پاسخ سازمان غذا و دارو به اعتراض واردكنندگان كالاهای آرایشی و بهداشتی

تهران - ایرنا - رئیس سازمان غذا و دارو در پی اعتراض برخی واردكنندگان به سخت گیری های واردات كالاهای آرایشی و بهداشتی گفت: این سخت گیری ها در جهت حمایت از تولید كالاهای داخلی اعمال می شود.

دكتر رسول دیناروند روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا تصریح كرد: محدودیت های وارداتی كالاهای آرایشی و بهداشتی تنها محدود به كشوری مانند تركیه نیست و اصولا محدودیت های این سازمان برای كشورها نیست بلكه برای گروه كالاهایی است كه مشابه آن كالاها، داخل كشور تولید می شود.
وی خاطرنشان كرد: اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی به معنای سخت گیری به واردكنندگان است تا از توانمندی های داخلی و تولید خود حمایت كنیم و طبیعی است این سخت گیری ها در برخی حوزه ها، موجب نارضایتی هم می شود.
وی تصریح كرد: واردكنندگانی كه قبلا به راحتی واردات خود را انجام می دادند ، حالا واردات آنها دچار مشكل شده است چراكه كالاهای آنها در كشور تولید می شود و آنها در این زمینه اعتراض می كنند و در مورد لوازم آرایشی و بهداشتی این اتفاق افتاده است.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: جاهایی كه ظرفیت تولید داریم باید از ظرفیت خودمان استفاده كنیم نباید اجازه دهیم محصولاتی وارد كشور شود كه حتی كیفیت آنها از تولیدات خودمان هم ممكن است پایین تر باشد.
دیناروند افزود: اما واردكنندگان متاسفانه از این رانت وارداتی بودن و اینكه كیفیت كالاهای وارداتی بهتر است، استفاده می كنند و متاسفانه جو فرهنگی در كشور برای استفاده از كالاهای وارداتی ایجاد شده و اصلاح نمی شود .
وی تاكید كرد: در سخت گیری های واردات، «كشور» مد نظر نیست ؛ اینطور نیست كه بگوییم ورود كالا از كشور خاصی ممنوع الورود است؛ ما محدودیت را برای گروه كالاها می گذاریم نه كشور ها ؛ حالا ممكن است از یك كشوری مانند تركیه كالاهایی می آید كه مشابه تولید داخل بیشتر هست بنابراین آنها دچار محدودیت شده اند.
گفتنی است اخیرا برخی شركت های تركیه ای در نامه ای به سازمان غذا و دارو از محدودیت واردات كالاهای خود گلایه كرده بودند.
اجتمام*9185**1569** خبرنگار: سادات حسینی خواه *انتشار: علی حبیبی

سرخط اخبار جامعه