئیس جمهوری در این شهرستان به بهره برداری رسید.
چهار هزار و 400 میلیارد ریال به صورت ریالی و 103 میلیون یورو برای احداث این كارخانه سرمایه گذاری شده است و با افتتاح آن برای 500 نفر به صورت مستقیم و 2 هزار نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی می شود.
معاون اول رئیس جمهوری امروز (دوشنبه) در آغاز سفر 2 روزه به استان كرمان به منظور افتتاح چند طرح بزرگ اقتصادی و عمرانی وارد شهرستان سیرجان شد و مورد استقبال استاندار و جمعی از مسئولان استان قرار گرفت.
مجموعه ورزشی گل گهر نیز امروز با حضور جهانگیری در سیرجان افتتاح شد.
وزرای صنعت، معدن و تجارت، ورزش و جوانان، نیرو، جهاد كشاورزی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون سازمان برنامه و بودجه و برخی معاونان وزرا در این سفر 2 روزه اسحاق جهانگیری را همراهی می كنند.
سفر به شهرستان های جنوب استان كرمان و افتتاح طرح های مختلف و شركت در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان از دیگر برنامه های سفر 2 روزه معاون اول رئیس جمهوری به استان كرمان است.
مركز شهرستان سیرجان در 175 كیلومتری غرب كرمان است.
خبرنگار: سمیه حسن شاهی ** انتشار دهنده: مجید ملازاده
7440/3028/1772