۱۹ آبان ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۴۶
کد خبر: 82301167
۰ نفر
ورود ميگو پرورشي مازندران به بازار

ساري-ايرنا- نخستين برداشت ميگو پرورشي از گونه وانومي با سرمايه گذاري بخش خصوصي امروز چهارشنبه با حضور مسئولان شيلاتي استان مازندران در سواحل بهشهر اغاز شد.

حسينعلي خوشباور رستمي مدير كل شيلات مازندران در حاشيه اين مراسم به خبرنگار ايرنا گفت: 4استخر خاكي به ظرفيت توليد 6 تن ميگو از گونه وانومي به مرحله برداشت رسيد و وارد بازار مي شود.
وي با اظهار اينكه اين طرح توليدي شيلاتي با سرمايه گذاري بخش خصوصي ايجاد شده است، اضافه كرد: استخر خاكي با استفاده از آب شور دريا خزر شرايط مناسبي را براي توليد ميگو در سواحل شرق استان مهيا كرده است.
مدير كل شيلات مازندران با تاكيد بر اين نكته كه بازار ميگو در كشورهاي حاشيه درياي خزر مناسب است، اضافه كرد:روسيه متقاضي اصلي ميگو پرورشي استان مازندران است.
وي قيمت ميگو پرورشي اين استخر را حدود 180هزار ريال در هر كيلو گرم اعلام كرد و گفت: قيمت اين آبزي خوش خوراك در بازار صادراتي حدود 7دلار است.
رستمي با اشاره به اينكه ذائقه و مصرف مردم ايران به خوردن ميگو نيز بيشتر شده است، گفت: از آنجاييكه ميگو بدون تيغ است و به روش هاي مختلف طبخ مي شود، تقاضا در بازار داخلي استان و كشور نيز رو به افزايش است.
مدير كل شيلات مازندران از وجود تقاضا براي سرمايه گذاري ايجاد 15هكتار استخر خاكي به ظرفيت توليد سالانه 50 تن در كنار سواحل شرق استان خبر داد و اظهار داشت: شيلات خدمات فني و كارشناسي پرورش ميگو را ارائه داده و همچنين در گرفتن مجوز زيست محيطي به سرمايه گذاران كمك مي كند.
ميگوي وانامي بومي سواحل آمريكاي لاتين در اقيانوس آرام است وبالاترين نرخ رشد را در ميان گونه‌هاي پرورشي ازخود نشان داده و در مدت 90 روز پرورش به وزن حدود 20گرم مي‌رسد.
سالانه حدود 75هزار تن انواع آبزيان در مازندران توليد مي شود.
خبرنگار: سيد رضا هاشمي كرويي**انتشار دهنده:سيد محسن حسن نيا
/1899/6990

سرخط اخبار استان‌ها