۱۸ آبان ۱۳۹۵،‏ ۱۰:۵۳
کد خبر: 82299307
۰ نفر
مصر شريك اقتصادي ايران

تهران- ايرنا- روزنامه آرمان در ياداشتي در شماره سه شنبه 18 آبان، آورد: عربستان سعودي از سال 2013 و همزمان با روي كار آمدن عبدالفتاح السيسي ميلياردها دلار به مصر كمك مالي كرده است و بر اساس توافق نفتي دو كشور كه بين شركت‌هاي آرامكوي عربستان و شركت نفت مصر به انعقاد رسيد، قرار بود به مدت پنج سال ماهانه 700 هزار تن فرآورده‌هاي نفتي به مصر صادر شود.

محمد غرضي وزير اسبق نفت در ادامه اين يادداشت مي نويسد: اما بر خلاف معاهدات دو كشور رسانه‌هاي مصري روز يكشنبه اعلام كردند كه شركت آرامكو عربستان براي دومين ماه متوالي صادرات نفت را به كشور مصر در سال جاري ميلادي متوقف كرد. پس از اقدام عربستان در تعليق توافق نفتي خود با مصر وزير نفت اين كشور با هدف انعقاد قراردادهاي جديد نفتي، عازم تهران شد و به گفته برخي از منابع قرار است وزير نفت مصر با مقامات ارشد ايراني ديدار كند و در مورد امكان عرضه نفت ايران به مصر با آنها رايزني كند.

اما براي يافتن دليل قطع همكاري عربستان و مصر بايد روابط سياسي و ديپلماتيك آنها را مورد كنكاش قرار داد و بعيد به نظر مي‌رسد كه عربستان به علت مسائل اقتصادي صادرات نفت به اين كشور را قطع كرده باشد. زيرا بعد از اينكه اتفاقات اخير باعث تيره شدن روابط عربستان و مصر شد، ارتباط اقتصادي آنها را هم تحت تاثير قرار داد.

اكنون فقط در اين رابطه مي‌توان گمانه‌زني‌ كرد و پي بردن به واقعيت ماجرا كار دشواري است. شايد عربستان در اين مدت از مصر درخواست كمك‌هاي نظامي كرده و كشور آفريقايي آن را رد كرده است.

البته در اين ميان گمان مي‌رود نقش رژيم صهيونيستي و ايالات متحده آمريكا هم چندان كمرنگ نيست. اما تا كنون هيچ نمود و واكنشي بعد از بروز اختلافات اوليه ميان عربستان و مصر به وجود نيامده است تا مشخص شود دليل اصلي چنين كنش‌هايي چيست؟

حال نبايد تصور كرد كه بعد از كاهش صادرات نفت عربستان به مصر، ايران به قطع جايگزين سعودي‌ها در اين زمينه مي‌شود. چرا كه مصري‌ها هيچ روابط مشخص و تعريف شده‌اي با جمهوري اسلامي ندارند و فقط در زمان ناصر ايران به مصر كمك‌هايي را ارسال مي‌كرد. زيرا مصر تازه از جنگ رها شده بود و ايران تلاش مي‌كرد به وضعيت‌ آنها رسيدگي كند. در زمان انور سادات هم ايراني‌ها و مصري‌ها با يكديگر مراوده داشتند، اما بعد از آن هرگز رابطه روشني بين اين دو كشور به وجود نيامد.

مصر در اين مدت علاوه بر عربستان شركاي نقتي ديگري همچون كويت، امارات، عراق و... را هم در كشور خود ملاحظه مي‌كرد. تا زماني كه اين كشورها حضور دارند، به قطع خود ايران هم بر اساس سياست‌هاي موجود علاقه‌اي به صادرات نفت نشان نخواهد داد.

البته سفر احتمالي وزير نفت مصر به ايران را مي‌توان به فال نيك گرفت و در اين شرايط ما نبايد صرفا براي نفت خود به دنبال بازار باشيم، بلكه لازم است از اين موقعيت استفاده كرده و روابط تعريف‌شده‌اي را بين خود و مصر ارائه دهيم. اكنون مصر هيچ پرداخت معوقه‌اي نسبت به عربستان ندارد و جدايي آنها از يكديگر تاثير در توازن قدرت منطقه نمي‌گذارد.
*منبع: روزنامه آرمان، 18 آبان 1395
**گروه اطلاع رساني**1893**9131** انتشار دهنده: شهربانو جمعه