وزیر ارتباطات:پهنای باند اینترنت كشور در حال رسیدن به 10 هزارگیگابیت بر ثانیه است

دزفول - ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پهنای باند اینترنت در كشور از 624 گیگ بر ثانیه به بیش از چهار هزار گیگا بیت بر ثانیه افزایش یافته و این رقم تا پایان امسال به 10 هزار گیگ افزایش خواهد یافت.

محمود واعظی ظهر جمعه در پاسخ به سئوال اختصاصی خبرنگار ایرنا در دزفول زیرساخت آی سی تی را تنها محدود به استفاده از اینترنت و تلفن ندانست و افزود:امروز در كشورهای پیشرفته آی سی تی پیشران توسعه و توانمند سازی بخش های مختلف از جمله بازرگانی ، صنعت ، كشاورزی و آموزش است.
وی افزود: در این راستا در سه سال گذشته سرمایه گذاری قابل توجهی از سوی دولت در این زمینه در سراسر كشور صورت گرفته كه حاصل آن افزایش پهنای باند اینترنت كشور از 624 گیگ بر ثانیه به بیش از 4 هزار گیگابیت بر ثانیه است.
واعظی افزود:به منظور افزایش ظرفیت اینترنت پر سرعت در كشور و افزایش پهنای باند اینترنت به 10 هزار گیگا بیت بر ثانیه چند پروژه بزرگ با سرمایه گذاری قابل توجه در كشور در دست اجراست.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین به پروژه شبكه انتقال نیز اشاره كرد و گفت:شبكه انتقال در ابتدای دولت یازدهم حدود 900 گیگ بود كه اكنون به سه هزار و 600 گیگ افزایش یافته و امیدواریم تا پایان دولت یازدهم به 2،5 برابر افزایش یابد.

**توسعه صادرات و تقویت روابط بانكی اولویت كمیسیون مشترك اقتصادی ایران و روسیه است
به گزارش ایرنا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز جمعه در حاشیه بازدید از چند طرح تولیدی در دزفول در جمع خبرنگاران
گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان مسئول كمیسیون مشترك اقتصادی و روسیه ،با هدف گسترش صادرات به روسیه و توسعه بازار مشترك 2 كشور ، تقویت روابط بانكی و كاهش تعرفه ها را پیگیری می كند.
واعظی به ظرفیت بالای تولید استان خوزستان به ویژه در زمینه كشاورزی اشاره كرد و گفت:روسیه به عنوان بازار هدف صادرات استان خوزستان مورد توجه قرار گرفته و باید با فراهم كردن برخی زیر ساخت ها در استان خوزستان در این زمینه گام های بلندی برداشت.
وی با اشاره به تعامل خوب مجموعه مدیریت استان خوزستان در راستای توسعه صادرات گفت:به منظور تقویت صادرات از خوزستان برخی زیر ساخت ها از جمله سردخانه ، حمل و نقل یخچال دار و گمرك باید در این استان فراهم شود.

**پیگیری صدور مجوز مرز هوایی فرودگاه دزفول
به گزارش ایرنا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با تایید ظرفیت های بی شمار شهرستان دزفول در بخش كشاورزی و تولید انبوه محصولات در این منطقه گفت:از آنجا كه امكان صادرات زمینی محصولات كشاورزی تولید دزفول به كشور روسیه به دلیل بعد مسافت نیست لذا موضوع صدور مجوز مرز هوایی فرودگاه دزفول پیگیری خواهد شد.
وی افزود: در این راستا نامه مشتركی با امضای وزیر تعاون ، كار و رفاه اجتماعی ، استاندار خوزستان و وزارت ارتباطات و فناوری
تقدیم رئیس جمهوری خواهد شد ضمن اینكه موضوع مرز هوایی فرودگاه دزفول از طریق وزیر كشور و وزیر راه و شهرسازی نیز پیگیری خواهد شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: دزفول با وجود آب و خاك مناسب از ظرفیت بالایی در بخش كشاورزی برخوردار می باشد و اگر به صادرات محصولات كشاورزی این منطقه توجه جدی نشود كشاورزان متضرر خواهند شد لذا باید برای كشاورزان و تولید كنندگان ظرفیت صادرات فراهم كرد.

**اتصال 20 هزار روستای كشور به اینترنت
به گزارش ایرنا محمود واعظی همچنین در تشریح خدمات صورت گرفته در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت یازدهم گفت: در سه سال گذشته 20 هزار روستای كشور به اینترنت متصل شدند ضمن اینكه تمام روستاهای بالای 15 خانوار كشور نیز از ارتباط تلفنی بهره مند می باشند.
وی در خصوص مشكل آنتن دهی تلفن همراه در دزفول گفت: خلاء مربوط به پوشش تلفن همراه در شهرهای دزفول همچنین جاده های اصلی این شهرستان حتما پیگیری و حل می شود ضمن اینكه روستاهای دزفول كه دسترسی به آنها آسان است
در اولویت تامین زیر ساخت های ارتباطی قرار دارند.
واعظی به مشكلات روستاهای مناطق كوهستانی و سخت گذر دزفول نیز اشاره كرد و گفت:برای حل مشكل ارتباطات مخابراتی این مناطق كه به هر دلیلی مورد بی مهری قرار گرفته اند تلاش می شود ظرف 2 هفته آینده به راهكار مطمئنی برسیم.

**دزفول تا سه ماه آینده از اینترنت 4G بهره مند می شود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به اتصال مراكز استانهای كشور به اینترنت پر سرعت قول داد مردم شهرستان دزفول نیز علاوه بر بهره مندی از اینترنت 4G در سه ماه آینده ، ظرف مدت 2 ماه آینده نیز از اینترنت پرسرعت بهره مند خواهند شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سفر به شهرستان دزفول از چند طرح تولیدی از جمله طرح پروش قارچ و ماهیان خاویاری دیدن كرد و از نزدیك در جریان مسایل و مشكلات این شهرستان در بخش صادرات قرار گرفت.
امام جمعه ، فرماندار و نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار مسایل و مشكلات این شهرستان را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با محمود واعظی در میان گذاشتند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح جمعه نیز در سفر به شوش در نشست شورای اداری این شهرستان شركت كرد.
6068
خبرنگار و انتشار:محمدعلی فریدپناه

سرخط اخبار استان‌ها