بانك مركزی، بجای سود سهام بانكی، سود سپرده ها را كنترل كند

تهران- ایرنا- عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار با بیان این كه كنترل سود سهام بانكی به دلیل این كه رقم بزرگی را تشكیل نمی دهد، مشكلی را حل نمی كند، گفت: بانك مركزی، نظارت خود برای كنترل سود سهام بانكی را باید به كنترل سود سپرده ها تغییر دهد.

حسین عبده تبریزی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با بیان این كه ادامه وضعیت كنونی بانك ها، به بورس لطمه می زند، افزود: بانك مركزی به جای سهامداران باید به سپرده گذاران فشار وارد كند.
عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار اضافه كرد: مبلغی كه سهامداران به عنوان سود سهام بانك ها دریافت می كنند، قابل مقایسه با سود سپرده گذاران نیست.
عبده تبریزی ادامه داد: توزیع نكردن سود در بین سهامداران، مشكلی را حل نمی كند، بلكه بانك ها نباید چنین سودهای بالایی را به سپرده گذاران پرداخت كنند.
عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار یادآور شد: اكنون بانك ها از طریق صندوق ها، نرخ های سود بالایی را پرداخت می كنند كه باید كنترل شود.
وی با بیان این كه كنترل سود سهام به دلیل این كه رقم بزرگی را تشكیل نمی دهد، مشكلی را حل نمی كند، گفت: دامنه سود سهام بانكی از صفر ریال تا 20 هزار میلیارد ریال در بزرگترین بانك در نوسان است، در حالی كه سالانه یك میلیون و 500 هزار میلیارد ریال سود سپرده پرداخت شده است كه قابل مقایسه با سود سهام بانكی نیست.
عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار ادامه داد: شاید در نظام كنترل و نظارت دچار مشكل شده ایم و جای نادرست و اشتباهی را كنترل می كنیم.
به گزارش ایرنا، این روزها، وضعیت نمادهای بانكی در بورس، خوشایند نیست و نمادهای این گروه مدتها متوقف بوده است و مشخص نیست چه زمانی به تالار معاملاتی باز می گردند.
بیش از یك ماه پیش نماد بانكی بورس برای برگزاری مجامع سالیانه و تصویب صورت های مالی متوقف شد و قرار بود این نمادها، طبق روال عادی معاملات در بورس پس از چند روز بازگشایی شوند اما این اتفاق رخ نداد.
این نمادهای بانكی به علت اختلاف با بانك مركزی درباره استانداردهای جدید تنظیم صورت های مالی متوقف مانده و رایزنی مسئولان بازار سرمایه برای تعیین تكلیف آنها نیز بی نتیجه مانده است.
طولانی شدن زمان توقف نمادهای بانكی كه امكان خرید و فروش را به مالكان سهام این نمادها نمی دهد، باعث سرگردانی و اعتراض سرمایه گذاران شده و وعده ها درباره برگزاری مجامع این شركت ها و بازگشایی نمادها نیز تاكنون تحقق نیافته است.
اقتصام**2022**1561**خبرنگار:میثم طاهری** انتشاردهنده: مژگان توانا