اتوبوس آزمایشگاه سیار سلول های بنیادی برای همه به راه افتاد

تهران- ایرنا- اتوبوس آزمایشگاه سیار سلول های بنیادی برای همه با حضور جمعی از مسئولان امروز -چهارشنبه- رونمایی شد تا زمبنه آشنایی بیشتر این فناوری پیشرفته برای همگان به خصوص دانش آموزان فراهم شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، این اتوبوس دارای بخش هایی مانند تجهیزات ناوبری، اتاق حیوانات، اتاق استریل آزمایشگاهی و سیستم سرمایشی و گرمایشی است تا بتواند با حضور در جای جای كشور، مردم را با سلول های بنیادی آشنا تر كند.
رییس سازمان جهاد دانشگاهی در مراسم رونمایی از آرمایشگاه سیار سلول های بنیادی در پژوهشگاه رویان گفت: توسعه علم و فناوری اساس شكل گیری اقتصاد دانش بنیان، ایجاد ثروت، اشتغال و رفاه برای كشور است.
دكتر حمیدرضا طیبی، لازمه توسعه اقتصاد دانش بنیان را سرعت در علم و فناوری دانست و افزود: سرعت علم و فناوری به این بستگی دارد كه به چه میران آحاد جامعه به پیشرفت ها واقف باشند و چگونه برنامه ربزی برای شكوفایی استعدادها انجام شود.
وی ایجاد ازمایشگاه سیار سلول های بنیادی را گامی ارزشمند دانست و اظهار امیدواری كرد كه ابن كار مناسب در حوزه های دیگر مانند مهندسی، پزسكی و علوم انسانی هم ایجاد شود.
وی تاكید كرد كه باید فرزندان خود را با اهمیت توسعه علمی و پیشرفت های كشور آشنا كنیم تا آنان نقش مطلوبی در این زمینه ها ایفا كنند.
طیبی بر لزوم برنامه ریزی برای شكوفا كردن استعدادها تاكید كرد و گفت: پژوهشگاه روبان علاوه بر فعالیت و تحقیقات علمی در این مسیر هم گام برمی دارد.
وی به استقبال خوب دانش آموزان كشورهای پیشرفته از موزه ها و پارك موزه ها اشاره كرد و گفت: كودكان در این مكان ها با زبان ساده با پیشرفت های علمی آشنا می شوند.
رئیس پزوهشكده سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان نیز در این مراسم گفت: افزایش سلامت از طریق آموزش و بالابردن آگاهی و ایجاد انگیزه از جمله اهداف آزمایشگاه سیار سلول های بنیادی است.
حسین بهاروند اظهار كرد كه این اتوبوس دارای بخش هایی مانند تجهیزات ناوبری، اتاق حیوانات، اتاق استریل آزمایشگاهی و سیستم سرمایشی و گرمایشی است.
وی گفت: این اتوبوس با مشاركت مجموعه هایی مانند ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شهرداری تهران، شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و پژوهشگاه رویان به بهره برداری رسیده است.
علمی ** 1201 **
خبرنگار: عبدالكریم جبارپور*انتشار: زهره محتشمی پور