۱۸ آبان ۱۳۹۵،‏ ۴:۵۵
کد خبر: 82298963
۰ نفر
ذخیره ارزی چین بار دیگر كاهش یافت

پكن - ایرنا - تازه ترین آمارها نشان می دهد كه ذخیره ارزی چین در ماه اكتبر (مهر/آبان) ۴۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار كاهش یافت و به پایین ترین سطح نسبت به ماه مارس سال 2011 تاكنون رسیده است.

به گزارش ایرنا، این چهارمین ماه متوالی است كه ذخیره ارزی چین كه بزرگترین ذخیره در جهان است كاهش می یابد و یكی از علت های آن افزایش ارزشی دلار آمریكاست.
آمار بانك مركزی چین نشان می دهد كه میزان ذخیره ارزی این كشور در ماه گذشته میلادی بیش از پیش بینی به ۳۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار كاهش یافته است.
اداره تبادلات ارزی چین در تارنمای خود گزارش كرده كه ذخیره ارزی دومین اقتصاد برتر دنیا با كاهش ماه اكتبر به سه هزار و ۱۲۱ میلیارد دلار رسید.
این بیشترین كاهش ذخیره در چهار ماه گذشته است و در ماه سپتامبر (شهریور/مهر) ذخیره ارزی چین ۱۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار كاهش یافته بود.
ارزش ارزی دلار آمریكا در ماه اكتبر امسال در برابر سبدهای ارزی دیگر نزدیك به سه ممیز ۱۲ درصد افزایش یافت.
پس از اصلاحاتی كه چین در سال گذشته میلادی در زمینه «یوان» ارز ملی خود انجام داد ذخیره ارزی این كشور ۵۱۳ میلیارد دلار كاهش یافت.
امسال میزان كسری ذخیره ارزی چین شش ممیز سه درصد بوده است و گفته می شود كاهش مداخله دولت در نرخ ارز بر این تقلیل ارزی تاثیرگذار بوده است.
دولت چین در تلاش است تا وضعیت بازار مالی خود را با ثبات كند اما همزمان تاكید دارد كه حراست از رشد اقتصادی مهمتر از توجه و تمركز بر ارزش یوان پول ملی این كشور است.
نرخ یوان در برابر دلار آمریكا به پایین ترین میزان در شش سال گذشته رسیده و هر دلار آمریكا اكنون با شش ممیز ۷۸۷ یوان معامله می شود.
دولت چین رشد تولید ناخالص داخلی خود را در سال جاری میلادی بین شش و نیم تا هفت درصد تعیین كرده و از ابتدای سال جاری میلادی رشد اقتصادی معادل شش ممیز هفت درصد بوده است.
آساق**۲۳۱**1597*انتشاردهنده: فرهاد راستی