روسیه: ایران در سازمان شانگهای مشاركت فعال دارد/ برجام موانع عضویت تهران را از بین برد

مسكو - ایرنا - روسیه اعلام كرد: ایران به عنوان ناظر در سازمان همكاری شانگهای مشاركت فعال دارد و برجام موانع حقوقی برای عضویت تهران را در این سازمان از میان برداشته است.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران گفت: ایران از سال 2005 میلادی بطور فعال در سازمان همكاری شانگهای به عنوان عضو ناظر مشاركت می كند.
وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه به نقل از «ماریا زاخارووا» نوشت: ایران از سال 2005 عضو فعال سازمان همكاری شانگهای است و به عنوان ناظر در فعالیت های این سازمان مشاركت می كند.
وی افزود: تهران در سال 2008 میلادی درخواست رسمی برای عضویت در سازمان همكاری شانگهای ارایه داده و در انتظار تصمیم گیری در این مورد است.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: پس از عقد برجام در ماه جولای سال 2015 برای حل و فصل وضعیت برنامه هسته ای ایران، تمام موانع حقوقی در مسیر عضویت این كشور در سازمان همكاری شانگهای از میان برداشته شده است.
زاخارووا افزود: افغانستان هم یك نامزد دیگر برای عضویت در سازمان شانگهای است كه درخواست خود را سال گذشته ارائه كرده است.
وی یادآوری كرد: در اجلاس سران سازمان همكاری شانگهای در اوفا در سال 2015 میلادی تصمیم به آغاز مراحل پذیرش پاكستان و هند در این سازمان گرفته شد.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به امضای یادداشت تفاهم مربوط به تعهدات هند و پاكستان در اجلاس سران سازمان همكاری شانگهای در تاشكند در تابستان گذشته اظهار كرد: انتظار می رود این دو كشور در اجلاس آتی سران سازمان شانگهای در آستانه قزاقستان در ماه ژوئن سال 2017 به عضویت این سازمان درآیند.
وی در پایان با تاكید بر اهمیت گسترش سازمان همكاری شانگهای گفت: افزایش تعداد اعضای سازمان همكاری شانگهای یكی از ابزار مهم افزایش نقش و نفوذ این سازمان منطقه ای و توسعه ظرفیت های سیاسی و اقتصادی می باشد كه در اولویت قرار دارد.
سازمان همكاری شانگهای سازمانی میان ‌دولتی است كه برای همكاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی در سال 1996 تشكیل شده‌ است.
این سازمان در سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیكستان و ازبكستان پایه ‌گذاری شد. نقش اصلی و تعیین كننده را در سازمان شانگهای، دو كشور چین و روسیه تشكیل می ‌دهند.
سازمان همكاری شانگهای در حقیقت تركیب جدید سازمان «شانگهای 5» است كه در سال 1996 تأسیس شده بود، ولی نام آن پس از عضویت ازبكستان به «سازمان همكاری شانگهای» تغییر داده شد.
علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال 2004 میلادی و یك سال بعد ایران، پاكستان، هند و كشور افغانستان نیز در سال 2012 به عنوان عضو ناظر به این سازمان ملحق شدند.
سازمان اجلاس شانگهای سال گذشته به درخواست های پاكستان و هند پاسخ مثبت داد و سرانجام این دو كشور بعد از سالها انتظار به عضویت رسمی این سازمان پذیرفته شدند و مراحل آن به اجرا درآمده است.
شبك **391**1392**انتشار دهنده: ابوالفضل بابایی

سرخط اخبار جهان