۲۲ آبان ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۲۲
کد خبر: 82304933
۰ نفر
توصیه های ستاد مركزی اربعین به زائران

تهران-ایرنا- ستاد مركزی اربعین حسینی (ع) با انتشار اطلاعیه ای 12 بندی زائران اربعین را به رعایت مواردی چون داشتن گذرنامه و روادید كشور عراق، مدیریت زمان برای بازگشت، پرداخت بیمه، خروج از مرزهای اعلام شده، رعایت قوانین و مقررات دو كشور توصیه كرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت كشور، ستاد مركزی اربعین حسینی در اطلاعیه شماره یك خود ضمن اعلام آمار صدور 714 هزار و 872 جلد گذرنامه با 64 درصد افزایش و خروج 644 هزار و 432 زائر از مرزهای سه گانه غرب و جنوب غرب كشور با 100درصد افزایش، زائران را به رعایت توصیه های 12 گانه این ستاد به این شرح فرا خواند:
1- كلیه زائرین معزز صرفاً با داشتن گذرنامه و روادید كشور عراق از طریق مرزهای قانونی امكان خروج و بازگشت به وطن را خواهند داشت. بر این اساس مراكز صدور روادید در 16 نقطه (سفارت؛ كنسولگری‌های اهواز، مشهد، كرمانشاه و 12دفتر موقت در ورامین، رشت، تبریز، قم، اصفهان، كرج، شیراز، ساری، كرمان، سوسنگرد، آبادان، ایلام) جهت رفاه حال زائرین تعیین و در حال ارائه خدمات هستند.
2- بازه زمانی اربعین از روز اول تا پایان ماه صفر است و زائرین گرامی می‌توانند با مدیریت زمان نسبت به حضور در مراسم اقدام نمایند. مدت اعتبار روادید و اقامت در خاك عراق 20 روز است و زائرین می بایست قبل از اتمام آن خاك عراق را ترك كنند. درغیر این صورت مشمول جریمه و یا مراحل قانونی خواهند شد.
3- هزینه روادید40 دلار از سوی دولت عراق تعیین شده است و به هیچ‌عنوان برنامه‌ای به‌منظور لغو روادید در ایام اربعین سال جاری در دست اقدام نیست.
4- هزینه‌ صدور روادید و بیمه در سراسر كشور یكسان است و پرداخت آن توسط زائرین ضروری است.
5- برابر توافقات به عمل آمده تعهدات بیمه‌گر برای زائرین عزیز به این شرح است :
فوت و نقص عضو اعم از حوادث، حادثه تروریستی و بیوتروریستی تا سقف یك میلیارد و 930 میلیون ریال برای هر نفرفوت به هر علت 150 میلیون ریال
تعهدات درمان- بستری تا سقف 150 میلیون ریال برای هر نفر
تعهدات درمان- سرپایی تا سقف 10 میلیون ریال هر نفر
هزینه بیمه 188 هزار ریال بوده كه به‌منظور تامین خدمات سرپایی سازمان هلال احمر 60 هزار ریال به آن اضافه شده است كه در مجموع هر زائر بابت بیمه و هزینه خدمات سرپایی بهداشتی جمعا 248 هزار ریال پرداخت خواهد كرد.
زمان پوشش بیمه‌ای زائرین اربعین حسینی (ع) به مدت 42 روز از اول آبان تا 12 آذرماه 95
است و اعتبار آن به محض خروج فرد بیمه شده از خاك ایران شروع و به محض خروج از خاك عراق و ورود به كشور تا عمق 15 كیلومتری است.
6- روادید صرفا تا 28 آبان (دو روز پیش از مراسم اربعین) توسط مراكز صدور روادید صادر می‌ شود. ضروری است هموطنانی كه قصد شركت در این مراسم را داشته برای اخذ ویزا هرچه زودتر اقدام و این مهم را به روزهای پایانی موكول نكنند.
7- زائرین گرامی در طول سفر حتما به پیام‌های ستاد مركزی اربعین كه از طریق رادیو اربعین، پیامك ها و.. ارسال می شود توجه نموده تا با مشكلات كمتری مواجه شوند.
8- زائرین در مسیر حركت به سمت مرزها به توصیه‌های پلیس توجه جدی داشته باشند.
9- ستاد مركزی اربعین به زائرین توصیه كرد برای سهولت خروج و صرف‌جویی در زمان و برون رفت از مشكلات عبور از مرز مهران، از مرزهای خوزستان تردد كنند.
10- آمارهای دقیق، رسمی و قطعی در رابطه با وضعیت ورود و خروج و تردد از طریق ستاد مركزی اربعین حسینی اعلام و لازم است رسانه‌ها به این مهم توجه داشته باشند.هرگونه مصاحبه نیز از طریق ستاد مركزی اربعین حسینی و روسای كمیته های تخصصی آن صورت پذیرد.
11- رعایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و كشور عراق برابر فتاوای مراجع معظم از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و انتظار ما از همه زائرین عزیز این است كه چون همیشه به این مهم توجه داشته تا انشاءالله بدون مشكل خاصی به برگزاری مراسم اقدام نمایند.
12- از همه زائرین عزیر درخواست می شود نسبت به رعایت سلامت خود و بهداشت و پاكیزگی مسیر راهپیمایی اهتمام جدی داشته و در این امر خداپسندانه یاریگر خادمین خود باشند.
سیام**1058**1336تنظیم كننده: محمد افضلی ** انتشاردهنده: مهرنوش خانزائی