پلیس مصر با سركوب اعتراض ها تعدادی از معترضان را بازداشت كرد

تهران - ایرنا - پلیس مصر روز گذشته (جمعه) تجمع شهروندان مصری را در چند استان این كشور سركوب و تعدادی از معترضان را نیز بازداشت كرد.

روزنامه القدس العربی چاپ لندن روز شنبه در همین رابطه گزارش داد، نیروهای پلیس مصر روز گذشته تجمع های اعتراض آمیز را در تعدادی از استان ها سركوب كردند.
برخی از كاربران اینترنتی در ماه های گذشته از مردم مصر خواستند به عنوان اعتراض به بحران اقتصادی و بركناری عبدالفتاح السیسی در 11 نوامبر تظاهراتی با عنوان انقلاب فقیران برگزار كنند.
پلیس مصر به منظور جلوگیری از تظاهرات تعدادی از معترضان از جمله چند روزنامه نگار را بازداشت كرد.
نیروهای پلیس با استفاده از گاز های اشك آور تجمع دهها معترض مصری را در روستای المنصوریه و منطقه العمرانیه در الجیزه در غرب قاهره سركوب كردند.
تظاهرات معترضان در مناطق 'الرمل' و 'المنتزه' در استان اسكندریه در شمال قاهره و دو شهر فویسنا و السادات در استان المنوفیه و همچنین شهرهای حوض عیسی و كفر الدوار در استان البحیره و المنیا و بنی سویف در مركز و منطقه الاربعین در استان السویس در شمال شرق مصر سركوب شد.
شاهدان در این باره گفتند نیروهای امنیتی در ورودی های روستای العدویه در استان الشرقیه و محل تولد محمد مرسی اولین رئیس جمهوری مصر بعد از سرنگونی حسنی مبارك مستقر شده بودند .
برپایه این گزارش در دو منطقه فیصل و ناهیا در استان الجیزه نیز تظاهرات اعتراض آمیز برگزار شد.
معترضان با در دست داشتن پرچم مصر و تابلوهایی كه بر روی آنها عبارت 'انقلاب فقیران' ، ' میدان ها را باز كنید' ، ' ای مردم بپاخیزید' ، ' مصری ها بیدار شوید' نوشته شده بود، اعتراض های خود را نسبت به بحران اقتصادی اعلام كردند.
در ادامه این گزارش آمده است، در میدان القائد ابراهیم در اسكندریه دهها تن از هواداران عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر به طرفداری از وی تجمع كرده و مخالفت خود را با تجمع های اعتراضی اعلام كردند.
در میدان التحریر در قاهره نیز تعداد زیادی از نیروهای امنیتی و پلیس و نیروهای ویژه و نیروهای پلیس با لباس شخصی مستقر شده بودند.
بر اساس گزارش های اولیه از سوی منابع امنیتی مصر پلیس 147 تن ازجمله 4 زن را در میدان التحریر در مركز قاهره و 10 تن در جیزه و 10 معترض را در المنوفیه و 5 تن از تظاهر كنندگان را در اسكندریه و 98 تن را در البحیره و 4 شهروند مصری را در استان المنیا و 10 تن را در السویس و 5 تن را در بنی سویف بازداشت كرده است.
جنبش روزنامه نگاران علیه شكنجه (تشكل غیر دولتی كه مقر آن در قاهره است) در صفحه اجتماعی در فیسبوك اعلام كرد كه پلیس 3 تن از روزنامه نگاران را در میدان التحریر و منطقه الهرم در استان الجیزه بازداشت كرده است.
مصر اكنون دچار بحران اقتصادی و كاهش شدید كالاهای اساسی مثل بنزین و برنج است و این درحالی است كه قیمت كالاها در این كشور به خصوص بعد از آنكه شركت آمریكایی سعودی آرامكو اعلام كرد از ارائه مواد نفتی و فرآورده های آن به مصر خودداری می كند افزایش یافته است.
در ماه های گذشته تعدادی از كاربران اینترنتی از مردم مصر خواستند به عنوان اعتراض به سیاست های اقتصادی روز 11 نوامبر در سراسر این كشور تظاهرات برگزار كنند. در همین حال جماعت اخوان المسلمین كه از سوی دستگاه قضایی مصر یك گروه تروریستی اعلام و فعالیت های آن ممنوع شده به همراه ائتلاف حمایت از مرسی پنجشنبه گذشته خواستار برگزاری تظاهرات شدند.
عبدالفتاح السیسی در نیمه اكتبر گذشته گفت دعوت به برگزاری تظاهرات با نام انقلاب فقیران با شكست مواجه می شود.
وی دوشنبه گذشته از فرماندهان ارتش و پلیس و سازمان اطلاعات خواست هوشیار و تیزبین باشند.
در همین حال مقامات امنیتی در فرودگاه بین المللی قاهره بازرسی از مسافران را تشدید كردند.
مقامات امنیتی مصر در منطقه سینا (شمال شرق ) نیز اقدام به تدابیر شدید امنیتی كرده و وضعیت فوق العاده به خصوص در شمال سینا اعلام كردند.
مقامات مصری همچنین پنجشنبه شب ایستگاه السادات مترو را كه به میدان التحریر منتهی می شود بستند و امروز بعد از آرام شدن اوضاع این ایستگاه را باز كردند.
خاورم**1408*1579*
مترجم: اكرم كرمی * انتشار دهنده : مرضیه فاتحی علیشاه