۲۴ آبان ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۰۶
کد خبر: 82308085
۰ نفر
كمالوندی: نگران اظهارات مشاوران ترامپ نیستیم

تهران - ایرنا - سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ما نگران اظهارات مشاوران ترامپ نیستیم و فعلا زود است كه بخواهیم درمورد حرف های برخی مشاوران وی موضع گیری بیشتر از این داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، بهروز كمالوندی عصر دوشنبه در حاشیه نشست شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاه های اجرایی كه با حضور معاون حقوقی رئیس جمهوری در مجموعه فرهنگی نهاد برگزار شد این مطلب را در جمع خبرنگاران درباره آینده برجام پس از انتخاب رئیس جمهور جدید آمریكا بیان كرد.
وی اظهار داشت: ما مواضع خودمان را پیش از این هم اعلام كرده ایم. برجام یك توافق بین المللی است كه به تصویب شورای عالی امنیت سازمان ملل رسیده و برای همه طرف ها الزام آور است.
كمالوندی تصریح كرد: ما نمی توانیم اظهار نظرها در مناسبت های مختلف را مبنای تصمیم گیری قرار دهیم اما در عین حال هم اكنون حتی با مسئولان آمریكا در مورد موضوع های مختلف برجام در ارتباط هستیم كه هم وزارت خارجه و هم سازمان انرژی اتمی كار را دنبال می كنند.
معاون امور بین الملل و حقوقی سازمان انرژی اتمی اضافه كرد: موضوعی كه بتوانیم در این مقطع بگوییم جدی است؛ فعلا نداریم. چرا كه از گذشته خودمان را برای شرایط مختلف و حتی بدترین شرایط آماده كرده ایم تا در صورتی كه لازم باشد اقداماتی كه نیازمند زمان نیست را بتوانیم سریع انجام دهیم.
وی گفت: باید ببینیم آقای ترامپ وقتی قدرت را به دست می گیرد با توجه به مشكلات متعددی كه دارد سخنان وی در رابطه با ایران و مسایل برجام با اقداماتش تا چه حد تطبیق دارد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاكید كرد: موضوع مسلم این است كه جمهوری اسلامی ایران به دلیل ظرفیت های بالا به وی‍ژه هسته ای ، بسیاری از موضوعات و مسایل را به طرف مقابل تحمیل می كند و این گونه نیست كه آنها در موضوعی دست باز داشته باشند و هر كاری بخواهند انجام دهند.
وی در مورد برجام توضیح داد: این توافق با دو سال مذاكره فشرده حاصل شد كه نتیجه آن می تواند برای همه مفید باشد بنابراین نیازمند این است كه مورد توجه معقولانه واقع شود.
كمالوندی گفت: وقتی ما توافق را پذیرفتیم در برخی حوزه ها محدودیت هایی را قبول كردیم كه نتواند برای صنعت هسته ای محرومیت ایجاد كند.
وی تاكید كرد: همه طرفین باید متعهد باشند، ضمن این كه ما ظرفیت هایی در زمینه صنعتی كه می تواند در آینده برای ما فرصت های مناسبی را ایجاد كند، قبل و پس از برجام در نظر داشتیم.
كمالوندی گفت: اگر قرار باشد جمهوری اسلامی ایران به طور مثال ظرفیت غنی سازی خود را به صدهزار سو برساند ظرف كمتر از یك سال می تواند این كار را انجام دهد و امكاناتی فراتر از این برای ایران وجود دارد و اگر طرف مقابل بخواهد حركتی كرده و تصمیمی بگیرد باید بسیار در مورد آن فكر كند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه كرد: دولت وقتی مستقیم با موضوعی مواجه شود پس از آن می تواند در رابطه با سیاست های طرف مقابل قضاوت داشته باشد.
سیام **9012**6084***خبرنگار: زهرا امیری*انتشاردهنده: امیر كاردان راد