كشف آثار مربوط به 40 هزار سال پيش از ميلاد در ماكو

اروميه – ايرنا – معاون ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي گفت: نتيجه كاوشهاي باستان شناسي انجام شده در ماكو بيانگر كشف آثاري است كه قدمت آنها به 40 هزار سال قبل از ميلاد مسيح مي رسد.

محمد فتحي روز جمعه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا فزود: اين ابزارهاي سنگي كه به تعداد زيادي يافت شده است، از ابزارهاي مورد استفاده انسان هاي آن دوره بوده و در 2 محوطه تاريخي ماكو به دست آمده است.
وي بيان كرد: آثار كشف شده به وسيله باستان شناسان ايراني كشف شده و اقدامات كاوش در اطراف ماكو و محوطه هاي آن ادامه دارد.
فتحي اظهار كرد: كاوش هاي باستان شناسي در شهر و منطقه آزاد ماكو با هدف شناخت لايه هاي زير زميني به اجرا در آمده و بررسي هاي باستان شناسي بقايايي از دوران پارينه سنگي ميانه را نشان مي دهد.
به گزارش ايرنا و بر اساس اطلاعات موجود گفته مي شود اين آثار در قلعه تاريخي ماكو كشف شده ولي به علت عدم توانايي از صيانت حريم و خود مكان هاي تاريخي توسط ميراث فرهنگي از دست سودجويان و غارتگران آثار تاريخي نام اين مكان ها رسما اعلام نمي شود.
قلعه تاريخي ماكو با 250 هكتار وسعت يكي از بزرگترين قلعه هاي ايران است.
كاوش هاي باستان شناسي در شمال آذربايجان غربي از آخر تابستان امسال آغاز شده كه در كاوش هاي اخير در چايپاره آثاري مروبط به دوران نوسنگي توسط باستان شناسان كشف شد.
هم اكنون بسياري از محوطه باستاني در استان همواره مورد غارت سودجويان هستند.
* مهمترين اخبار ايرناي كشور و آذربايجان غربي را به صورت لحظه به لحظه از كانال خبري تلگرام اين رسانه به آدرس irnaoromiye@ دريافت كنيد.
7125/2093**خبرنگار: طاهره نويد آرين**انتشار دهنده: صابر چهرقاني