۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۰۲:۱۸
کد خبر 82302210
۰ نفر
واكنش آمریكای لاتین به انتخاب ترامپ

تهران – ایرنا – سیاستمداران كشورهای آمریكای جنوبی ضمن ارسال پیام های تبریك به 'دونالد ترامپ' نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری در آمریكا، پیام های متفاوتی به وی دادند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری های رویترز و آسوشیتد پرس ؛ 'دانیل اورتگا' رئیس جمهوری چپگرای نیكاراگوئه با ارسال پیام تبریك برای دونالد ترامپ، نوشت كه 'من و ملتم امیدواریم كه امكان همكاری با ایالات متحده برای حل مسائل جهان، با اولویت دادن به صلح، فراهم شود.'
اورتگا خود روز یكشنبه برای سومین بار پیاپی به ریاست جمهوری نیكاراگوئه رسیده بود.
** ونزوئلا: امیدواریم روابط سیاسی با آمریكا گسترش یابد
وزیر امور خارجه ونزوئلا نیز ضمن تبریك به دونالد ترامپ گفت كه امیدوار است ترامپ بتواند 'روابط سیاسی توام با احترام متقابل میان دو كشور' را به پیش ببرد.
وی همچنین گفت كه امیدوار است فصل تازه روابط میان واشنگتن و كاراكاس با 'پرهیز از دخالت در امور داخلی كشور دیگر' همراه باشد.
ونزوئلا و آمریكا از سال 2010 در پایتخت های یكدیگر سفارت نداشته اند.
** مكزیك: انتخاب ترامپ شوك بود
وزیر دارایی مكزیك در واكنش به انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریكا گفت كه كشورش امسال با دو شوك اقتصادی رو به رو شد؛ شوك اول همه پرسی برای خروج بریتانیا از اروپا و شوك دوم انتخاب ترامپ.
هراس از سیاست های ترامپ علیه مكزیك، به كاهش 9.5 درصدی ارزش 'پزو' واحد پول ملی این كشور منجر شده است.
ترامپ در دوران رقابت های انتخاباتی گفته بود كه مهاجران غیرقانونی را كه بسیاری از آنان مكزیكی تبار هستند، از آمریكا اخراج خواهد كرد و در مرز دو كشور، دیوار خواهد ساخت.
** آرژانتین: امیدواریم در راستای منافع دو ملت همكاری كنیم
دولت آرژانتین نیز كه پیش از این تلویحا اعلام كرده بود ترجیح می دهد كلینتون در انتخابات آمریكا به پیروزی برسد، پس از اعلام پیروزی ترامپ، ابراز امیدواری كرد واشنگتن و بوینس آیرس بتوانند در راستای منافع دو ملت همكاری كنند.
'موریسیو ماكری' رئیس جمهوری آرژانتین، روز چهارشنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: به دونالد ترامپ به خاطر پیروزی اش تبریك می گویم و امیدوارم بتوانیم در راستای منافع ملت هایمان همكاری كنیم.
'سوزانا مالكورا' وزیر امور خارجه آرژانتین هم در توئیتر نوشت: ملت آمریكای شمالی پای صندوق های رای سخن گفتند. دونالد ترامپ پیروز شد. تبریك به دموكراسی و نهادهای قانونی شما، و تبریك به دونالد ترامپ به خاطر كسب عنوان رئیس جمهوری برگزیده ایالات متحده.
** برزیل: دولت ترامپ از كالای آمریكایی پشتیبانی نكند
مقام های دولت برزیل روز چهارشنبه به رئیس جمهوری منتخب آمریكا تبریك گفتند، اما از او خواستند كه سیاست حمایت از كالاهای داخلی را در پیش نگیرد و مانع از گسترش بازرگانی با كشورهای آمریكای لاتین نشود.
'خوزه سرا' وزیر خارجه برزیل به خبرنگاران گفت 'امیدوارم این اتفاق (پشتیبانی از كالای آمریكایی) رخ ندهد.'
'سرا' كه اوایل امسال گفته بود ریاست جمهوری ترامپ 'یك كابوس' است، روز چهارشنبه گفت كه امیدوار است ترامپ دست از لفاظی های انتخاباتی اش بردارد. وی گفت 'تمرین برای بازی یك چیز است و خود بازی چیز دیگری است.'
از سوی دیگر، 'میشل تمر' رئیس جمهوری برزیل با ارسال پیامی برای دونالد ترامپ، ابراز اطمینان كرد كه دو دولت بتوانند همكاری میان دو ملت را گسترش دهند. تمر تاكید كرد 'برایت در دولت ایالات متحده، موفقیت های فراوان آرزو می كنم.'
شبد**9163 ** 1095 ** مترجم: زمان رضاخانی ** انتشار دهنده : رضا رضائی مجد