۱۵ آبان ۱۳۹۵،‏ ۱۹:۲۱
کد خبر: 82295864
۰ نفر
همكاری های اتمی روسیه و چین توسعه می یابد

مسكو - ایرنا - روسیه و چین در چارچوب توافق صورت گرفته در صدد افزایش همكاری های اتمی هستند و بیانیه آن نیز قرار است روز دوشنبه در جریان دیدار نخست وزیران دو كشور در شهر سن پترزبورگ صادر شود.

به گزارش ایرنا، سرگئی پریخودكو معاون نخست وزیر و رئیس دفتر نخست وزیری روسیه روز شنبه اعلام كرد كه این بیانیه در حال تنظیم دربرگیرنده افق همكاری های دو كشور در عرصه استفاده از انرژی هسته ای است.
هنوز اطلاعات بیشتری در باره ابعاد همكاری های پیش روی هسته ای چین و روسیه و همچنین پروژه های احتمالی انتشار نیافته است.
لی كچیانگ نخست وزیر چین نیز اعلام كرده كه محور دیگر مذاكرات سن پترزبورگ، تشكیل كمیسیون دولتی همكاری ها در عرصه خاور دور روسیه است.
با توجه به استقبال مسكو از جذب سرمایه های خارجی در مناطق مختلف افزون بر خاور دور، چین صدها میلیار دلار در بخش های مختلف مرتبط با گردشگری روسیه و عرصه های دیگر سرمایه گذاری كرده و به این همكاری ها ادامه خواهد داد.
لیانگ شینجون مدیرعامل بزرگترین شركت سرمایه‌گذاری چین (فوسان) چندی پیش اعلام كرد: در دو تا سه سال گذشته چند صد میلیارد دلار در زمینه های بهداشت، سرگرمی و گردشگری، تغذیه و حفاظت محیط زیست روسیه سرمایه گذاری كرده ایم.
وی در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیك افزود: تعداد زیادی اوراق بهادار شركت های روسی دارای قدرت رقابتی را خریداری كرده ایم و بر این باوریم كه در سال‌های آینده نزدیك نباید نگران سرمایه‌گذاری در این كشور باشیم.
مدیر عامل شركت سرمایه گذاری فوسان افزود: قصد داریم در پیشرفت گردشگری شبه جزیره كریمه در كناره دریای سیاه، دریاچه بایكال و دیگر نقاط دیدنی روسیه حضور و مشاركت فعالی داشته باشیم، زیرا گردشگران چینی با اشتیاق زیادی به این مناطق خواهند رفت.
از سوی دیگر روسیه كه با مجموعه تحریم های نسبتا سختگیرانه آمریكا و اتحادیه اروپا مرتبط با پرونده اوكراین مواجه است و همچنین چین كه شاهد تهدیدها و تقابل های نظامی و اقتصادی از سوی واشنگتن می باشد، در صددند با همگرایی بیشتر، مواضع منطقه ای، بین المللی و همچنین همكاری های دفاعی خود را تقویت كنند.
اروپام 391 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا