۲۱ آبان ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۵۲
کد خبر: 82303712
۰ نفر
هیات گاز پروم به ایران سفر می كند

مسكو - ایرنا - در جریان مذاكرات امیرحسین زمانی نیا معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت و ویتالی ماركلوف معاون شركت گاز پروم روسیه، اعلام شد كه هیاتی از كارشناسان ارشد این شركت برای گسترش همكاری ها در این حوزه به تهران سفر می كند.

به گزارش ایرنا، در این مذاكرات كه روز جمعه در حاشیه آخرین روز نشست نفتی مسكو انجام گرفت، زمان سفر هیات شركت گاز پروم به ریاست ماركلوف به ایران هفته اول دسامبر (11 تا 6 آذر) اعلام شد.
هدف از این برنامه، ادامه مذاكرات برای همكاری در باره پروژه های گازی از جمله توسعه یك میدان در خلیج فارس و مایع سازی (ال.ان جی) است.
برنامه ریزی برای استفاده از فرصت های بیشتر همكاری در حوزه های مربوط به این بخش از صنایع نفتی و تشكیل كارگروه مشترك كارشناسان ایرانی و گاز پروم نیز در گفت وگوها پیگیری می شود.
همچنین گازپروم برای مشاركت در ایجاد تاسیسات مایع سازی گاز با همكاری شركت های مختلف از جمله آلمانی در ایران ابراز علاقه كرده كه قرار شد، مجموعه محورهای مورد نظر در مذاكرات پیش روی هیات روسی در تهران بررسی شود.
در چهارمین اجلاس بین المللی سالانه نفتی در مسكو با محور استخراج، تولید و فناوری ها، مقام ها و كارشناسان ارشد از كشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران، مسائل مختلف در این حوزه را بررسی كردند و در حاشیه آن نیز مذاكرات دو جانبه انجام دادند.
زمانی نیا در سخنان خود در این نشست اعلام كرد: برنامه های جمهوری اسلامی ایران برای توسعه صنایع نفت و گاز متكی به توانمندی بومی و بهره گیری از فناوری های روز در این عرصه است.
وی همچنین با اشاره به برنامه ششم توسعه صنایع نفتی كه از سوی وزارت نفت تدوین شده است، اظهار كرد: شركت های بزرگ خارجی از همكاری با جمهوری اسلامی در این زمینه استقبال گسترده ای كرده اند و اكنون این فرصت نیز برای شركت های روسی فراهم شده تا فعالیت و حضور خود را در این حوزه افزایش دهند.
افزون بر نشست مسكو، شركت در چهاردهمین سمینار آموزشی منطقه ای، همایش انرژی ایران و روسیه، دومین گنگره بین الملی صنعت نفت و گاز و مذاكره با مقام های شركت نفتی و گازی روسیه نیز در برنامه كاری سفر سه روزه هیات ایرانی به مسكو قرار داشت.
اروپام ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا