۱۶ آبان ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۱۹
کد خبر: 82296536
۰ نفر
رسالت پانا تربيت دانش آموزان خبرنگار است

تهران-ايرنا- سردبير اخبار خبرگزاري پانا گفت: هدف اصلي و رسالت اين رسانه، تربيت دانش آموزان خبرنگار است.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، خبرگزاري پانا، با لوگويي آبي رنگ و دكوري سفيد در انتهاي راهروي اصلي شبستان مصلي نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها قرار گرفته است.
فضاي غرفه اين خبرگزاري به گونه اي چيده شده تا بازديدكنندگان بتوانند از نزديك شاهد چگونگي انتشار اخبار توسط خبرنگاران اين رسانه ها قرار گيرند.
رايانه هاي خبرنگاران براي دريافت، تايپ و انتشار اخبار روي ميزهاي جلوي غرفه ها چيده شده و همين امر سبب حضور بازديدكنندگان در كنار خبرنگاران اين رسانه براي ديدن چگونگي عملكرد آنان است.
محمدرضا سيفي سردبير اخبار خبرگزاري پانا در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت:
خبرگزاري كانون دانش آموزي (پانا) كه مخفف كلمات انگليسي (Pupils Association News Agency) است طي امضاي تفاهم نامه‌اي بين رييس سازمان دانش‌آموزي وقت و مديرعامل خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) وقت و تأييد وزراي آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامي وقت، در خرداد ماه سال 81 تأسيس شد.
وي گفت: اين خبرگزاري فعاليت رسمي خود را در تابستان 82 آغاز كرد و از ابتداي امر اقدام به جذب و آموزش دانش‌ آموزاني كرد كه به رسانه و خبر علاقه داشتند و به رغم همه مشكلات موجود، توانست هزاران دانش‌آموز را در تهران و شهرستانها به صورت رايگان آموزش دهد.
سيفي افزود: پانا در استان‌هاي كشور دفتر نمايندگي دارد كه نمايندگان خبري هر استان پس از بررسي اخبار مختلف استاني كه توسط خبرنگاران ارسال مي‌شود آنها را ويرايش و تصحيح و تاييد كرده و به سرويس مورد نظر در دفتر مركزي تهران مي‌فرستند.
وي ادامه داد: پانا در واقع نخستين خبرگزاري دانش آموزان در جهان به شمار مي رود اما طي اين سال هاي فعاليت خود با نوسانات مختلفي مواجه بوده است.
سردبير اخبار خبرگزاري پانا يادآور شد: برخي از مديران آموزش و پرورش طي اين سال ها توقع و انتظار داشتند كه اين خبرگزاري به عنوان يك روابط عمومي براي آنها كار كند.
وي خاطرنشان كرد: رسالت اصلي پانا، اخبار آموزش و پرورش و دانش آموزي است كه فكر مي كنم موفق هم عمل كرده است، اما در كنار اين امر ساير حوزه هاي خبري را نيز پوشش مي دهد.
سيفي در ادامه در مورد شعار نمايشگاه مطبوعات امسال نيز اظهار داشت: واقعيت اين است كه براي شفافيت بايد در وهله نخست خود مسوولان داراي اين مشخصه باشند.
وي گفت: نبايد از آيينه كدر انتظار شفافيت داشت و بايد مسوولان با رسانه ها بيگانه نباشند و خبرنگاران را دوست و رفيق خود بپندارند.
سردبير اخبار خبرگزاري پانا افزود: رييس دولت يازدهم حامي خبرنگاران بوده و در اين زمينه طي سه سال گذشته اقدامات مناسب و مطلوبي براي حمايت از رسانه ها صورت گرفته است.
وي ادامه داد: در سه سال گذشته فضاي خوبي در رسانه ها ايجاد شده و خبرنگاران به نوعي به اصالت خويش بازگشته اند.
سيفي خاطرنشان كرد: حجت الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني تاكيد بر كار خطير خبرنگاران و اصحاب قلم دارد و اميدوارم شرايط روز به روز بهتر شود.
وي اظهار كرد: هم اكنون شديدترين حملات به دولت مي شود اما مسوولان و دولتمردان با سعه صدر سعي با اين موضعات برخورد مي كنند.
يست و دومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها با شعار «شفافيت، صداقت» از 14 تا 21 آبان ماه همه روزه از ساعت 9 و 30 تا 20 در مصلاي امام خميني(ره) برپا است.
فراهنگ**9187**1027**خبرنگار: حميدرضا بازگشا** انتشار دهنده: محمدجواد دهقاني

سرخط اخبار فرهنگ