مدیر شركت پاورماشین روسیه:تحریم ها عامل گسترش بازار انرژی ایران/ علاقه‌مند به همكاری با شركت های ایرانی هستیم

تهران- ایرنا- مدیر شركت پاورماشین(Power Machine OJSC) روسیه می گوید، تحریم ها و فشارهای اقتصادی در چند سال گذشته به عاملی برای توسعه بازار انرژی ایران تبدیل شد. هرچند كمبودها و كاستی هایی وجود داشته است، اما ایرانی ها توانستند از این تهدید یك فرصت بسازند.

«الكساندر ژنایف» (Alexander Zhnaev) امروز (دوشنبه) در حاشیه برگزاری شانزدهمین نمایشگاه صنعت برق ایران در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران در گفت وگو با ایرنا، با اشاره به بیش از 10 سال تحریم ایران افزود: ایرانی ها روحیه ای شبیه روس ها در كار دارند و علاقه به خودكفایی در آنان موج می زند و در همه این سال ها به شایستگی ثابت كردند كه می توانند در صنعت برق و انرژی روی پای خود بایستند.
وی تصریح كرد: از این نظر ایران الگویی برای سایر كشورها است؛ به طوری كه شركت ها و تولیدكنندگان می توانند حتی در شرایط بد اقتصادی به خود متكی باشند.
ژنایف با اشاره به فناوری های موجود در صنعت برق ایران، تاكید كرد: گروه مپنا به رغم وجود تحریم ها در همه این سال ها توانست كیفیت كار و تولیدات خود را حفظ كند و همچنین شركت «آذرآب» به عنوان دیگر شركت ایرانی فعالیت های خوبی در این سال ها بویژه در فناوری بویلر داشته و تولیدات باكیفیتی عرضه داده است.
وی تصریح كرد: شركت پاور ماشین به عنوان یك شركت تولیدكننده نیروگاه های بخاری، اتمی، گازی و برقابی همواره برای انتقال آخرین و پیشرفته ترین فناوری ها به ایران بویژه با گروه مپنا و شركت آذرآب آمادگی دارد؛ زیرا این دو شركت در زمینه نیروگاهی بسیار باكیفیت اند و علاوه بر آن از مدیران و نیروهای متخصص توانمندی بهره می برند.
مدیر شركت پاورماشین روسیه خاطرنشان كرد: ممكن است برای شركت های ایرانی، شراكت و همكاری مشترك با شركت پاور ماشین جذاب باشد، اما معتقدم ارایه پیشنهاد به ایرانی ها برای تشكیل كنسرسیوم مشترك و بویژه فعالیت در سایر كشورهای همسایه ایران و حضور در بازار بیش از 400 میلیونی منطقه اقتصادی است.
ژنایف افزود: از آنجایی كه شركت های ایرانی ارتباط های قوی با كشورهای همسایه از جمله عراق، سوریه، افغانستان و ... دارند، می توانند در حضور مفیدتر روس ها در بازار این كشورها موثر باشند، بویژه اینكه ما می توانیم از برخی قطعات و محصولات با كیفیت ایرانی برای اجرای پروژه های خود در این كشورها با صرف هزینه كمتر بهره بگیریم.
همچنین «آرش بهبهانی» نماینده شركت پاورماشین روسیه در ایران به ایرنا گفت: شركت مادرتخصصی (هلدینگ) پاورماشین با بیش از 150 سال سابقه، تاكنون در طرح ها و پروژه های مختلف نیروگاهی ایران از جمله نیروگاه «رامین» اهواز، نیروگاه «شهید محمد منتظری» اصفهان، نیروگاه كارخانه بزرگ ذوب آهن و همچنین به عنوان سازنده توربین و ژنراتور نیروگاه اتمی بوشهر مشاركت داشته است.
به گفته وی، این برای نخستین بار است كه شركت پاور ماشین در نمایشگاه صنعت برق ایران حضور می یابد و بیشتر برای ارزیابی و بررسی این بازار بزرگ وارد ایران شده است.
بهبهانی بازار برق ایران را بسیار فعال دانست و تاكید كرد با برداشته شدن تحریم ها جذابیت های این بازار بزرگ بیشتر شده است.
وی ادامه داد: روسیه در همه سال های تحریم ثابت كرده كه كشوری دوست و برادر برای ایران بوده و هست و امروز تنها كشوری است كه به صورت جدی در فاینانس (تامین مالی) پروژه های ایران ورود كرده است.
نماینده شركت پاورماشین روسیه در ایران بیان داشت: این شركت جزو معدود شركت هایی بود كه در زمان تحریم ها ارتباط خود با ایران را حفظ كرد و بطور نمونه در تامین قطعات نیروگاهی و راهنمایی كارشناسان ایرانی در نیروگاه رامین اهواز مشاركت داشته است.
بهبهانی خاطرنشان كرد: این شركت هم اینك با شركت مادر تخصصی نیروگاه های حرارتی ایران روابط خوبی ایجاد كرده است و تلاش دارد در این بازار حضور فعالتری داشته باشد.
به گفته این مسوول، «میربیزینس بانك» روسیه در همه این سال ها ارتباطات خوبی با بانك های ایرانی داشته، اما امروز بانك های زیادی در روسیه پروژه های ایران را فاینانس می كنند.
بهبهانی گفت: از آنجایی كه اروپایی ها و آمریكایی در برخی بانك های روسی سهامدار هستند، امكان برقراری ارتباطات بانكی و نقل و انتقال پول بویژه دلار و یورو در این سال ها به راحتی وجود نداشت و معمولا این مراودات بانكی با صرف هزینه های بیشتری انجام می شد.
به گزارش ایرنا، شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران روز شنبه گذشته در مراسمی با حضور «حمید چیت چیان» وزیر نیرو در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش یافت.
این نمایشگاه در یك فضای 45 هزار مترمربعی و در 12 سالن برپا شده است. در این نمایشگاه 295 شركت خارجی و 350 شركت داخلی مشاركت دارند.
در حاشیه این نمایشگاه، دو نشست تخصصی با موضوع «بهبود شرایط كسب و كار در صنعت برق با محوریت اقتصاد مقاومتی» و «راهكارهای ارتقای توانمندی توسعه صادرات برق» با حضور اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و صاحبان شركت‌های خصوصی و سایر ذیفعان صنعت برق برگزار می‌شود.
این نمایشگاه تا روز سه شنبه (18 آبان ماه) همه روزه از ساعت 9 تا 17 پذیرای علاقه مندان است.
اقتصام ** 3065 **1561** خبرنگار: محمد ملك دار ** انتشار دهنده:مژگان توانا