۱۹ آبان ۱۳۹۵،‏ ۲۲:۲۱
کد خبر: 82302095
۰ نفر
ظریف: خیلی ها در آمریكا غافلگیر شدند چون واقعیت را نشناختند

بخارست- ایرنا- محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه كشورمان گفت: امروز خیلی ها در آمریكا غافلگیرشدند به خاطر اینكه واقعیت امروز جهان را نشناخته و تصور كردند دستگاه سیاسی است كه آینده را تعیین می كنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، «محمدجواد ظریف» شامگاه چهارشنبه در دیدار ایرانیان مقیم رومانی افزود: ایرانیان خارج از كشور معرف فرهنگ، تمدن و اخلاق و بزرگ منشی مردم ایران هستند.
وی ادامه داد: فرصت معرفی ایران و ایرانی به مردم كشورهای مختلف جهان فرصت بسیار ارزشمندی است كه امیدوارم همه ایرانیان این فرصت را غنیمت بشمارند.
وزیر امورخارجه گفت: امیدوارم همه مسوولان كشور قدر خدمات ایرانیانی كه به عنوان فرهیخته ترین و موفق ترین اقلیت ها در اكثر كشورهای دنیا هستند را بدانیم.
ظریف افزود: آنچه امروز در جهان مشاهده می كنیم یك تحول ماهوی در روابط بین المللی است كه بسیاری از كسانی كه از روش های مبتنی بر تفكرات قدیمی تلاش می كنند، پیش بینی و تحلیل كنند آنها را به خطا وا می دارد.
وی ادامه داد: دیروز دیدید آن انتخابات آمریكا بر خلاف همه پیش بینی ها به مسیری رفت كه پیش گوها و تحلیلگران نمی توانستند آن را پیش بینی كنند و این بخاطر یك واقعیتی است كه منحصر به آمریكا نیست بلكه جهان در حال تغییر است.
وزیر امور خارجه گفت: جهان در حال تغییر است و این جهان در حال تغییر ضوابط و مقررات و روش های بازی آن عوض شده و اگر شما روش های بازی های بین الملل را بیاموزید و براساس روش های جدید بازی های بین المللی عمل كنید می توانید موثر باشید و اگر بخواهید بر سبك های كهنه و قدیمی حركت كنید تاثیر چندانی در آینده نخواهید داشت.
ظریف افزود: امروز در دنیا ابراز قدرت از ابزار قبلی قدرت كه قدرت نظامی و اقتصادی بود به ابزار نوین تبدیل شده است. ابزار نوین قدرت توانمندی و تاثیر گذاری، توانمندی ارایه فكر و نظر جدید، توان اندیشه و توان علم و فناوری است.
وی ادامه داد: ابزار امروز قدرت مردمی است كه در برابر فشارها و سختی ها مقاومت می كنند و عزت و شرف ملی را فراموش نمی كنند، مردمی كه همه ما افتخار داریم نماینده آنها هستیم.
وزیر امور خارجه گفت: اگر امروز قهرمانی در كشور داشته باشیم آن قهرمان تك تك مردم ایران هستند كه با مقاومت و تلاش تمامی برنامه كسانی كه ایران و ایرانی را نمی پسندیدند و استقامت مردم ما را نمی خواستند تمامی آن ها را ناكام كردند.
ظریف افزود: حضور مردم در پای صندوق های رای باعث شد دنیا بفهمد با این مردم نمی شود با زبان تحریم و فشار صحبت كنند و ناگزیرند كه با این مردم در پای میز مذاكره بنشینند و مشكلات آنان را حل كنند.
وی ادامه داد: این عامل مهم قدرت عاملی بسیار با ارزش است و همین عامل قدرت كه جمهوری اسلامی ایران یك كشور قدرتمند است كه كشورهای منطقه توان رقابت با آن را ندارند.
وزیر امورخارجه تاكید كرد: ما وامدار این مردم هستیم، بعضی خیال می كنند اینكه ما تكرار می كنیم فرمایش امام راحل مبنی بر ولی نعمت بودن مردم را تكرار می كنیم شعار است اما این مبتنی بر یك درك واقعی از مبنای اصلی قدرت یك كشور مثل جمهوری اسلامی ایران است.
ظریف افزود: امروز همین مردم هستند كه مقاومت می كنند و علم تولید می كنند و انتخاب می كنند و در پای صندوق های رای این امكان را فراهم می كنند كه ایران در صحنه بین المللی حضور پیدا كند.
وی ادامه داد: باید این موقعیت را قدر بدانیم و مردم را ولی نعمت خود بدانیم و بپذیریم كه تك تك ما در وزارت خارجه و نمایندگی جمهوری اسلامی موظفند خودشان را خادم ایرانیان مقیم بدانند.
وزیر امورخارجه گفت: باور ما این است كه وظیفه ما خدمت به تك تك مردم است. اگر ما بتوانیم فضایی ایجاد كنیم كه هركس سفارت، نمایندگی و كنسولگری ایران را خانه خود بداند این یك حركت در جهت شناختن قدر مردم ایران است.
ظریف افزود: هر ایرانی صرف نظر از دیدگاه سیاسی و مذهبی و گروه و ملیت قومی كه وارد یك نمایندگی جمهوری اسلامی در خارج كشور می شود احساس كند وارد منزلش شده است.
وی ادامه داد: امروز خیلی ها در آمریكا غافلگیرند به خاطر اینكه این واقعیت را نشناختند و خیال كردند دستگاه سیاسی است كه آینده را تعیین می كنند.
وزیر امورخارجه گفت: واقعیات در دنیا از كوچك و بزرگ و از كشور قدرتمند تا كشورهای دیگر درحال تغییر است. منطقه ما امروز در آب و آتش است اما به لطف خدا و به بركت حضور مردم در صحنه كشوری كه این همه مورد هجمه بوده و انواع تحریم های بین المللی علیه اش بوده و جنگ و ترور علیه اش راه انداختند اما اگر به منطقه و نقشه منطقه نگاه كنید ایران تنها كشور امن منطقه است.
ظریف افزود: ایران امروز كشوری است كه هر كس احساس می كند سرمایه گذاری در آن به رغم همه فشارها امنیت ترین و پرسودترین محل سرمایه گذاری است.
وی ادامه داد: این یك كالای پرارزش در جهان امروز و یك منبع قدرت بی نظیر است و این منبع قدرت را باید همگی بشناسیم و در جهت خدمت و تقویت این منبع قدرت باشیم.
وزیر امورخارجه گفت: ما به هویت ملی خود ارج نهیم و تلاش كنیم نمایندگان خوبی برای مردم بزرگ ایران باشیم كه با ایثار و از خودگذشتگی برای ما افتخار آفریدند و با حضور این مردم باید سرمان را در دنیا بالا بگیریم.
شبد**9254**1953** 1095 **خبرنگار:سجاد خسروانیان**انتشار دهنده:رضا رضائی مجد