وزیرنیرو: تاجیكستان در پرداخت بدهی های خود به ایران با مشكلاتی مواجه است

تهران- ایرنا- وزیر نیرو گفت: قطعی ارتباط شبكه برق تاجیكستان با سایر جمهوری های شوروری سابق، مشكلاتی برای صادرات برق این كشور و در نتیجه پرداخت مطالبات شركت ها و پیمانكاران ایرانی رقم زده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حمید چیت چیان» امروز (دوشنبه) در پایان آیین گشایش اجلاس یازدهم كمیسیون همكاری های اقتصادی ایران و تاجیكستان در محل وزارت نیرو در جمع خبرنگاران افزود: ایران و تاجیكستان با دارا بودن اشتراكات فرهنگی و تاریخی و زبان مشترك، از قابلیت های فراوانی برای گسترش همكاری های فیمابین برخوردارند.
وزیر نیرو گفت: ایران تمایل فراوانی برای توسعه همكاری ها با تاجیكستان دارد و در گذشته طرح ها و پروژه های بزرگی را در این كشور اجرا كرده است.
چیت چیان از جمله مهمترین این پروژه ها را سد و نیروگاه «سنگ توده 2» و تونل «انزاب» (استقلال) نام برد كه با مشاركت شركت های ایرانی به بهره برداری رسیده است.
وی تصریح كرد: از آنجایی كه ارتباط شبكه برق این كشور با سایر جمهوری های شوروی سابق قطع شده، تاجیكستان برای صادرات برق خود با مشكلاتی مواجه است و بر این اساس برای انجام تعهدات خود و پرداخت بدهی ها به ایران با مشكلاتی مواجه است.
وزیر نیرو بدون اشاره به مبلغ بدهی این كشور به پیمانكاران و شركت های ایرانی، ابراز امیدواری كرد با انجام مذاكره های لازم، در آینده ای نزدیك راهكاری برای این مشكل اندیشیده شود تا مطالبات ایران دریافت و زمینه برای مشاركت هرچه بیشتر شركت های ایرانی در تاجیكستان فراهم شود.
همچنین، «عثمان علی عثمان زاده» وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیكستان با اشاره به توان بالای مهندسان ایرانی در ساخت و تجهیز نیروگاه ها، ابراز امیدورای كرد با تداوم همكاری های دو كشور، شركت های ایرانی به این كشور در ساخت نیروگاه های جدید برای این كشور یاری برسانند.
به گزارش ایرنا، ایران با دارا بودن حدود 76 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی دارای رتبه نخست منطقه و چهاردهم جهان است.
ایران در سال 1392 به میزان 19 میلیون دلار واردات از تاجیكستان داشته و در مقابل ارزش صادرات به این كشور 248 میلیون دلار بوده است.
اقتصام ** 3065 **1561**خبرنگار: محمد ملك دار ** انتشاردهنده:مژگان توانا