۱۷ آبان ۱۳۹۵،‏ ۹:۳۵
کد خبر: 82297661
۰ نفر
مهاجمان مسلح سه نفر را در كشور مالي كشتند

تهران - ايرنا - يك صلحبان از كشور 'توگو' و دو غيرنظامي در نتيجه حمله مهاجمان مسلح به يك كاروان نظامي در كشور آفريقايي مالي، كشته شدند.

به گزارش خبرگزاري 'فرانسه' به نقل از بيانيه هيات صلحباني سازمان ملل موسوم به 'مينوسما'، در حمله ديروز (يكشنبه) كه در منطقه 'موپتي' در كشور مالي رخ داد، پنج صلحبان ديگر اهل توگو، زخمي شدند.
بيش از 11 هزار پليس و نظامي سازمان ملل در حال حاضر در كشور مالي مستقر هستند و مسووليت تامين امنيت مناطق آشوب زده اين كشور منطقه 'ساحل صحرا' را بر عهده دارند.
بيانيه سازمان ملل بدون اشاره به هويت مهاجمان اضافه كرد كه در حمله ديروز كه پس از انفجار مين يا يك وسيله انفجاري رخ داد، كاروان صلحبانان هدف تيراندازي قرار گرفت.
مرگ دو غيرنظامي كه در پي اين كاروان در حركت بودند، در دست بررسي پليس مالي است.
اين حمله يك روز پس از كشته شدن يك نظامي فرانسوي در حادثه اي مشابه در مالي رخ داد.
نظامي فرانسوي در نتيجه جراحات ناشي از انفجار مين نزديك شهر 'كيدال' در مالي كشته شد. گروه وابسته به 'انصارالدين' كه به تروريست هاي 'القاعده' وابسته است، مسووليت اين حمله را بر عهده گرفت.
انصارالدين همچنين ديروز مسووليت حمله به يك پايگاه نظامي در شمال مالي را بر عهده گرفت. در جريان اين حمله نظاميان مواضعشان را ترك كردند و گروه مذكور مقاديري سلاح و خودرو به سرقت برد.
بيش از 30 نظامي مينوسما در سال جاري ميلادي در مالي كشته شده اند، رقمي كه از ديگر هيات هاي صلحباني سازمان ملل بيشتر است.
اين مجموعه دچار اختلال هاي لجستيكي است و سازمان ملل به مواردي از شكنجه و هتك حرمت افراد توسط پرسنل مينوسما اذعان كرده است. يكي از بازداشت شدگان توسط صلح بانان سازمان ملل نيز كشته شده است.
حمله موپتي پس از گفت و گوهاي وزير دفاع كانادا با مقام هاي ارشد 'باماكو' (پايتخت مالي) درباره اعزام 600 صلحبان آمريكايي به آفريقا و احتمالا مالي رخ داد.
صلحبانان سازمان ملل در سال 2013 وارد مالي شدند.
شمال مالي در اوايل سال 2012 به اشغال گروه هاي وابسته به القاعده در آمد. به رغم آن كه اين گروه ها از منطقه مذكور بيرون رانده شده اند، اما بخش هاي وسيعي از مالي همچنان از كنترل نظاميان اين كشور خارج است.
خاورم**9156××1651
مترجم: مهدخت پازوكي-انتشاردهنده:مسعودجعفريان

سرخط اخبار جهان